Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích
expozice
Kultura

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích

Muzeum Hořovicka na Starém zámku je pobočkou Muzea Českého krasu. Expozice představuje historii i řemesla zdejšího regionu, tradiční výrobu cvočků i harmonik. Nechybí ani herní prvky pro dětské návštěvníky. Lze si jako suvenýr zakoupit brožurku TRIPPER s úkoly a vyrazit sami na prohlídku města.
Starý zámek v Hořovicích se nachází jen pár desítek metrů od barokního zámku s parkem a Sluneční bránou. Muzeum Hořovicka umístěné v nejstarší části bývalého panského sídla, prezentuje umělecké sbírky mnoha oborů, od archeologie, zoologie, historie, nechybí cechovní památky, také ukázky průmyslových výrobků zdejších továren a též příroda odkazující k brdskému lesu. Základy zdejších muzejních sbírek souvisí s Národopisnou výstavou českoslovanskou konanou v Praze roku 1895.

Hned na chodbě muzea přivítá návštěvníky komiks, který ukazuje cestu přeměny předmětu každodenní potřeby v hodnotný muzejní exponát. Návštěvník zde také nahlédne do muzejního depozitáře z poloviny 20.st. V první místnosti se přeneseme do 1. poloviny 20. století, kde lze spatřit dobový měšťanský interiér a muzejní exponáty ze společenskovědních a přírodovědných sbírek v typických dřevěných vitrínách.

Prostřední místnost odkazuje k tradici cvočkařského řemesla na Hořovicku a dále představuje uměleckou litinu z produkce místních slévárenských závodů. Poslední místnost je věnována brdskému lesu a dřevu jakožto důležitému materiálu našich předků. Nachází se zde také mapa někdejšího hanavského fideikomisu z roku 1890 s fotografiemi hájoven, mysliven, lesních úřadů a hospodářských provozů z počátku 20. století.

​Pro děti i zvídavé dospělé je připraven výklad průvodce, "hádání" předmětů, dřevěné stavebnice a hlavolamy, poznávání ptáků a možnost zahrát si na netradiční bicí soupravu ze smaltovaného nádobí. 
 

Z historie Starého zámku

Původní gotický hrad byl vybudován ve 13. století na skále nad Červeným potokem místo hospodářského dvorce za pánů ze Žirotína. Objekt je spojen dokonce s vnučkou Karla IV. Eliškou Zhořeleckou, která se zde roku 1390 narodila. Velké škody napáchal kromě husitských válek také požár v roce 1540 a plenění Švédy v době třicetileté války. To už ale hovoříme o zámku, protože původně gotický hrad prošel počátkem 16. století v držení pánů z Říčan renesanční úpravou

​Za působení hraběcího rodu Vrbnů na Hořovicích od konce 17. století ztrácí Starý zámek obytnou funkci, je vybudován Nový zámek jako panské reprezentativní sídlo. Areál Starého zámku se stává hospodářským dvorem, kde jsou umístěné kanceláře a byty panských úředníků a sídlo lesní správy. V průběhu 20. století zde působily Vojenské lesy a statky, od roku 2012 je celý areál v majetku města Hořovice.

Velikonoční muzejní výstava v Hořovicích

Srdečně zveme do expozice Muzea Hořovicka ve Starém zámku na výstavu velikonočních pohlednic, zapůjčených od Ilony Voráčkové. Uvidíte rovněž různými technikami zdobené kraslice, poskytnuté sběratelkou Boženou Musilovou. Nechybí ani předměty z muzejních sbírek, například řehtačky a pomlázky.
Hořovice, Středočeský kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Točník

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény.
Točník, Středočeský kraj

Mamuti na Točníku

Hrad je otevřen veřejnosti!
Točník, Středočeský kraj

Pozorování noční oblohy na hradě Točník

Každoroční akce Hvězdárny Žebrák na hradě Točníku.
Točník, Středočeský kraj

Festival Slunkatoč na hradě Točník

Každoroční oslava letního slunovratu na hradě Točník.
Točník, Středočeský kraj

Indiáni z Točníku

Na hrad Točník mezi Indiány.
Točník, Středočeský kraj

Akce na hradě Točník

Akce pro děti.
Točník, Středočeský kraj

Okořská garda na Točníku

Oživení historie na hradě – šerm a divadlo.
Točník, Středočeský kraj

Hořovice – zámecký park se sochami M. B. Brauna

Prohlídku zámku Hořovice zcela jistě obohatí procházka parkem se sochami z dílny M. B. Brauna a pozoruhodnou sochařsky vyzdobenou Sluneční bránou. Park v přírodně krajinářském stylu má bohatou kolekci domácích i zahraničních dřevin.
Hořovice, Středočeský kraj

