!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Prohlídka krovu a kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě
Prohlídka krovu a kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě
">
9.6.
31.8.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Prohlídka krovu a kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě

Kdy 9. červen 2020 – 31. srpen 2020
V kostele sv. Jakuba Většího se bude opět provázet. Zrekonstruovaný krov kostela se návštěvníkům otevře poprvé v úterý 9. června. Přístupný bude vždy od úterý do soboty, v neděli a v pondělí bude kostel zavřený.
Na nový krov tesaři použili 120 kubíků dřeva a pokrývači umístili na střechu 82 tisíc bobrovek, které přibili 164 tisíci měděnými hřeby. Krov bude přístupný od úterý 9. června. Severní vyhlídková věž kostela zůstává zavřená.
 
28. dubna 2008 byl kostel sv. Jakuba Většího prohlášen za národní kulturní památku. Jeho dvě věže jsou zdaleka viditelnou dominantou Jihlavy. Jedná se o trojlodní halový kostel s dlouhým presbytářem a dvěma věžemi v průčelí.

Stavba kostela byla zahájena před polovinou 13. století. V květnu 1257 byl kostel vysvěcen a zároveň sem byla přenesena fara. Počátkem 14. století byla postavena severní věž. Sloužila a měla by i v budoucnu opět sloužit jako věž vyhlídková. Její výška je 63 metrů.

Přibližně o sto let později byla postavena věž jižní - zvonová. Zakrátko však musela být o celých 9 metrů snížena, neboť se vlivem příliš nestabilního podloží začala vyklánět od své osy. V roce 1563 byl do věže zavěšen zvon, tradičně nazývaný "Zuzana". Je druhým největším zvonem na Moravě (hned po Olomouci) - je vysoký 1,82 metru a váží 7086 kg.

Kostel je pokladnicí uměleckých předmětů. Unikátní Pieta pochází z 2. poloviny 14. století, překrásná socha sv. Kateřiny patří do okruhu krásných českých madon. Pozdně gotické plastiky sv. Jakuba a Boha otce jsou připisovány jihlavské řezbářské dílně. Tepaná zlacená renesanční křtitelnice byla zhotovena norimberským zlatníkem Hansem Hirtem v roce 1599. Obrazy, sochy a fresková výzdoba kaple pocházejí z doby baroka.
Do obvodových zdí kostela je vsazeno několik náhrobních kamenů pocházejících ze zrušeného hřbitova.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 6. 2020