Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Vánoční světlo
Vánoční světlo
Výstavy

Vánoční světlo

Se světlem jako symbolem křesťanských Vánoc a adventu se pojilo mnoho dnes již zapomenutých rituálů. Na výstavě ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy se návštěvníci mohou seznámit právě s předměty a zvyky vážícími se k symbolu světla a ohně. Vánoční atmosféru umocní rozsáhlý Orlickoústecký betlé
Vystaveny jsou historické vánoční ozdoby, ukázka světelných řetězů na vánoční stromek vyrobených od 30. do 60. let 20. století, formy na výrobu svící, vánoční pohlednice a další předměty vážící se k symbolům světla. Zajímavostí jsou rorátní svíce, které byly používány pro osvětlení kostelních lavic při ranních mariánských bohoslužbách v době adventní. Svíce byly vyráběny vinutím z nekonečné tenké voskové svíčky do tvarů dutého válce, knihy, ryby, věnečku apod. Mezi již prakticky zapomenuté zvyky patří symbol slunce polaz, který se tradičně zavěšoval nad stůl ve světnici.

Kult světla byl součástí náboženských obřadů již před příchodem křesťanství. V době zimního slunovratu se dráha slunce na obzoru láme a po něm se dny opět začínají prodlužovat. O nejdelší noci v roce se proto světlo stává symbolem nového života i nového roku. Církev původně pohanský kult ohně a světla přijala a vánoční a novoroční světlo povýšila na duchovní symbol. Křesťanská tradice pak spojila zimní slunovrat s oslavou svátku narození Božího syna, jenž měl být světlem naděje pro lidstvo.

První svíce byly vytvořeny z včelího vosku a během 4. století našeho letopočtu se staly součástí bohoslužeb v křesťanských svatyních. V běžném životě se téměř nepoužívaly, protože jejich výroba byla velmi nákladná. Ještě ve 14. století se svíce zapalovaly i na královských dvorech jen výjimečně. Svíce a úkony s nimi provázely člověka během přelomových okamžiků jeho života. Sama zapálená svíce byla považována za symbol života a zhasnutí svíce za znamení jeho konce.
 
Vánoční stromeček dnes vnímáme jako jeden z nejvýraznějších symbolů svátků narození Ježíše Krista. První zmínky o ozdobeném stromu pocházejí z území Alsaska z konce 16. století. Postupně se zvyk strojit o vánočních svátcích jehličnan rozšířil po německých zemích, v roce 1816 jej přijal i rakouský císařský dvůr. Během první poloviny 19. století si stromeček našel cestu do většiny měšťanských domácností, především v Praze a dalších velkých městech. Na venkov se dostávaly stromečky ve větší míře až po první světové válce. Umísťování a rozsvěcování svíček na stromek je spojeno s podobenstvím světla svící se světlem Kristovy víry. Svíčky v lidovém prostředí byly často podomácky vyrobené z loje nebo uhnětené ze zbytku parafínu z běžných svíček. Svíčky byly nasazovány na špendlík propíchnutý větvičkou stromku. Později byly vkládány do kovových kolíčků s objímkami.

 

Svátky hudby na zámku Roztoky

Filharmonický komorní orchestr (koncertní mistr Vlastimil Kobrle) a Markéta Cukrová mezzosoprán.
Roztoky, Středočeský kraj

Festival Léto na zámku – zámecký park Roztoky

Od čtvrtka 15. do neděle 18. června se koná další ročník open air festivalu, v rámci kterého můžete v parku zámku v Roztokách navštívit divadelní představení, koncert nebo představení pro děti.
Roztoky, Středočeský kraj

Vltava – proměny historické krajiny

Výstavu vznikla na základě výzkumného projektu Fakulty stavební ČVUT, který v roce 2022 zdokumentoval proměny říční krajiny v moderním období v kontextu různých událostí.
Roztoky, Středočeský kraj

Auguste Rodin na Slovácku 1902

V roce 1902 uspořádal pražský spolek Mánes francouzskému sochaři Augustu Rodinovi jeho první velkou zahraniční retrospektivu. Kromě Prahy přijal také pozvání Zdenky Braunerové a Alfonse Muchy k návštěvě Moravy.
Roztoky, Středočeský kraj

