Úvod > Aktuality > 20 tipů, kam jít za hudbou
Kultura

20 tipů, kam jít za hudbou

  • Vydáno10. září 2023
Kam za hudbou, na koncert, kde poznat jedinečné hudební expozice? Žádný strach o to je postaráno. Máme pro vás tipy od klasiky až po jazz. A rozhodně na místa, kde se určitě nudit nebudete… Tipy na jednotlivé koncerty naleznete v našem kalendáři akcí.
Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany je od 4. září 2023 pro veřejnost uzavřen. Probíhá jeho generální rekonstrukce. Otevřen bude v červnu 2024, kdy vyvrcholí oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla se nachází v suterénu opraveného Starého pivovaru v Kroměříži. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Hudební a filmové muzeum regionu Hranicko

Hudební a filmové muzeum regionu Hranicko

Pokud jste fanoušky hudby či kinematografie, pak si rozhodně nenechte ujít návštěvu hudebního a filmového muzea regionu Hranicko.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

V jádru barokní stavba rodného domu světoznámého hudebního skladatele Antonína Dvořáka je dodnes významnou destinací pro milovníky hudby. Návštěvníkům zprostředkovává pohled do prostředí, které skladatele inspirovalo.

Jazz Dock – designový hudební klub u Vltavy

Jazz Dock – designový hudební klub u Vltavy

V samotném centru Prahy se na řece Vltavě nachází designový hudební klub, který se za téměř patnáct let stal jedním z neprestižnějších v Evropě. Servíruje se jazz, funk, soul, world music, blues a také skvělé koktejly a jídlo.

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

V domě Gustava Mahlera v Jihlavě je místěna expozice tohoto světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Hudební divadlo Karlín

Hudební divadlo Karlín

Třetí nejstarší divadlo v Praze bylo otevřeno 15 dnů po požáru Národního divadla v roce 1881. Z původně spíše cirkusové arény, kde se pořádala kouzelnická, cirkusová či liliputská představení, divadlo vyrostlo do dnešní renomované muzikálové a operetní scény.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – moderní svět poznání, zábavy a hudby

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – moderní svět poznání, zábavy a hudby

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

PopMuseum – Muzeum a archiv populární hudby

PopMuseum – Muzeum a archiv populární hudby

PopMuseum je zkrácený název pro společnost Muzeum a archiv populární hudby. V PopMuseu si můžete prohlédnout stálou expozici hudebních nástrojů, především elektrických kytar československé výroby a vybraných nástrojů klávesových, které byly v bývalém Československu používány.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky