!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > ELI Beamlines – nejvýkonější laser na světě mají v Dolních Břežanech
Památky

ELI Beamlines – nejvýkonější laser na světě mají v Dolních Břežanech

Vše začalo v roce 2002, realizací dosavadní vize proměny Dolních Břežan. Obec ukončila svůj dosavadní nahodilý stavební boom a odstartovala systematickou změnu.
Pro výstavbu komplexu laserového centra ELI byly využity dlouhodobě zanedbané a kontaminované pozemky zdejšího bývalého zemědělského družstva. Součástí realizace se staly i rozsáhlé parkové úpravy, které společně s navazujícími projekty dopravní infrastruktury a nových povrchů významně zlepšily kvalitu veřejného prostoru mezi centra obce.

Stavba, jejímž autorem jsou Bogle Architects, se skládá ze sedmi částí, kancelářské budovy, polyfunkční budovy (kavárna, přednáškový sál, knihovna atd.), vstupního atria, laboratorní budovy, laserové budovy, objektu technologie chlazení a hospodářství technických plynů. Jen samotná budova pro laserové technologie se rozkládá, na ploše větší, než je velikost fotbalového hřiště.

Koncepčním přístupem k projektu se od jeho počátku podařilo rozčlenit rozsáhlý stavební program tak, aby bylo možné měřítko stavby co nejlépe přizpůsobit jejímu okolí. V návaznosti na tuto základní myšlenku je každá z budov pojata originálně a opatřena fasádou z jiného materiálu. Sjednocujícím prvkem naopak zůstává bílá stínicí konstrukce z oceli a hliníku, která uspořádáním stínicích lamel pozitivně ovlivňuje vnitřní prostředí stavby a zároveň vizuálně odkazuje ke krátkým přímým laserovým pulsům probíhajícím uvnitř. Hlavním vstupem do centra ELI je vysoké prosklené atrium otevřené pro veřejnost. Jedná se o reprezentativní komunikační prostor a menší vnitřní atria sloužící k sociální interakci zaměstnanců a návštěvníků, která přinášejí do interiéru dostatek přirozeného světla.

Technicky nejnáročnější částí díla je budova pro laserové technologie s experimentálními halami. Založení spodní stavby je ve skalním podloží více než osm metrů pod povrchem upraveného terénu. Výška atiky střechy je zhruba patnáct metrů nad úrovní terénu. Budova je navržena tak, aby vyhověla náročným prostorovým, technickým a bezpečnostním požadavkům. Z tohoto důvodu je významná část objektu umístěna v podzemí. Vzhledem k extrémním požadavkům laserové technologie na ochranu před působením vibrací a pro odstínění elektromagnetického a ionizujícího záření emitovaného v průběhu experimentů, jsou nosné stěny a stropy uvnitř i po obvodu objektu laserové haly až 1,6 m silné. Otvory v nosné konstrukci jsou ve velké míře vyplněny bloky z vysokohustotního betonu, který v kombinaci s PE granulátem v menších prostupech zabraňuje šíření radiace. Samotné dveře a velkoformátová vrata jsou celokovové a zajišťují stínění elektromagnetických pulzů. Každá experimentální a laserová hala je kvůli své velikosti a očekávané manipulaci s velkými břemeny vybavena vlastní podvěšenou jeřábovou dráhou.

Velké nároky jsou kladeny také na udržování optimálních parametrů vnitřního prostředí. Z velké části se jedná o čisté prostory. Čistému prostředí je přizpůsobena povrchová úprava podlah, stěn a stropů. Vzduchotechnika je vybavena referenčním potrubím nulového tlaku rozvedeným po celé budově. plocha 7 716 m2.

Celý projekt ELI Beamlines, jehož investorem byl Fyzikální ústav Akademie věd ČR, musel být realizován s absolutní přesností a je vrcholem umu českého stavitelství. Uvnitř ukrývá nejvýkonnější laser na světě. Při ostrém provozu může mít v nepostřehnutelném okamžiku výkon 10 pettawatů, což je pro představu asi 2000× víc než všechny elektrárny světa. Kdybyste jím nepřetržitě „svítili“ na vodní nádrž Lipno, po 10 sekundách by voda začala vřít a za 60 sekund by se vypařila zcela. V praxi ale bude pomáhat při odhalování dějů uvnitř hvězd nebo třeba hledat efektivnější léčbu rakoviny.

Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.
Zobrazit více

Provozovatel

ELI BEAMLINES

Za Radnicí 835
252 41 Dolní Břežany
Tel.:
+420 266 051 109
Email:
info@eli-beams.eu
WWW:
www.eli-beams.eu
WWW:
www.stavbactvrtst...
GPS:
49,962370 14,454499
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktivity v okolí

Keltský park Dolní Břežany

Keltský park Dolní Břežany

Dolní Břežany, Střední Čechy
Kurzy bike freeridingu

Kurzy bike freeridingu

Dolní Břežany, Střední Čechy
Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Dolní Břežany, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Dolní Břežany, Střední Čechy
Camping Oase Praha

Camping Oase Praha

Dolní Břežany, Střední Čechy
Vejcomaty statku Dvořák

Vejcomaty statku Dvořák

Zlatníky-Hodkovice, Střední Čechy