Voda ztracená a voda vrácená

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy a Správa Národního parku Šumava vás zvou na projekci unikátního dokumentu a besedu o mokřadech.
Roztoky, Středočeský kraj

Roztocké letní slavnosti

Hudební skupiny, stánky s občerstvením a pivem.
Roztoky, Středočeský kraj

Kros Zdiby – Klecany

6. ročník terénního běhu v malebné krajině v obci Zdiby. Hlavní závod na 6,8 km
Klecany, Středočeský kraj

Zvířátková stezka Klecany

Projděte trasu po městě Klecany pro detii dospělé, na které se dozvíte od domácích zvířátkách a cestou některá uvidíte i naživo. Přípravena i hra na konci s odměnou.
Klecany, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy

Muzeum v Roztokách u Prahy připravilo multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše je podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou.
Roztoky, Středočeský kraj

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.
Roztoky, Středočeský kraj

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.
Roztoky, Středočeský kraj

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Objekt je pod starším názvem Malý mlýn zmiňován počátkem 18. století, kdy měl podobu zděného jednopatrového stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou. Roku 1861 zakoupil mlýn pražský advokát a významný český politik František August Brauner.
Roztoky, Středočeský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Roztokách

Kostel stojí na návrší nad někdejší hornickou obcí, která se zabývala těžbou stříbra, uprostřed hřbitova. Původně se jednalo o barokní kostel, který byl upraven v novorománském stylu v 19. století. Ve 21. století byl kostel opraven.
Roztoky, Středočeský kraj

Vily v Tichém údolí v Roztokách u Prahy

Roztokám náleží titul nejstaršího vilového letoviska v okolí Prahy. Majitelé letních vil patřili mezi vyšší střední třídu, byli to především pražští obchodníci a továrníci židovského původu, z nichž velká většina nepřežila holocaust. Město plánuje rekonstrukci vil č.p. 100 a 125.
Roztoky, Středočeský kraj

Bowling Bar Roztoky

Přijďte se pobavit s přáteli, kolegy nebo rodinou.
Roztoky, Středočeský kraj

Bike Park Roztoky u Prahy

Nedaleko přívozu Roztoky – Klecánky v Roztokách u Prahy najdou příznivci adrenalinové jízdy na kole pěkný Bike Park.
Roztoky, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Nevšední restaurace ohromí vzdušností a vysokými stropy. Veškerá jídla připravují v otevřené kuchyni.
Klecany, Středočeský kraj

Zdibský pivovar

Malý rodinný pivovar s českou kuchyní a skvělým pivkem, který otevřel v říjnu 2021.
Zdiby, Středočeský kraj

Hospoda U Lasíků

V hospůdce vám nabídnou domácí slané i sladké koláče, polévky, chléb se sádlem, lahodné Únětické pivo, kvasnicové pivo Maiselś Weisse, vína, kávu, domácí šťávy i čaje.
Únětice, Středočeský kraj

Pražská kulinářská akademie

Jsme škola se zaměřením na výuku tradičního kuchařského řemesla. Využíváme moderní technologie. Nabízíme neformální kurzy pro nováčky a taktéž odborné kurzy.
Praha 6, Praha

Gurmánský zážitek v cukrárně ve Zdibech – dobroty bez lepku

Cukrárna s vlastní výrobou zákusků se specializací na bezlepkové zákusky a dorty. Vše je vyráběno z poctivých surovin bez použití jakýchkoliv chemických konzervantů.
Zdiby, Středočeský kraj

Pivovar Létající Chroust

Chroust je létající pivovar, který vaří v jiných pivovarech na jejich technologiích piva podle vlastní receptury.
Praha 6, Praha

Únětický pivovar – exkurze i dobré pivo

Přijďte se podívat do znovuotevřeného pivovaru v Úněticích u Prahy – pivo se zde vyrábí klasickým způsobem, bez dalších chemických úprav. Součástí pivovaru je restaurace s výbornou kuchyní. Každý víkend se zde koná také exkurze pivovarem.
Únětice, Středočeský kraj

Únětická unce – měna krytá tekutým zlatem

V dnešní nejisté době přichází Únětický pivovar s trvalým řešením, se stabilní měnou na základě pivního indexu, která jako jediná měna nepodléhá inflaci a zaručí, že únětické pivo se v budoucnu pro vás již nezdraží.
Únětice, Středočeský kraj