Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Má lásko, píšu ti…
Výstavy

Výstava Má lásko, píšu ti…

V rámci tradičního připomínání významných výročí životních jubileí autorů poštovních cenin připravilo Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou významné grafičce, ilustrátorce a malířce Marině Richterové, která letos oslavila 60. narozeniny.
Vedle původních přijatých i nepřijatých návrhů na známky, obálek prvního dne vydání (FDC) a razítek pro známkovou produkci ČR a Vatikánu umělkyně představí také svou vlastní známkovou tvorbu, známkové sešitky, které vydává vlastním nákladem. Součástí výstavy jsou originální kresby, akvarely, lepty a litografie, ex libris a novoroční blahopřání, které patří spolu se známkovou tvorbou do rodiny drobné užité grafiky.
 
Marina Richterová (* 21. června 1962 Moskva) je zavedenou autorkou české známkové tvorby. Po výtvarných studiích se v roce 1983 vdala za českého vědce a přestěhovala se do Prahy. V letech 1983–1990 absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Od roku 1990 samostatně tvoří v oboru grafika a ilustrace. Věnuje se klasické kresbě, volné grafice, knižní ilustraci a malbě. Její nezaměnitelná tvorba je ovlivněna studiem historie zaměřené na byzantskou ikonografii, umění Dálného východu, filozofii antické estetiky a evropské renesance.
 
Do české známkové tvorby vstoupila v roce 2008 emisí Europa–Psaní dopisů Má lásko… Její známková tvorba je zaměřena na především tuzemské i světové kulturní osobnosti. Známka k 255. výročí narození W. A. Mozarta byla vyhodnocena na Grand Prix WIPA ve Vídni jako druhá nejkrásnější známka světa za rok 2011 a v roce 2012 získala cenu Yehudiho Menuhina. Za známku ke 130. výročí narození Franze Kafky získala na NexoFil Award 2014 v Madridu druhou cenu za nejoriginálnější design.
 
Od roku 2014 Richterová spolupracuje s vatikánskou poštovní správou, pro kterou vytvořila šest poštovních známek. Za známku pro Vatikán k 350. výročí úmrtí Rembrandta van Rijna získala v roce 2020 v Asiagu ocenění Accademia Olimpica za filatelistické umění. V současné době připravuje již svou desátou českou známku (aršík) na své oblíbené shakespearovské téma, jejíž vydání Česká pošta plánuje pro rok 2023.

 

Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.
Praha 1, Praha

Mikulášská v Citadele

Konec roku se blíží a Svatý Mikuláš se v doprovodu (divadelních) čertíků a andělů zase letos zastaví v Citadele. Naděluje, obdarovává, chválí i kárá...
Praha 1, Praha

Noc hotelů v Praze a dalších městech ČR 2023

Tak trochu jiná noc. Opusťte stereotyp všedních dnů a pohleďte na své město očima turistů. Užijte si noc i den tam, kde jste doma.
Praha, Praha

Pražská Pallas a Moravská Hellas 1902: Auguste Rodin v Čechách a na Moravě

Výstavní projekt se systematicky věnuje „doprovodnému programu“, který byl Rodinovi připraven. Na základě studia archivních pramenů se její autoři snaží zmapovat očekávání a výsledky, které cesta Augusta Rodina do Prahy a na Moravu přinesla.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".
Praha 1, Praha

Poštovní muzeum v Praze

Sběratelé i zájemci historie známek mohou navštívit Poštovní muzeum v Praze, kde si prohlédnou např. expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek.
Praha 1, Praha

Studio Citadela – klub, divadlo, kavárna

Studio Citadela je malé kulturní centrum v poklidném historickém středu Prahy. Centrum funguje už od roku 1996.
Praha 1, Praha

Beer Spa Beerland – První tankové pivní lázně Praha

Přijměte pozvání do exkluzivního pivního světa značky Spa Beerland – největšího a nejluxusnějšího pivního wellness všech dob!
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Votre Plaisir

Rodinná cukrárna a pekárna Votre plaisir nabízí širokou škálu tradičních francouzských dezertů, které si zamilujete na první pohled i ochutnání.
Praha, Praha

Manú Praga

Zkušený restauratér Emanuele Ridi otevřel další pražskou restauraci – Manú Praga – kousek Itálie v centru historické metropole. Své místo našel podnik v Revoluční ulici v prvorepublikovém paláci zbudovaném pro pojišťovnu Merkur v roce 1936.
Praha 1, Praha

Home Restaurant & Bar

Restaurace Home Restaurant & Bar je perfektní místo, kde si můžete užívat unikátní kombinaci moderní české a mezinárodní kuchyně v pohodlném prostředí přímo v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Cocina Rivero – škola vaření nejen středomořské kuchyně v centru Prahy

Učte se, tvořte a vychutnejte si autentické jídlo. Škola vaření Cocina Rivero je místo v centru Prahy, kde můžete hodit veškeré starosti za hlavu… Skvělá dostupnost a poloha nabízí ideální únik z každodenního ruchu velkoměsta.
Praha 1, Praha