Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Památky
Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.
Romantická zřícenina hradu vztyčeného ve 14. století nedaleko soutoku Dyje a Želetavky. Hrad přestal být obýván v 16. století, rozsáhlá zřícenina je dnes považována za jedno z nejromantičtějších míst jižní Moravy. Památka je veřejně přístupná v provozní době, kdy jsou organizovány prohlídky s průvodcem.

Kromě vlastní stavební a historické zajímavosti je také místem nádherných výhledů do okolní rekreační oblasti. Prohlídky jsou podle aktuálního programu doplňovány šermířskými vystoupeními. Zřícenina hradu Cornštejn pulzuje životem po celou sezónu. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu či klání šermířů, přijďte právě sem. Málokde budete mít historii tak na dosah, jako právě na Cornštejně.

Hrad Cornštejn leží v centru rekreační oblasti Vranovské přehrady, v katastrálním území obce Bítov.
 

Z historie hradu

S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Později se stal majitelem Hynek z Lichtenburka a ten se postaral o přestavbu Cornštejna. K dalšímu dobytí došlo roku 1465, dobyvatelem se stalo královské vojsko, protože majitel hradu odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a zúčastnil se vzpoury proti králi. O sto let později se válčilo s tureckými nájezdníky a stále patřil k významným sídlům. Potom ho však majitelé opustili a hrad postupně zpustl.
 

Cornštejnská bílá paní

Cornštejnu nechybí pěkná pověst o přízraku Bílé paní (manželka Hynka z Lichtenburka). Skočila z okna poté, co padl její muž během boje s královským vojskem a zabila se. Přízrak byste mohli spatřit o Květné neděli, kdy se vynořuje ze studny na hradě sud naplněný pokladem. Prý ho zde ukryl zmíněný Hynek z Lichtenburka před tím, než zemřel.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2019
1.5.
30.6.
Výstava fotografií na hradě Bítově

Výstava fotografií na hradě Bítově

Uherčice, Jižní Morava
1.5.
30.6.
Proti proudu času

Proti proudu času

Uherčice, Jižní Morava
Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhledna Rumburak u Bítova

Bítov, Jižní Morava
Zahrada se zvířaty na Bítově

Zahrada se zvířaty na Bítově

Bítov, Jižní Morava
Tatra veteran museum Bítov

Tatra veteran museum Bítov

Bítov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí