Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Degustace vín v románském hradu v Roudnici nad Labem
Gurmánská turistika

Degustace vín v románském hradu v Roudnici nad Labem

Poznejte dlouholetou tradici a kvalitu Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem, které se datuje od 13. století. Degustace probíhají v torzu románského hradu, kam lze také nahlédnout v rámci pravidelných prohlídek.
Degustace roudnických vín v degustační místnosti v torzu roudnického románského hradu zahrnuje ochutnávku 5 roudnických lobkowiczkých vín. Celá degustace trvá přibližně 1 hodinu. Minimální počet účastníků pro uskutečnění degustace je 10 osob, kapacita je 50 míst. Vybrat si můžete ze tří degustací:
 
  • knížecí: 5 vzorků převážně z řady jakostních vín
  • královské: 9 vzorků z řady jakostních vín až pozdních sběrů
  • císařské: výběr 9 vzorků převážně přívlastkových vín, hlavně výběrů z hroznů

Románský hrad na ostrohu nad řekou Labe byl postaven ve 12. století synovcem krále Vladislava I. – Jindřichem Břetislavem. Zajímavostí je, že hrad poctil svou návštěvou dokonce i císař a král Karel IV. Hrad byl postupně dostavován a přestavován až do podoby dnešního barokního zámku. Pozůstatky původního hradu se dochovaly v základech a sklepeních, a také v přízemí dnešního zámku.

Prohlídky románského hradu probíhají každý víkend a o svátky až do konce listopadu od 11 do 15 hodin. V rámci prohlídky se můžete těšit na prohlídku základů původního románského hradu z 12. století, prezentaci města a zámku i ochutnávku 2 vzorků (á 1 dcl) roudnických vín Lobkowiczkého zámeckého vinařství. Navíc je v rámci prohlídky představeno portfolio a historie Lobkowiczkého zámeckého vinařství. Rezervace prohlídky i v jinou dobu lze domluvit emailem.
 

Roudnice – vinařská obec

Mezi vinařskou smetánku (v létě 2018) se Roudnice dostala díky tomu, že se na jejím katastru nově nachází viniční trať. Je přímo uprostřed města na svahu u lobkowiczkého zámku, a nese proto příznačný název Zámecká. za vinařskou obec platí v Česku ves či město, v jejichž katastru se nachází jedna nebo více viničních tratí. Jde o základní jednotku geografického rozdělení území, na kterém je schváleno pěstování vinné révy. Ve městě se nyní může vyrábět víno jakostní a přívlastkové, a ne pouze zemské, jako tomu bývalo dříve.

Historické vedení zámecké vinice má také připomenout místní vinařskou tradici. První zmínky o výrobě vína v Roudnici jsou z roku 1333, z dob, kdy zde sídlili pražští arcibiskupové. A výroba vína je v Roudnici od středověku téměř nepřerušená. Zajímavostí je, že víno se tu vyrábělo dokonce i během obou světových válek. Přestože nahoře na zámku byli vojáci, dole ve sklepení se víno zpracovávalo stále.

Provozovatel

Románský hrad v Roudnici nad Labem

Karlovo nám. 1
413 01 Roudnice nad Labem
Tel.:
+420 474 774 666
Email:
redakce@stredohor...
WWW:
www.roudnicka-vin...
GPS:
50,424457 14,259485
 
 

Vstupné

Cena: 220 Kč

Poznámka:

Cena 220 Kč/ osoba při minimálním počtu obsazení - 10 osob. V případě větší skupiny se cena snižuje.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Zimní prohlídky na zámku Roudnice nad Labem

Prohlídky Lobkowiczkého zámku a románského hradu s ochutnávkou vína.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Řípská pouť 2023

Přiďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem. I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů.
Krabčice, Ústecký kraj

Zahájení lázeňské sezony 2023 v Lázních Mšené

První květnová sobota je v malebném lázeňském resortu nedaleko Prahy ve znamení tradičního zahájení zahájení lázeňské sezony.
Mšené-lázně, Ústecký kraj

Architekti pro Muzeum ghetta Terezín

Výstava Architekti pro Muzeum ghetta Terezín je otevřena v Muzeu ghetta v Terezíně od 8. prosince tohoto roku a potrvá do 28. února roku 2023.
Terezín, Ústecký kraj

Chytré cestování Českým Středohořím a Podřipskem

Letní turistická sezóna nabízí pro návštěvníky a milovníky Českého středohoří a Podřipska mnoho způsobů vyžití – aktivní turistiku, cykloturistiku, relaxaci, návštěvu památek a spoustu dalšího, to vše také za pomoci pravidelných spojů letních cyklobusů a motoráčků.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Půjčovna jízdních kol v Roudnici nad Labem

Potřebujete si půjčit kolo? Pak vyzkoušejte půjčovnu v Roudnici nad Labem, kterou naleznete v hotelu Vavřinec přímo na náměstí v centru města.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Gotická kamenná věž Hláska v Roudnici nad Labem

Věž Hláska je jediným dochovaným pozůstatkem opevnění staré Roudnice. Někdejší Staré město se nacházelo v prostoru dnešního náměstí Jana z Dražic a Poděbradovy ulice.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Kratochvílova rozhledna v Roudnici nad Labem

Rozhledna byla postavena u příležitosti 60. výročí založení „Roudnické záložny podřipské“. Jedná se o čistě funkcionalistickou stavbu, jejíž výhledová plocha je nesena šesti štíhlými sloupy.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna a kavárna Dortletka v Roudnici nad Labem

Dortletka svou koncepcí navazuje na kvalitu vídeňských a prvorepublikových cukráren a kaváren – prvotřídní suroviny a klasické receptury jsou základem výroby. Nevyhýbá se však ani novinkám, které předkládá hostům ve vlastní úpravě.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Restaurace a Bar Monaco Roudnice nad Labem

Na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem, v sousedství Roudnického zámku a mostu, v historické budově barokního stylu, se nachází Restaurace a Bar Monaco.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Hotel Magnolia

V centru historického města Roudnice nad Labem se nachází nově otevřený Hotel Magnolia. Hotel je nově zrekonstruovaný, avšak historie samotné budovy sahá až do 14. století. V 16. století byl považován za nejvýstavnější roudnický dům.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

V historickém centru města Roudnice nad Labem vedle zámku se nachází Zámecká restaurace. Restaurace poskytuje širokou nabídku služeb od běžného posezení s přáteli přes třídní srazy, firemní večírky, rauty, svatby, oslavy, promoce, až po romantickou večeři s partnerem.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj