!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídka mlýna v Bakově nad Jizerou

Prohlídka mlýna v Bakově nad Jizerou

Kultura
Zajímají vás technické památky? Pak budete doslova u vytržení ve starém vodním mlýně rodu Valentů v Bakově nad Jizerou. Strojní vybavení mlýnice z konce 19. století je plně funkční. Mlýn je v provozu a starý mlynář zasvětí do řemesla mlynářského - prohlídky pro skupiny, nutné objednání.
Přesvědčíte se o technické vyspělosti našich předků, kteří dokázali využít síly nevelkého množství vody. Jednoduchá, ale účelná a efektivní zařízení dokázala zpracovat zrno v kvalitě, kterou nedosahují moderní mlýny. Na vlastní oči uvidíte proces zpracování zrna. Některé mlynářské výrobky si můžete na místě zakoupit, aby jste zjistili, že je velký rozdíl mezi moukou z obchodu a tou přímo od mlynáře.

Mlýn je vybaven originály starých strojů, které pamatují c.K. mocnářství i první republiku. Všechny jsou v chodu a bezvadně fungují.

Prohlídka mlýnice s odborným komentářem trvá zhruba 20 minut a je vhodná především pro žáky základních a astředních škol. Zaujme také dospělé příznivce starých tradičních řemesel a historických vodních mlýnů.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019