ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHavířský kostelík – Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Poděbradech
Památky

Havířský kostelík – Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Poděbradech

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, známý také jako Havířský kostelík, je zapsán v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.
Tento romantický prostor s neopakovatelnou atmosférou je oblíbeným místem pořádání komorních koncertů a svatebních obřadů. Kapacita míst k sezení na dobových dřevěných lavicích je asi 60 osob. Součástí kostelíku je malá zákristie a balkón s nově zrestaurovanými varhany.
 

Historie Havířského kostelíku

Současný novogotický kostelík stojí v místě starého popraviště, jež bylo 5. srpna 1496 svědkem nespravedlivé popravy deseti vůdců povstání kutnohorských havířů. Krvavá událost se udržela v paměti lidí po mnoho generací.

Roku 1516, dvacet let po tragické události, nechal pražský měšťan Ondřej Prachovec na místě bývalého popraviště postavit dřevěný kostelíček. Na jeho výstavbu přispěli hlavně kutnohorští měšťané a vybavili ho kromě jiného zvonem ulitým v roce 1518, který byl o čtyři sta let později omylem zrekvírován, když v letopočtu bylo číslo 5 čteno jako 7 (k válečným účelům se zabíraly zvony až z 18. století).

U kostelíčku stávala v minulosti také hranolová zvonice se šindelovou střechou. Tato stavba zřejmě vzala za své za třicetileté války. O šedesát let později vyrostla nová zvonice s hrázděným základem. Rovněž její dva zvony byly na konci první světové války zrekvírovány. Dne 21. srpna 1921 v časných ranních hodinách za silné vichřice uhodil blesk do vedle stojícího topolu a sjel i do horního patra, které se rázem ocitlo v plamenech. Než došlo k hašení, zůstalo jen přízemí (tehdy již zděné). Ojedinělá stavba svého druhu byla brzy po požáru opravena, ale zvony se do ní už nikdy nevrátily. V květnu 2011 byla poprvé ve své historii zpřístupněna veřejnosti.

Po třicetileté válce byl vykradený a zničený kostelíček opraven a hodnotně vybaven. Přesto jej Josef II. za své vlády nechal zrušit. Barokní inventář skoupili v dražbě především poděbradští měšťané. Jakmile se jim po několika letech podařilo kostelíček obnovit alespoň jako hřbitovní kapli, vydražené věci vrátili zpět. Od té doby byl kostelík několikrát přestavěn, naposledy v roce 1860. 

S blížícím se čtyřstým výročím popravy kutnohorských havířů uvažovalo město o dalším zvelebení památky. Toho se ujal tvůrce pomníku krále Jiřího na náměstí, sochař Bohuslav Schnirch, a ochotně navrhl dekorativní novogotické průčelí z pískovce s pěkným tympanonem, znázorňujícím nanebevzetí Panny Marie.

Nápis nad portálem říká, že „Léta Páně 1496 pozdvihnuvše se někteří z havířů kutnohorských proti svým starším pro křivdu činěnou jim při rudách, byli křivě obžalováni u krále Vladislava, tři na Křivoklátě a deset z nich v Poděbradech uvězněno. Téhož roku byli k smrti mečem odsouzeni a ten pátek po sv. Vavřinci, L. P. 1496 na tomto místě, kde tento chrám Nanebevzetí Panny Marie stojí, odpraveni“.

V dalších letech byl kostelík neustále vylepšován, konaly se zde bohoslužby i poutní mše, a to až do roku 1964, kdy byl odsvěcen a liturgický inventář převeden do Polabského muzea. V současnosti je během léta otevřen pro veřejnost, po celý rok se zde konají svatby a hudební programy.

Varhany v Havířském kostelíku postavila v roce 1902 varhanářská dílna Antonín Mölzer z Kutné Hory. Jedná se o poměrně malé varhany s pneumatickým systémem, které mají celkem 407 píšťal a jejichž předností je skvělý zvuk. V roce 2014 se díky rozsáhlé opravě po více než padesáti letech „mlčení“ mohly opět rozeznít.

Aktuality

Poznej svého farmáře v Poděbradech

Poznej svého farmáře je projekt zaměřený na podporu regionálních potravin v České republice. Předposlední destinací je město Poděbrady ve Středočeském kraji. Můžete zde očekávat vaření z regionálních potravin, pestrý doprovodný program a mnoho aktivit pro děti.
Poděbrady, Středočeský kraj

Karel Svoboda – filmová hudba na zámku v Poděbradech

Na festivalu Soundtrack Poděbrady se uskuteční koncert na počest Karla Svobody, autora nejen filmové hudby.
Poděbrady, Středočeský kraj

Svatomartinské trhy Poděbrady 2024

Srdečně vás zveme na Svatomartinské slavnosti v Poděbradech, které se budou konat 9. listopadu 2024.
Poděbrady, Středočeský kraj

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024

Poslední prázdninový víkend bude v lázeňském městě Poděbrady patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby. Již podeváté zde proběhne festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.
Poděbrady, Středočeský kraj

Street Food Piknik Poděbrady 2024

Srdečně vás zveme na Street Food Piknik Poděbrady 2024!
Poděbrady, Středočeský kraj

III. Komentovaná prohlídka Tři Lamři s Janem Lamrem

Srdečně Vás zveme na III. Komentovanou prohlídku výstavy Tři Lamři s Janem Lamrem.
Poděbrady, Středočeský kraj

