Úvod > Co chcete dělat? > Pomník krále Jiřího v Poděbradech
Památky

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.
Pomník byl na východní straně poděbradském náměstí slavnostně odhalen v roce 1896. Pomník, jehož autorem je Bohuslav Schnirch, je považován za jedno z vrcholných děl české monumentální plastiky 19. století. Pomníku dominuje jezdecká socha Jiřího z Poděbrad o přibližně dvojnásobku životní velikosti. Pomník zachycuje Jiřího z Poděbrad v okamžiku, kdy po bitvě u Vilémova podává na usmířenou ruku Matyáši Korvínovi.

Jedná se o vysoký pískovcový podstavec s 4 pískovcovými pážaty – štítonoši se znaky zemí koruny České, zdobený nápisy a měděnými znakem města a symboly Války a Míru. Na vrcholku stojí jezdecká socha krále Jiřího z Poděbrad.
 
Socha provedena ve své době unikátní technologií – smontovaná z měděných dílů upevněných na železné kostře. Pomník byl naposledy rekonstruován v roce 2013. Pláty vytepal a na železnou kostru osadil pražský kovotepec Richard Schorcht. Socha se skládá celkem z 12 dílů. Na podstavci se objevilo i několik pamětních desek. Jedna z nich je připomínkou bitvy u Zborova.

Provozovatel

Turistické informační centrum Poděbrady

Jiřího náměstí 19/26
290 01 Poděbrady
Tel.:
+420 325 511 946
Email:
ticpodebrady@pola...
WWW:
www.polabi.com
GPS:
50,142375 15,118261
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Káva Poděbrady

Káva Poděbrady

Poděbrady, Středočeský kraj
Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj
Diamant bar & club

Diamant bar & club

Poděbrady, Středočeský kraj
Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj