Úvod > Co chcete dělat? > Hartecká stezka – naučná zahrada v srdci ČR
Příroda

Hartecká stezka – naučná zahrada v srdci ČR

Máte rádi přírodu? Zajímá vás, jak o ni lze pečovat a zvyšovat tak i její rozmanitost? Přijďte se podívat k nám. Hartecká stezka, to je naučná přírodní zahrada plná zajímavých zvířat, unikátních rostlin a inspirace.
V roce 2008 začal mezi obcemi Vysoké Mýto a Hrušová vznikat projekt, který si kladl za cíl vytvořit prostředí bohaté na život, příjemné pro návštěvníky a v neposlední řadě inspirující své návštěvníky k dalším environmentálním činnostem, které následně povedou k ochraně a zvyšování biodiverzity. Projekt byl nazván Hartecká stezka dle historického místopisného označení místní části města Vysoké Mýto v bezprostřední blízkosti komunikace E35. Areál aktuálně disponuje vlastními přilehlými polními pozemky o celkové výměře cca 4 ha.

Během utváření základního rázu stezky bylo využito poměrně silného podmáčení okolních těžkých jílových půd a voda byla přiznána jako funkční a estetický prvek. V areálu tak během let vznikla unikátní recirkulační soustava jezírek a vodotečí, která dává Hartecké stezce život. Součástí zahrady je také funkční síť nezpevněných cestiček, které umožňují bezbariérový přístup do téměř celého jejího prostoru.

Postupně docházelo a stále dochází k doplňování jak původních, tak sbírkových rostlin, které vytvářejí rámec celého areálu. Zvířata obývají celý prostor stezky, a to zatím jak ve formě přirozeného výskytu daného postupnými úpravami zahrady, tak v lidské péči. Z volně žijících živočichů je významný návrat mnoha druhů obojživelníků, plazů a hmyzu, který vyžívá především možnosti vývinu ve starých kmenech a větvích stromů umísťovaných postupně v prostorách stezky. U živočichů chovaných v lidské péči jsou významnou skupinou želvy, jejichž druhová kolekce patří k jedné z největších v Evropě. Dále je stezka členěna do několika prostorných venkovních výběhů, ve kterých žijí ovce, kozy, nutrie, menší plemena koní (pony, minihorse), osli, ale i exotičtější zvířata, jako například lamy, pštrosy afričtí, emu australští, mary stepní, vietnamská prasátka, klokani surikaty a dikobrazy.  
 

Provozovatel

Společnost pro zachování a obnovu biodiverzity z.ú.

Voštice
129
566 01 Vysoké Mýto
Tel.:
+420 605 251 439
Email:
info@scrb.org
Email:
hojna@scrb.org
WWW:
https://www.scrb....
GPS:
49,921199 16,188757
 
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 75 Kč

Rodinné vstupné: 265 Kč

Poznámka:Dítě do 100 cm zdarma Dítě do 15 let 65,-Kč Student 75,-Kč Důchodce 75,-Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
Potápěčské exkurze v akváriu Džbánov

Potápěčské exkurze v akváriu Džbánov

Vysoké Mýto, Pardubický kraj
Motokáry Vysoké Mýto

Motokáry Vysoké Mýto

Vysoké Mýto, Pardubický kraj
Železniční muzeum v Cerekvici nad Loučnou

Železniční muzeum v Cerekvici nad Loučnou

Cerekvice nad Loučnou, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Vysoké Mýto, Pardubický kraj
Papu kafé

Papu kafé

Choceň, Pardubický kraj
Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce v Chocni

Choceň, Pardubický kraj