Vernisáž výstavy Zdeněk Daněk – Obrazy

Slavnostní zahájení výstavy. Za účasti autora, k výstavě promluví ředitel galerie Vojtěch Odcházel. Vernisáž hudebně doprovodní členové NeoKlasik orchestr pod vedením Václava Dlaska. Součástí události bude degustace vín z Kavárny Viola Poděbrady.
Poděbrady, Středočeský kraj

Tři Lamři

Tři Lamři v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech jsou již sedmou společnou výstavou rodinného tria: otce Aleše Lamra a jeho dvou synů Hanuše a Jana. Výstava vzdává hold nedávno zesnulému Aleši Lamrovi (1943-2024), který se osobně podílel na plánování výstavy v lázeňském městě.
Poděbrady, Středočeský kraj

Vyhlídkové plavby lodí Kapitán Korkorán v Poděbradech

Pravidelné vyhlídkové plavby lodí Kapitán Korkorán. Pluje se okružní plavba z Poděbrad na soutok anebo z Poděbrad do Nymburka.
Poděbrady, Středočeský kraj

Přístaviště Poděbrady pro rekreační plavbu i osobní lodní dopravu

V Poděbradech vzniká u řeky Labe nové přístaviště. Dokončeno má být v červnu 2023. Bude sloužit jak malým rekreačním plavidlům, tak také jako přístav osobní lodní dopravy. Sloužit tak bude široké veřejnosti.
Poděbrady, Středočeský kraj

Lázně v pivovaru Poděbrady

Lázně v pivovaru Poděbrady se nachází přímo v historické budově poděbradského pivovaru, v prostorách, kde se dříve skladovaly bloky ledu pro chlazení piva. Díky masivnímu zdivu a důmyslnosti našich předků dýchne genius loci tohoto místa na každého návštěvníka.
Poděbrady, Středočeský kraj

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.
Poděbrady, Středočeský kraj

Dětský orloj v Poděbradech

Dětský orloj v Poděbradech, který je umístěn u vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího naproti soše T.G. Masaryka, vytvořila výtvarnice Lucie Seifertová. Střecha orloje je celá z mědi a jsou v ní umístěny čtvery kulaté hodiny.
Poděbrady, Středočeský kraj

Museum of Bricks v Poděbradech

V poděbradském muzeu se před vámi rozprostře přes 3000 originálních modelů Lego. V muzeu si vaše děti budou moci pohrát v dětském koutku.
Poděbrady, Středočeský kraj

Film Legends Museum Poděbrady

Pokud máte rádi film, komiks, sběratelství, akční hrdiny či legendy stříbrného plátna, pak je pro vás Film Legends Muzeum ta správná volba.
Poděbrady, Středočeský kraj

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.
Poděbrady, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Káva Poděbrady

Jsme česká pražírna výběrové kávy, kterou si vlastnoručně pražíme v Poděbradech. Náš život si už nedokážeme představit bez šálku dobré kávy.
Poděbrady, Středočeský kraj

Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Cukrárna U Reinvaldů je jedno z mála zařízení v Poděbradech, které zde přetrvává již od roku 1938, kdy zde založil cukrářskou výrobnu Emanuel Reinvald.
Poděbrady, Středočeský kraj

Pension Fontána Poděbrady

Pokud chcete v Poděbradech prožít klidnou dovolenou, relaxační víkend nebo dámskou jízdu penzion Fontána vám nabídne příjemné ubytování v moderním a nekuřáckém pensionu, na klidném lázeňském městě.
Poděbrady, Středočeský kraj

Penzion Vila Walter & Son

Nadstandardní ubytování v památkově chráněném domě z přelomu 18. a 19. století v centru středočeských Poděbrad. Uvnitř budete obdivovat jedinečné zachované architektonické prvky a během chvilky pak dojdete k lázeňským domům, na kolonádu i k zámku Poděbrady.
Poděbrady, Středočeský kraj

Poděbradský hotel Zámeček

Unikátní architektonický skvost z 20. let minulého století je zasazen do krásného prostředí lužního lesoparku v blízkosti řeky Labe i centra Poděbrad. Hotel prošel citlivou rekonstrukcí a nabízí moderní komfort ve stylovém prostředí.
Poděbrady, Středočeský kraj

Restaurace O Mase v Poděbradech

Skvělá poděbradská restaurace O Mase se zaměřuje na maso a kvalitní suroviny. Vyzkoušejte zdejší pokrmy a užijte si krásný výhled do lázeňského parku a na kulturní scénu. Restaurace slouží jak lázeňským hostům, tak veřejnosti. V letních měsících je otevřena prostorná zahrádka.
Poděbrady, Středočeský kraj

Pension Rondel v Poděbradech

Pokud chcete prožít večer plný romantiky v klidném a krásném prostředí – rodinný penzion Rondel je ta správná volba. Kouzelný večer doplní, útulný pokoj, vířivá vana se sektem a ovocem, květina pro dámu a pokud si budete přát, zařídíme Vám i večeři při svíčkách. Přijměte naše pozvání k odpočinku.
Poděbrady, Středočeský kraj

Restaurace Obora v Poděbradech

V klidné části Poděbrad naleznete penzion a restauraci Obora, vzdálená je zhruba patnáct minut chůze z centra.
Poděbrady, Středočeský kraj