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.
Hořovice, Středočeský kraj

Demetrix – zážitková hra

Hra umožňuje na vlastní kůži prožít to, co zažívají lidé s Alzheimerovou nemocí. Prověří nejen váš mozek a smysly, ale i sebeovládání. Připravte se na silné emoce a na to, že z téhle hry odejdete jiní.
Hořovice, Středočeský kraj

Tvořivé kurzy pro dospělé

Nabízíme možnost aktivního trávení volného času pomocí výtvarných technik a řemesel. Kurzy jsou určeny dospělým a mládeži od 15 let. Zkušené lektorky vás naučí plést z pedigu, drátkovat, vyrobit si bižuterii z korálků a komponentů, tvořit z fima a mnoho dalších technik.
Hořovice, Středočeský kraj

Tvořivé kurzy pro děti s Tvořivým rájem v Hořovicích

Pořádáme různé tvořivé kurzy pro děti v dílně, která je součástí prodejny s tvořivým materiálem a hračkami. Tvořivý ráj najdete v Hořovicích.
Hořovice, Středočeský kraj

Motokáry Hořovice

Půjčovna motokár na dráze v Hořovicích. Přijďte se svézt na 700 m dlouhé a 6 m široké dráze, kde se jezdí za každého počasí na kvalitních motokárách Honda GX o obsahu 120, 200 a 270 ccm. Pro malé návštěvníky máme dětské motokáry nebo lze použít nástavce na pedály.
Hořovice, Středočeský kraj

Krytý plavecký bazén a venkovní Aquapark v Hořovicích

Krytý plavecký bazén je po rekonstrukci od ledna 2010 opět otevřen pro veřejnost. V letních měsících je návštěvníkům k dispozici i venkovní aquapark s vodními atrakcemi.
Hořovice, Středočeský kraj

Lesopark Dražovka v Hořovicích

Lesopark Dražovka je jednou z částí lesů města Hořovice, které zaujímají plochu 144,62 ha a nacházejí se na severním okraji Brdské vrchoviny.
Hořovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hotel Zelený Strom v Hořovicích je ideálním místem nejen pro ubytování, ale i pro zajištění školení, prezentací a dalších akcí. Hotelovým hostům jsou k dispozici i restaurační zařízení.
Hořovice, Středočeský kraj

Pension Villa Hořovice

Chcete strávit dovolenou ve středních Čechách? Město Hořovice leží na severu brdských lesů s nejvyšší horou Tok (865 m n. m.). V Brdských lesích je téměř nezničená příroda.
Hořovice, Středočeský kraj

Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hotel a restaurace U Parku jsou otevřeny celoročně. Poloha Hořovic, které leží na vlakové trati Praha-Plzeň a nedaleko dálnice D5 je ideální pro ubytování při služebních i soukromých cestách, jako východisko pro turistiku a cykloturistiku a místo odkud lze snadno navštívit památky v okolí.
Hořovice, Středočeský kraj

Penzion Ranch Hořovice

Penzion Ranch poskytuje již od roku 1998 kvalitní ubytování a je součástí rodinného podniku Opatrný Hořovice. Najdete jej v areálu Jezdecké stáje Opatrný – Hořovice asi 50 km od Prahy. Nabízíme možnost výuky jízdy na koni pro začátečníky i pokročilé, pro děti i dospělé.
Hořovice, Středočeský kraj

Ubytování u Prejzků

Nabízíme stylové ubytování v soukromí ve dvou komfortně vybavených apartmánech. Prostory byly přebudovány s ohledem na regionální tradici a fortelné řemeslo.
Lhotka, Středočeský kraj

Rodinný pivovar Malý Janek v Jincích

Rodinný pivovar Malý Janek (dříve Vilém) se nachází ve Středočeském kraji, v malebné krajině Brd, pod kopcem Plešivec v městysu Jince. Pivovar vyrábí a produkuje čistě přírodní piva vyrobena z českých surovin.
Jince, Středočeský kraj

Ermi Hotel

Přijďte si k nám užít chvíle plné relaxace a gastronomických zážitků.
Jince, Středočeský kraj

Pivovar Hostomice

Pivovar Hostomice vaří spodně kvašené pivo. Stálá nabídka piv: Fabián 10 % světlá, Fabián 12 % světlá, Fabián 14 % tmavá, a několikrát do roka sezónní speciál. Všechna piva jsou spodně kvašená, chmelená výhradně hlávkovým chmelem českých odrůd.
Hostomice, Středočeský kraj