Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní festival studentů teorie audiovize Zlatý voči

Mezinárodní festival studentů teorie audiovize Zlatý voči

Kdy 16. květen 2018 17:00 - 17. květen 2018 22:00 Festivaly
O tom, že i teoretici natáčejí filmy, přesvědčí 23. ročník mezinárodního filmového festivalu studentů teorie audiovize Zlatý voči.
23. ročník mezinárodního filmového festivalu studentů teorie audiovize Zlatý voči se uskuteční 16.-17. května v kavárně Zázemí v historickém centru Prahy, kde bude představena nejnovější sklizeň filmovědeckého režisérského umu. Bez obalu, bez zábran, bez ostychu. Na plátno i mimo něj se v letošním roce navrátí FETIŠ.
 
Filmový program je sestaven z audiovizuálních jednohubek (do maximální stopáže příjemných 20 minut) z univerzit z celého světa. Snímky jsou obskurní, zábavné, divné, šokující, neuchopitelné, mnohdy nepochopitelné, zneklidňující, fascinující. V odborné porotě, která vybere ty nejvýraznější počiny, zasedne filmový historik David Čeněk, režisér Olmo Omerzu, filmová teoretička a kurátorka Andrea Slováková, filmová kritička a studentka filmové vědy Anna Krejčířová.

Odborná část (ne)filmového programu přinese dvě odborné debaty, v nichž se propojí teoretický pohled s pohledem praktickým.
 
  • První diskuze pod vedením Petra Fischera, novinář a šéfredaktor stanice Českého rozhlasu – Vltava, se zaměří na pozici filmových ocenění. V současné době, kdy soutěžní filmové festivaly probíhají ve známých cinefilních destinacích, tak v odlehlých městech s jediným kinem, je reflexe mapy festivalového okruhu a jeho propletení s průmyslem aktuální výzvou pro teoretiky.  
  • Druhá debata se pokusí o reflexi počítačových her v českém prostředí. Herní studia pronikají z periferie akademického diskurzu do centra pozornosti. Pozvání do debaty přijali teoretička a autorka knihy Umění počítačových her Mgr. Helena Bendová, Mgr. Silvestr Buček, zakladatel spolku MU Game Studies, cinematic director Martin Klekner, který spolupracoval na české hře Kingdom Come: Deliverance.
Součástí letošního ročníku Zlatých vočí, příhodně věnovaného tématu FETIŠ, bude slavnostní uvedení knihy Jiřího Angera – Afekt, výraz, performance: Proměny melodramatického excesu v kinematografii těla. Kniha usiluje o dialog mezi afektivním obratem v humanitních vědách a filmovou teorií, jakož i mezi melodramatickým (nad)žánrem a experimentálním filmem. A jestliže je melodramatický exces pověstný fetišizací utrpení a ohromující vášně, tato kniha ukazuje, jak se z fetiše může stát osvobozující performance. Publikaci uvede autor, filmový teoretik a publicista Jiří Anger, spolu se speciálním hostem prof. Josefem Vojvodíkem, pro nějž jsou tělesnost a patos v umění hlavní výzkumnou náplní.
Ve večeních hodinách dostane prostor kapela Cold Cold Nights a Šašeman kvintet. Nebude chybět ani milovaný DJ Deleuze.

Veškerý program je otevřen široké veřejnosti a je zcela zdarma.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 5. 2018

Ubytování a restaurace v okolí