Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Brníčko na Zábřežsku
Hrad Brníčko na Zábřežsku
"> "> "> "> "> "> "> "> Trosky hradu Brníčko
Přidat foto
Památky

Hrad Brníčko na Zábřežsku

Brníčko je zřícenina hradu na kopci nad stejnojmennou obcí Brníčko 7 km od Zábřehu. Z mohutného hradu zajímavého typu (stupňovitě rozloženého na vrcholku hradního kopce) zůstaly zříceniny dvoupatrového paláce, věže, část zmíněné plášťové zdi, kusy parkánové hradby, příkopy a valy.
První zmínka o hradu pochází z roku 1356. Dle typologie lze Brníčko zahrnout mezi hrady s plášťovou zdí, tedy bezvěžový typ. Zalamovaná, 2 metry silná hradba, na nejslabší jižní straně hradu v 15. století posílená třemi masivními pilíři, byla základním obranným prvkem hradu. K severovýchodní straně hradby přiléhal trojprostorový palác, později na jižní straně rozšířený. Další, blíže prozatím nedatovaná budova, stávala na jihozápadní straně hradního jádra.

Dodnes se dochovaly vysoké zdi severovýchodního paláce, tři mohutné pilíře opevnění, pilíř, který kdysi podpíral dřevěný most, valy a příkopy a skromnější střepy zdí ostatních součástí hradu.

Nejbližší přístup na zříceninu je možný ze vsi Brníčko po modré a červené značce. Nutno však počítat s 0,5 km dlouhým prudkým stoupáním. Prohlídka však za námahu stojí.
Zobrazit více

Provozovatel

Obec Brníčko

Brníčko 120
789 75 Brníčko
Tel.:
+420 583 438 022
Email:
podatelna@obecbrn...
WWW:
www.obecbrnicko.cz
GPS:
49,893639 16,966856
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Stylová hospůdka U Adély

Stylová hospůdka U Adély

Sudkov, Olomoucký kraj
Restaurant Pyramida

Restaurant Pyramida

Zábřeh, Olomoucký kraj