Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích
Památky

Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích

Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích patří k našim významným památkám z románského období. Upraven byl v roce 1539, pak roku 1666 barokně přestavěn. Kostel je jednolodní s hranolovou věží s dvěma řadami románských okének.
Dominantou obce Lenešice nedaleko Loun vždy býval kostel sv. Šimona a Judy. Nápis dochovaný na nárožním kameni věže kostela datuje jeho výstavbu do roku 1262. Kostel v Lenešicích patří k nejvýznamnějším sakrálním památkám regionu především díky své prvotní podobě svázané s románským obdobím. Na stavbě se značně podílel klášter Porta Apostolorum v Postoloprtech, ze kterého se dochovalo pouze pozoruhodné sdružené okno a několik méně významných architektonických prvků. Právě i díky této skutečnosti je lenešický kostel velice významným a ojedinělým dokladem vyspělé stavební úrovně místní klášterní huti.

Jednolodní kostel sv. Šimona a Judy byl roku 1539 upraven a poté v roce 1666 přestavěn barokně. Celá stavba je z kamenného zdiva. V červenci 2008 došlo  k vážnému poškození kostela, když se zřítila věž a západní průčelí objektu. Krátce poté bylo založeno občanské sdružení Lešetický okrašlovací spolek, které se dlouhodobě zasazuje především o záchranu této cenné stavby. Spolek se těžce poškozeného kostela ujal po dohodě s místní farností a od roku 2009 řídí a realizuje jeho stavební obnovu. Díky aktivitě spolku byl odstraněn havarijní stav kostela, který byl obnoven v původní hmotě. Podařilo se také zajistit restaurování původního mobiliáře.

Byla tak zachráněna mimořádně hodnotná stavba, která se znovu stala nejen místem liturgie, ale také setkávání a společenského života celé obce – spolek dále usiluje o maximální otevření kostela nejširší veřejnosti konáním koncertů, kulturních a společenských akcí (např. Noc kostelů, Česko zpívá koledy).

Provozovatel

Lenos – lenešický okrašlovací spolek a Římskokatolická farnost Děkanství Postoloprty a farnost Lenešice

Nová 219
439 23 Lenešice
Tel.:
+420 606 634 286
Email:
zdenek.placek@len...
WWW:
www.lenos.cz/
WWW:
postoloprty.farno...
GPS:
50,376922 13,761296
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace Merlot

Hotel a restaurace Merlot

Louny, Ústecký kraj
Restaurace Šalanda

Restaurace Šalanda

Louny, Ústecký kraj
Hotel Union Louny

Hotel Union Louny

Louny, Ústecký kraj