Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích
Kultura

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích

Muzeum Hořovicka na Starém zámku je pobočkou Muzea Českého krasu. Expozice představuje historii i řemesla zdejšího regionu, tradiční výrobu cvočků i harmonik. Nechybí ani herní prvky pro dětské návštěvníky. Lze si jako suvenýr zakoupit brožurku TRIPPER s úkoly a vyrazit sami na prohlídku města.
Starý zámek v Hořovicích se nachází jen pár desítek metrů od barokního zámku s parkem a Sluneční bránou. Muzeum Hořovicka umístěné v nejstarší části bývalého panského sídla, prezentuje umělecké sbírky mnoha oborů, od archeologie, zoologie, historie, nechybí cechovní památky, také ukázky průmyslových výrobků zdejších továren a též příroda odkazující k brdskému lesu. Základy zdejších muzejních sbírek souvisí s Národopisnou výstavou českoslovanskou konanou v Praze roku 1895.

Hned na chodbě muzea přivítá návštěvníky komiks, který ukazuje cestu přeměny předmětu každodenní potřeby v hodnotný muzejní exponát. Návštěvník zde také nahlédne do muzejního depozitáře z poloviny 20.st. V první místnosti se přeneseme do 1. poloviny 20. století, kde lze spatřit dobový měšťanský interiér a muzejní exponáty ze společenskovědních a přírodovědných sbírek v typických dřevěných vitrínách.

Prostřední místnost odkazuje k tradici cvočkařského řemesla na Hořovicku a dále představuje uměleckou litinu z produkce místních slévárenských závodů. Poslední místnost je věnována brdskému lesu a dřevu jakožto důležitému materiálu našich předků. Nachází se zde také mapa někdejšího hanavského fideikomisu z roku 1890 s fotografiemi hájoven, mysliven, lesních úřadů a hospodářských provozů z počátku 20. století.

​Pro děti i zvídavé dospělé je připraven výklad průvodce, "hádání" předmětů, dřevěné stavebnice a hlavolamy, poznávání ptáků a možnost zahrát si na netradiční bicí soupravu ze smaltovaného nádobí. 
 

Z historie Starého zámku

Původní gotický hrad byl vybudován ve 13. století na skále nad Červeným potokem místo hospodářského dvorce za pánů ze Žirotína. Objekt je spojen dokonce s vnučkou Karla IV. Eliškou Zhořeleckou, která se zde roku 1390 narodila. Velké škody napáchal kromě husitských válek také požár v roce 1540 a plenění Švédy v době třicetileté války. To už ale hovoříme o zámku, protože původně gotický hrad prošel počátkem 16. století v držení pánů z Říčan renesanční úpravou

​Za působení hraběcího rodu Vrbnů na Hořovicích od konce 17. století ztrácí Starý zámek obytnou funkci, je vybudován Nový zámek jako panské reprezentativní sídlo. Areál Starého zámku se stává hospodářským dvorem, kde jsou umístěné kanceláře a byty panských úředníků a sídlo lesní správy. V průběhu 20. století zde působily Vojenské lesy a statky, od roku 2012 je celý areál v majetku města Hořovice.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj
Pension Villa Hořovice

Pension Villa Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj
Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hořovice, Středočeský kraj
Penzion Ranch Hořovice

Penzion Ranch Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj