ÚvodCo chcete dělat?PamátkyELI Beamlines – nejvýkonější laser na světě mají v Dolních Břežanech
ELI Beamlines
Památky

ELI Beamlines – nejvýkonější laser na světě mají v Dolních Břežanech

Vše začalo v roce 2002, realizací dosavadní vize proměny Dolních Břežan. Obec ukončila svůj dosavadní nahodilý stavební boom a odstartovala systematickou změnu.
Pro výstavbu komplexu laserového centra ELI byly využity dlouhodobě zanedbané a kontaminované pozemky zdejšího bývalého zemědělského družstva. Součástí realizace se staly i rozsáhlé parkové úpravy, které společně s navazujícími projekty dopravní infrastruktury a nových povrchů významně zlepšily kvalitu veřejného prostoru mezi centra obce.

Stavba, jejímž autorem jsou Bogle Architects, se skládá ze sedmi částí, kancelářské budovy, polyfunkční budovy (kavárna, přednáškový sál, knihovna atd.), vstupního atria, laboratorní budovy, laserové budovy, objektu technologie chlazení a hospodářství technických plynů. Jen samotná budova pro laserové technologie se rozkládá, na ploše větší, než je velikost fotbalového hřiště.

Koncepčním přístupem k projektu se od jeho počátku podařilo rozčlenit rozsáhlý stavební program tak, aby bylo možné měřítko stavby co nejlépe přizpůsobit jejímu okolí. V návaznosti na tuto základní myšlenku je každá z budov pojata originálně a opatřena fasádou z jiného materiálu. Sjednocujícím prvkem naopak zůstává bílá stínicí konstrukce z oceli a hliníku, která uspořádáním stínicích lamel pozitivně ovlivňuje vnitřní prostředí stavby a zároveň vizuálně odkazuje ke krátkým přímým laserovým pulsům probíhajícím uvnitř. Hlavním vstupem do centra ELI je vysoké prosklené atrium otevřené pro veřejnost. Jedná se o reprezentativní komunikační prostor a menší vnitřní atria sloužící k sociální interakci zaměstnanců a návštěvníků, která přinášejí do interiéru dostatek přirozeného světla.

Technicky nejnáročnější částí díla je budova pro laserové technologie s experimentálními halami. Založení spodní stavby je ve skalním podloží více než osm metrů pod povrchem upraveného terénu. Výška atiky střechy je zhruba patnáct metrů nad úrovní terénu. Budova je navržena tak, aby vyhověla náročným prostorovým, technickým a bezpečnostním požadavkům. Z tohoto důvodu je významná část objektu umístěna v podzemí. Vzhledem k extrémním požadavkům laserové technologie na ochranu před působením vibrací a pro odstínění elektromagnetického a ionizujícího záření emitovaného v průběhu experimentů, jsou nosné stěny a stropy uvnitř i po obvodu objektu laserové haly až 1,6 m silné. Otvory v nosné konstrukci jsou ve velké míře vyplněny bloky z vysokohustotního betonu, který v kombinaci s PE granulátem v menších prostupech zabraňuje šíření radiace. Samotné dveře a velkoformátová vrata jsou celokovové a zajišťují stínění elektromagnetických pulzů. Každá experimentální a laserová hala je kvůli své velikosti a očekávané manipulaci s velkými břemeny vybavena vlastní podvěšenou jeřábovou dráhou.

Velké nároky jsou kladeny také na udržování optimálních parametrů vnitřního prostředí. Z velké části se jedná o čisté prostory. Čistému prostředí je přizpůsobena povrchová úprava podlah, stěn a stropů. Vzduchotechnika je vybavena referenčním potrubím nulového tlaku rozvedeným po celé budově. plocha 7 716 m2.

Celý projekt ELI Beamlines, jehož investorem byl Fyzikální ústav Akademie věd ČR, musel být realizován s absolutní přesností a je vrcholem umu českého stavitelství. Uvnitř ukrývá nejvýkonnější laser na světě. Při ostrém provozu může mít v nepostřehnutelném okamžiku výkon 10 pettawatů, což je pro představu asi 2000× víc než všechny elektrárny světa. Kdybyste jím nepřetržitě „svítili“ na vodní nádrž Lipno, po 10 sekundách by voda začala vřít a za 60 sekund by se vypařila zcela. V praxi ale bude pomáhat při odhalování dějů uvnitř hvězd nebo třeba hledat efektivnější léčbu rakoviny.

Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.

