Úvod > Co chcete dělat? > Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu
Kultura

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Centrum Caolinum tvoří impozantně vypadající novostavba v obci Nevřeň severně od Plzně, jež vyrostla v centru na místě vyhořelého hostince. Pro architektonicky velkoryse pojatou budovu byly inspirací štoly v nevřeňském podzemí. V místní lokalitě Spadliny se totiž kaolin netěžil povrchově, nýbrž hlubinně.

V expozici je pro milovníky historie nachystán obrazový průvodce Cesta kaolinu. Pomocí obrázků znázorňuje, jakým způsobem se kaolin dobývá, jak se zpracovává a na konci ukáže i výrobky z kaolinu. Tvůrci muzea chtěli, aby se v něm zabavili návštěvníci všech věkových kategorií, od nejmenších až po dospělé. Větší děti si mohou zahrát stolní hru Sfárej s pradědečkem, kde se plní různé úkoly. Expozice je zpestřena figurínou horníka v dobovém oblečení, pracovními nástroji a svítilnami. Nachází se zde i model s vyobrazením jak težby, tak vyplavením kaolinu.

Součástí muzea jsou venkovní panely, které slouží k informování lidí, kteří obcí projíždějí v době, kdy je muzeum zavřené. Přečtou si na nich o obci jako takové, o okolní fauně a flóře i o zdejší báňské činnosti.

Víceúčelový a plně bezbariérový objekt Centra nabízí návštěvníkům kromě expozice k těžbě kaolinu i možnost občerstvení a posezení jak vnitř budovy, tak i pod krytou pergolou vedle dětského hřiště.

Pořádají se tady kulturní a společenské akce (koncerty, divadelní představení, přednášky, výstavy, zábavy apod.). Lze si prostory Centra i krátkodobě pronajmout (rodinná setkání, školení, firmní akce apod.).
 

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Panorama – romantika a relaxace v Plzni

Hotel Panorama – romantika a relaxace v Plzni

Plzeň 1, Plzeňsko a Český les
Chata u Hracholuské přehrady

Chata u Hracholuské přehrady

Hracholusky, Střední Čechy
Kemp Keramika u přehrady Hracholusky

Kemp Keramika u přehrady Hracholusky

Líšťany, Plzeňsko a Český les
Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les