Úvod > Co chcete dělat? > Městské hradby v Berouně
Památky

Městské hradby v Berouně

Raně gotické hradby královského města založil roku 1295 Václav II., v 15. a 16. století byly zmodernizované a dodnes se dochovaly ve velkých úsecích. Většinou jsou volně přístupné jako součást parkové úpravy, mimo to se zachovaly dvě věžovité brány.
Nejstarší opevnění vznikalo od konce 13. století do první poloviny 14. století. Město získalo tvar téměř pravidelného čtverce. Přístup zajišťovaly dvě brány a dvě fortny. Hradby byly šest až devět metrů vysoké, asi dva metry silné a bylo do nich vestavěno 37 hranolových, dovnitř otevřených bašt v pravidelných rozestupech. Hlavní hradbu doplňoval až 10 m široký parkán, před kterým probíhal vodní příkop s vnějším náspem. Posléze bylo opevněno i Berounské předměstí. Roku 1421 město dobyli husiti. V průběhu 15. a 16. století bylo opevnění modernizováno a doplněno o předsunuté bašty.
 
V průběhu 18. a 19. století byly k vnitřní straně hradební zdi přistavovány domky, některé využily i vnitřní prostor bašt. Dodnes se dochovaly obě brány (Pražská téměř v původní podobě a Plzeňská, která byla barokně upravena), dlouhé úseky hradeb s baštami a část hradebního příkopu.
 

Pražská brána

Její nejdůležitější funkcí bylo chránit vstup do města a také sloužila jako pozorovatelna. Brána vznikla na přelomu 13. a 14. století v gotickém stylu, který si zachovala do současnosti. V interiérech Pražské brány lze shlédnout Výstavní síň Jiřího Jeníčka, která vám představí fotografické práce studentů pražské FAMU. Krom expozice se vám při vystoupání na vrchol brány naskytne krásný pohled na město Beroun.
 

Plzeňská brána

Plzeňská brána sloužila pro vybírání cla až do roku 1752. Touto branou totiž procházela obchodní stezka z Prahy do Plzně. V prostorách bývalé zbrojnice je instalována expozice, která je zaměřena na historii, kulturní památky a hradební systém města. Ve druhém patře se nachází stálá výstava věnovaná Berounu a jeho privilegiím. Původně brána měla gotickou podobu, v roce 1735 po ničivém požáru byla opravena do barokního stylu.
 

Rekonstrukce berounských hradeb 2020 – 2023

Unikátní berounské hradby potřebují po dvou desítkách let opět opravit. Památkáři s restaurátory zachraňují s nejmodernějšími technologiemi další úsek jižní části opevnění města. Celková rekonstrukce jižní části berounských hradeb začala v polovině června 2020 obnovou bašty v ulici Na Parkáně, která byla v havarijním stavu. Při sondování bašty památkáři objevili poměrně zachovalý sklep, který museli velmi dobře prozkoumat, aby do něj nevytékalo při injektáži plnivo. Podle stavu hradeb budou pokračovat na dalších úsecích, až opraví celou jižní stranu hradeb. Při opravách zdiva dojde i na zabezpečení bašt, které zůstávají prozatím přístupné.
Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Beroun, Středočeský kraj
Escape room Beroun

Escape room Beroun

Beroun, Středočeský kraj
Návštěvnická karta Berounska

Návštěvnická karta Berounska

Beroun, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bonté Gelaterie v Berouně

Bonté Gelaterie v Berouně

Beroun, Středočeský kraj
Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Středočeský kraj
Black Dog

Black Dog

Beroun, Středočeský kraj
Cafe Crêperie Strakatý Králík

Cafe Crêperie Strakatý Králík

Beroun, Středočeský kraj