Úvod > Co chcete dělat? > Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele
Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

V domě Gustava Mahlera v Jihlavě je místěna expozice tohoto světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.
Gustav Mahler se narodil v Kalištích u Humpolce dne 7. 7. 1860, rodina se později přestěhovala do Jihlavy. Za svého života byl ceněn především jako dirigent, který do symfonického orchestru přinesl mnoho nových prvků. Zemřel 18. 5. 1911 ve Vídni. Část výstavních prostor expozice je věnována soužití Čechů, Židů a Němců v Jihlavě.

Expozice je rozdělena do několika částí:
  • Rodina Gustava Mahlera (1. podzemní podlaží): Vystavené trojrozměrné exponáty (dobový mobiliář, předměty užitkové potřeby a dekorační předměty /sklo, keramika, nádobí/, části dobového ošacení), hudební nástroje, užívané v tehdejších rodinách a plošné materiály, které toto prostředí zachycují (fotografie, kresby a faksimile) navodí v návštěvníkovi atmosféru rodinného prostředí, v němž vyrůstal mladý a dospívající Gustav Mahler spolu s matkou, otcem a sourozenci.
  • Gustav Mahler a Jihlava; Česká, židovská a německá kultura v Jihlavě a Svět dětí (2. nadzemní podlaží): expozici G. Mahler a Jihlava tvoří částečně trojrozměrné předměty, ale převážně plošné materiály (listiny, texty a fotky). Na stěně je soustředěna AV projekce s hlavní tématikou „Člověk, skladatel, dirigent a kosmopolita Gustav Mahler“a kolem sloupu PC hry, vztahující se k tématice „Gustav Mahlera a soužití v Evropě…“.  Malí návštěvníci zapůjčit ke hraní magnetickou tabuli, puzzle či domino, vše s tématikou G. Mahler a Alma, Jihlava, její obyvatelé, pověsti, památky aj.
  • Alma a Gustav (3. nadzemní podlaží): je zde zachycen vztah manželky Almy k Mahlerovy i jiným velkým tvůrcům (O. Kokoschka, F. Werfel a W. Gropius); představeny jsou zde ale i další významné osobnosti tehdejšího uměleckého života. Můžete zde využít i sluchátka s nabízenou hudbou.


Návštěvnické centrum na Masarykově náměstí

Nové návštěvnické centrum Gustava Mahlera vzniká od roku 2022 na Masarykově náměstí č. 21. Jedná se o spodní část Domu Gustava Mahlera. Prostory se stanou centrm mahlerovského dění v Jihlavě s průvodcovskými službami a prodejem vstupenek.

Ubytování a restaurace v okolí

Mamma Mia Caffe

Mamma Mia Caffe

Jihlava, Kraj Vysočina
Skrz naskrz – pivní bar Jihlava

Skrz naskrz – pivní bar Jihlava

Jihlava, Kraj Vysočina
Cukrárna Cafe Ignác

Cukrárna Cafe Ignác

Jihlava, Kraj Vysočina
Restaurant Tři Knížata Jihlava

Restaurant Tři Knížata Jihlava

Jihlava, Kraj Vysočina