!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Lom u Červených Peček
Příroda

Lom u Červených Peček

Lom u Červených Peček představuje významnou geologickou a paleontologickou oblast. Nachází se zde velké množství schránek vyhynulých ústřic Rhynchostreon suborbiculatum. Písčité a sprašové stěny lomu jsou domovem hojně rozšířeného blanokřídlého hmyzu.
Přírodní památka Lom u Červených Peček byla vyhlášena roku 1977 na ploše 1 393 m3, z důvodu ochrany příbřežní pískovcové facie svrchně křídového moře s hromadným výskytem schránek ústřice druhu Rhynchostreon suborbiculatum v uloženinách „bouřového typu", který je světovým unikátem. Lom tak patří mezi nejvýznamnější světové paleontologické lokality.

Přírodní památku tvoří opuštěná pískovna s vodorovným dnem a výškou stěny 6 metrů, v profilu jsou pod asi 3 metry mocnou vrstvou pleistocenní spraše odkryty křídové pískovce a písky svrchní křídy. Pozoruhodností je asi 60 cm silná vrstva s enormním nahromaděním schránek ústřic druhu Rhynchostreon suborbiculatum, které sem byly zaneseny pravděpodobně v průběhu mořské bouře. Některé schránky dosahují velikosti až 10 cm a mají dosud (po více než 90 milionech let) zachované původní zbarvení. V nejvyšší části (pod sprašovou závějí) se dále vyskytují vápence, ve spodní části odkryvu jsou žlutavé, dobře vytříděné rozpadavé jemno až středozrnné křemenné pískovce s ojedinělými úlomky makrofauny. Nad nimi pak pískovce se štěrčíkovou příměsí přecházejí do vápnitých slepenců tvořených z rozpuštěných schránek ústřic.

Písčité a sprašové stěny jsou bohatě osídleny blanokřídlým hmyzem, z tohoto hlediska má území význam pro samotářské včelky a vosičky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 26. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia Kolín

Kolín, Střední Čechy
Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Střední Čechy
Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy
Hotel Opat v Kutné Hoře

Hotel Opat v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy