Úvod > Kalendář akcí > Zahájení lázeňské sezóny 2022 v Karlových Varech
Zahájení lázeňské sezóny 2022 v Karlových Varech
"> "> "> "> "> "> "> "> Zahájení lázenské sezony "> Karlovy Vary
6.5.
8.5.
Přidat foto
Společenské akce

Zahájení lázeňské sezóny 2022 v Karlových Varech

Začátek května bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého oslavujeme přírodní léčivé zdroje a děkujeme Karlovi IV. za založení města.
V ulicích, parcích, na kolonádách i v lázeňských lesích se představí hudebníci, divadelníci a další umělci. Chybět nebudou tradiční prvky, které k zahájení lázeňské sezóny v našem městě patří již dlouhá léta, například slavnostní večer s předáním ceny města a čestného občanství, který se letos odehraje v Karlovarském městském divadle, žehnání pramenům a slavnostní mšeprůvod družiny Karla IV. nebo řemeslný trh s dobovými atrakcemi pro děti zdarma.

Slavnostní zahájení lázeňské sezóny v přechozích dvou letech zhatila koronavirová epidemie. Letos už ale nic nebrání tomu, aby se městem prošla družina zakladatele města Karla IV. Smetanovy sady se promění v řemeslný jarmark s historickými atrakcemi a tvořivými dílnami pro děti, u pošty na třídě TGM vyroste podium, na kterém se od pátku do neděle vystřídá řada umělců od místních až po hvězdné hosty. V sobotu se odehraje tradiční ceremoniál žehnání karlovarským pramenům. Pokropen svěcenou vodou bude i výtrysk Vřídla, který se po rekonstrukci síně vrací do útrob Vřídelní kolonády. V rámci slavnostního večera budou vybraným osobnostem předána nejvyšší městská ocenění – Ceny města a čestné občanství. Na své si přijdou i milovníci porcelánu. Letos budou moci obdivovat dílo a nakupovat produkty největšího českého výrobce na jarmarku před Lázeňským hotelem Thermal. Třídenní maraton vyvrcholí v neděli Sinatrovskými slavnostmi na Linhartu.


Vřídlo vytryskne opět v kolonádě

Ikonický výtrysk Vřídlanově zrekonstruované síni Vřídelní kolonády bude moci veřejnost poprvé spatřit v předvečer zahájení sezóny. Slavnostní otevření se odehraje ve čtvrtek 5. května v 11 hodin, v sobotu 7. května se pak Vřídlu, opraveným pítkům s pramenem i kolonádě dostane slavnostního požehnání.
 

Vybrané akce z programu 2022

Řemeslný jarmark a atrakce pro děti: pátek – neděle 10:00 – 18:00 – Smetanovy sady. Park u Alžbětiných lázní zaplní desítky stánků.

Koncerty, divadelní a taneční představení: pátek – neděle. Přední interpreti české a slovenské scény a regionální umělci se představí na kolonádách, v parcích a dalších místech ve městě.

Porcelánový jarmark: pátek – sobota – Thermal. Na prostranství před Lázeňským hotelem Thermal uspořádá společnost THUN 1794 prodejní slavnosti.

Žehnání pramenům: sobota 10:00 – Mlýnská kolonáda. Tradičního ceremoniálu žehnání karlovarským pramenům se ujme Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský. Slavnostní akt začne v 10 hodin na Mlýnské kolonádě a vyvrcholí na Vřídelní kolonádě.

Průvod Karla IV.: sobota 15:00 – Sady Karla IV. – Smetanovy sady. Sedmdesátičlenný průvod družiny vedené králem Karlem IV. na koni, s přehlídkou rytířů a jejich soubojů, kejklířů, tanečnic a dalších členů vyjde ze Sadů Karla IV. u Císařských lázní. V 15:15 dorazí na Divadelní náměstí, kde bude v 15:30 odhalena zbrusu nová Jezdecká socha Karla IV. Další pouť historického průvodu povede na Mlýnskou kolonádu a zakončena bude ve Smetanových sadech.

Odhalení nové sochy Karla IV.: sobota 15:15 – Divadelní náměstí. Jezdecká socha krále Karla IV. v nadživotní velikosti se stane novou dominantou Divadelního náměstí. Monument z dílny sochaře Michaela Gabriela včetně podstavce dosahuje výšky 5,6 metru. Slavnostně odhalen bude po příchodu královského průvodu.

Koncert filmových melodií: sobota 17:00 – Mlýnská kolonáda. Karlovarský symfonický orchestr odehraje v prostorách Mlýnské kolonády koncert plný slavných filmových melodií.

Sinatrovské slavnosti: neděle 15:30 – sv. Linhart. V rámci již šestého ročníku zazní na Linhartu slavné ragtimové, swingové i populární melodie.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Charleston

Restaurace Charleston

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Restaurace Jan Svatoš Karlovy Vary

Restaurace Jan Svatoš Karlovy Vary

Karlovy Vary, Karlovarský kraj