Úvod > Co chcete dělat? > Expozice o sv. Janu Nepomuckém v Klášteře Kladruby – z důvodu rekonstrukce uzavřen
Památky

Expozice o sv. Janu Nepomuckém v Klášteře Kladruby – z důvodu rekonstrukce uzavřen

Druhý prohlídkový okruh v Klášteře Kladruby obsahující expozici sv. Jana Nepomuckého, interiér zimního refektáře, lapidárium soch M. B. Brauna a knihovnu rodu Windischgrätz. V roce 2019 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.
Druhý okruh začíná, stejně jako první okruh, výkladem o historii kláštera a prohlídkou expozice sv. Jana Nepomuckého v budově Staré prelatury. Tato instalace se snaží návštěvníkům přiblížit oblíbenost světce-mučedníka, která se projevila nejen v uměleckých dílech (sochy, obrazy), ale i v praktických předmětech každodenní potřeby (hodiny, nábytek, zrcadlo). Výjevy z Janova života ztvárňovali špičkoví i lidoví umělci nejrůznějšími technikami a z jakýchkoliv myslitelných materiálů. V doprovodu průvodce pokračuje prohlídka interiéry v Novém konventu.

Zimní refektář byl v době, kdy Kladruby plnily funkci kláštera, užíván jako společná jídelna. Po založení pivovaru Alfrédem II. v roce 1864 byl sál využíván jako strojovna. Až v 70. letech byla místnost opravena, štukování na stropě bylo zrestaurováno a na podlahu byl položen bulharský mramor.

V ambitové chodbě konventu jsou instalovány plastiky ze zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku. Byly vytvořeny ve 30. letech 18. století dílnou českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a představují náměty z řecké a římské mytologie a alegorie lidských vlastností. Pro devatenáctiletou dceru hraběte z Valče nechal vyhotovit hrabě Špork sousoší na konci lapidária. Představuje apotheózu (nanebevzetí) hraběte Šporka.

Knihovna spolu s rodinným archivem dokumentuje starobylost rodu Windischgrätz. Hlavními budovateli byli hrabě Mikuláš Windischgrätz a dále pak polní maršál kníže Alfréd I. Windischgrätz. Dnešní empírová podoba knihovního sálu spadá do roku 1936, kdy se panství v Kladrubech ujímá Ludvík Aladár z uherské větve rodu. Kníže ve zcela nové prostoře soustředil knihovní fondy ze zámků ve Štěkni, Vídni, Světcích a Tachově. V knihovním sále končí prohlídka druhého okruhu.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňský kraj
Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj