!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Keltské oppidum Závist
Příroda

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Pro návštěvníky Dolních Břežan jsou připraveny dva okruhy naučných stezek, které seznamují se zdejším osídlením v dávných dobách.
První okruh vede obcí, měří cca 3 kilometry, a poutavou formou popisuje stavby od doby kamenné, přes osídlení Kelty až po raně středověké hradiště. Druhý okruh začíná na rozcestí za obcí Lhota a vede nejvýznamnějšími lokalitami Národní kulturní památky Závist. Tato trasa je dlouhá přibližně 2,3 kilometru. Jednotlivá zastavení jsou rozšířena o virtuální prohlídky doprovodných materiálů prostřednictvím QR kódů. Na displejích
mobilních zařízení je možné zobrazit nákresy, texty, fotografie a komentáře odborných průvodců – významných archeologů Petra Drdy a Vladimíra Čtveráka, kteří místní minulost pomáhali objasňovat a objevovat.

Obě trasy nabízejí dětským návštěvníkům možnost získat odměnu za splnění úkolu. Na každé informační ceduli je trojrozměrný model mince. Za obkreslení všech mincí na podklad, který je k dispozici v Regionálním informačním centru.

Novinka 2021 – mobilní aplikace vás provede po naučných stezkách! Část aplikace nazvaná Průvodce kopíruje jednotlivé zastávky naučné stezky. V rámci této aplikace máte jedinečnou příležitost spatřit archeologické vizualizace přímo v terénu. Část aplikace nazvaná Hra umožní zažít napínavý příběh spojený s cestováním v čase v rámci okruhu po hradišti Závist a začíná tak až od zastávky Rozcestí u Lhoty. Hra je koncipována především pro dětské uživatele, ale samozřejmě nic nebrání si vyzkoušet kombinaci virtuální reality, geocachingu a různých miniher i starším věkovým skupinám. Aplikaci lze stáhnout na Google Play a Apple Store po zadání „Oppidum Zavist“.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Obec Dolní Břežany - Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST

Na Panský 11
252 41 Dolní Břežany
Tel.:
+420 734 446 109
Email:
ric@dolnibrezany.cz
Email:
vospelova@dolnibr...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.ric-dolnibrez...
WWW:
www.dolnibrezany.cz
GPS:
49,963582 14,459735
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktivity v okolí

Sportovní hala Dolní Břežany

Sportovní hala Dolní Břežany

Dolní Břežany, Střední Čechy
Kurzy bike freeridingu

Kurzy bike freeridingu

Dolní Břežany, Střední Čechy
Keltský park Dolní Břežany

Keltský park Dolní Břežany

Dolní Břežany, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Olivův pivovar – pivní lázně a masáže

Dolní Břežany, Střední Čechy
Vejcomaty statku Dvořák

Vejcomaty statku Dvořák

Zlatníky-Hodkovice, Střední Čechy
Camping Oase Praha

Camping Oase Praha

Dolní Břežany, Střední Čechy