Provozovatel

ELI BEAMLINES

Za Radnicí 835
252 41 Dolní Břežany
Tel.:
+420 266 051 109
Email:
info@eli-beams.eu
GPS:
49,962370 14,454499
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Summer Camp – Dolní Břežany

Cílem je zasvětit nejmladší do všeobecné sportovní průpravy.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

O Pohár MČ Praha – Libuš

V pořadí 17. ročník cyklistického závodu O Pohár MČ Praha-Libuš je zaměřen na děti, mládež a širokou cyklistickou veřejnost.
Praha 4, Praha

PokéTour speciál k vysvědčení

Doneste vysvědčení a dostanete dárek.
Praha, Praha

Bonsaje na Zbraslavi

O víkendu 25. – 26. červan pořádá Bonsai klub Zbraslav výstavu bonsají v Městské zahradně na Zbraslavi.
Praha 5, Praha

Psí Fesťák

Psí Fesťák 2024, který se bude konat ve Vestci u Prahy. Tato akce je pořádána na podporu neziskové organizace Pes nejvěrnější přítel, z.s.
Vestec, Středočeský kraj

Jarní vitráž

Tvořivá dílna s jarním motivem.
Praha 4, Praha

Letní akademie dětských kurzů

Vystoupení dětí z kroužků KC 12.
Praha 4, Praha

Nevšední plakát

Výroba nevšedního plakátu.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Keltský park Dolní Břežany

Keltský park v Dolních Břežanech vznikl na ploše šesti hektarů, které dříve sloužily jako smetiště. Zahradní architekt Zdeněk Sendler se při jeho tvorbě inspiroval zdejší historií spojenou s keltskými oppidy. Součástí rozlehlého parku jsou také tři dětská hřiště, rybníčky a skatepark.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Pro návštěvníky Dolních Břežan jsou připraveny dva okruhy naučných stezek, které seznamují se zdejším osídlením v dávných dobách.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Unikátní hřbitov v Dolních Břežanech

Nový hřbitov v Dolních Břežanech tvoří přirozenou součást komponované krajiny. V roce 2017 byl oceněn Národní cenou za architekturu. Získal 1. místo v kategorii krajinná architektura.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Sportovní hala Dolní Břežany

Od roku 2017 stojí v Dolních Břežanech nová sportovní hala, kterou pro svou činnost využívají místní sportovní kluby i veřejnost.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Vyhlídka na Kamínku

Vyhlídka na Kamínku se nachází na kopci Kamínek (381 m) mezi Dolními Břežany a Zlatníky. Na vrcholu, ze kterého je vidět až na hranici Prahy, stojí menší dřevěná vyhlídka originálního tvaru.
Zlatníky-Hodkovice, Středočeský kraj

Powerkiting v okolí Prahy

Kurzy powerkitingu a půjčovna vybavení.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Zvířecí statek Čistá Hlava

Čistá Hlava je zvířecí statek určený pro ty, kteří si chtějí vyčistit hlavu a strávit čas obklopeni zvířaty.
Zlatníky-Hodkovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Pivní lázeň má pro naše tělo blahodárné účinky, neboť pivní kvasnice a látky obsažené v pivu předávají pokožce celou řadu vitamínů B a minerálů. Prohříváním pokožky dochází také k uvolňování kožních pórů, kterými se i při mírném pocení odplavují škodliviny z těla.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Hotel Chateau Clara Futura – zámek v Dolních Břežanech

Zámek, který patří pražskému arcibiskupství je zrekonstruuvaný na hotel. Zámecký komplex je kombinací historie a moderny. Zámecký hotel není otevřen pro širokou veřejnost.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Camping Oase Praha

Camping leží na jižním okraji Prahy, mezi obcemi Zatníky a Libeň. Kemp nabízí ubytování ve stanech, karavanech i v budově. Je vhodný pro rodiny s dětmi, sportovce, turisty, cyklisty a další milovníky kempování.
Dolní Břežany, Středočeský kraj

Vejcomaty statku Dvořák

Statek Dvořák ze středočeské obce Zlatníky se specializuje na odchov kuřic, prodej vajec a ruční výrobou tradičních válených těstovin. Na jih od Prahy provozuje desítku automatů na čerstvá vejce, kde si tyto produkty můžete koupit kdykoliv během dne i noci.
Zlatníky-Hodkovice, Středočeský kraj

Aurooms Zlatníky-Hodkovice

Navštivte Penzion Aurooms a objevte krásy Zlatníků-hodkovic a okolí. Dopřejte si zasloužený odpočinek.
Zlatníky-Hodkovice, Středočeský kraj

Mlékomat v Jesenici u Prahy

Rádi byste si zakoupili čerstvé mléko přímo od zdroje, ale nevíte, kam se za ním v okolí Prahy vydat? Hned dva mlékomaty, které fungují nonstop, naleznete v Hodkovicích u Jesenice jen kousíček od hranice s Prahou 4.
Zlatníky-Hodkovice, Středočeský kraj

U Krbu ve Vestci u Prahy – hotel, restaurace a bowling

Restaurace pojme až 150 hostů. V případě zájmu je k dispozici také salonek s 15 místy. Gastronomické uspokojení u nás najdete v jakoukoliv dobu, ať se budete chtít nasnídat, poobědvat či povečeřet.
Vestec, Středočeský kraj

Restaurace U Klimešů

Díky zdařilé rekonstrukci je restaurace moderním podnikem, který dokáže kvalitně a rychle obsloužit všechny své hosty.
Vestec, Středočeský kraj