Úvod > Co chcete dělat? > Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu
Kultura

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Centrum Caolinum tvoří impozantně vypadající novostavba v obci Nevřeň severně od Plzně, jež vyrostla v centru na místě vyhořelého hostince. Pro architektonicky velkoryse pojatou budovu byly inspirací štoly v nevřeňském podzemí. V místní lokalitě Spadliny se totiž kaolin netěžil povrchově, nýbrž hlubinně.
Zde si lze zakoupit vstupenky na komentovanou prohlídku Nevřeňského POD ZEMÍ a vyrazit od Centra do naučné stezce, která končí přímo u vstupu do dolu.

V expozici je pro milovníky historie nachystán obrazový průvodce Cesta kaolinu. Pomocí obrázků znázorňuje, jakým způsobem se kaolin dobývá, jak se zpracovává a na konci ukáže i výrobky z kaolinu. Tvůrci muzea chtěli, aby se v něm zabavili návštěvníci všech věkových kategorií, od nejmenších až po dospělé. Větší děti si mohou zahrát stolní hru Sfárej s pradědečkem, kde se plní různé úkoly. Expozice je zpestřena figurínou horníka v dobovém oblečení, pracovními nástroji a svítilnami. Nachází se zde i model s vyobrazením jak težby, tak vyplavením kaolinu.

Součástí muzea jsou venkovní panely, které slouží k informování lidí, kteří obcí projíždějí v době, kdy je muzeum zavřené. Přečtou si na nich o obci jako takové, o okolní fauně a flóře i o zdejší báňské činnosti.

Víceúčelový a plně bezbariérový objekt Centra nabízí návštěvníkům kromě expozice k těžbě kaolinu i možnost občerstvení a posezení jak vnitř budovy, tak i pod krytou pergolou vedle dětského hřiště.

Pořádají se tady kulturní a společenské akce (koncerty, divadelní představení, přednášky, výstavy, zábavy apod.). Lze si prostory Centra i krátkodobě pronajmout (rodinná setkání, školení, firmní akce apod.).
 

Provozovatel

Centrum Caolinum Nevřeň, příspěvková organizace

Nevřeň 136
330 11 Nevřeň
Tel.:
+420 727 979 345
Email:
info@centrumcaoli...
WWW:
www.centrumcaolin...
GPS:
49,821354 13,275102
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Chata u Hracholuské přehrady

Chata u Hracholuské přehrady

Hracholusky, Středočeský kraj
Transkemp Hracholusky

Transkemp Hracholusky

Pňovany, Plzeňský kraj
Kemp Keramika u přehrady Hracholusky

Kemp Keramika u přehrady Hracholusky

Líšťany, Plzeňský kraj