!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině

Kdy 28. červenec 2019 9:00 - 18:00 Festivaly
Tu bratia vždy sa stretať budú.... Slavnosti vás překvapí bohatým kulturním programem a tradičním jarmarkem. Konají se v přírodním areálu Holubyho chaty. Přátelství sousedících národů je důvodem k oslavám - hudba, folklor, zábava.

Historie setkávání obou národů na hraničním pomezí na nejvyšším vrchu Bílých Karpat sahá až před revoluční rok 1848. Nový rozměr slavností začíná v r. 1990 při setkání představitelů SR a ČR odhalením „Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti“.

I letošní poslední červencovou neděli – 28.7.2019 – zveme na jedno z největších a nejsrdečnějších setkání národů, které, i když byly rozděleny pomyslnou hranicí, v srdcích lidí zůstávají nadále spolu.

Přípravný výbor Javořinských slavností i letos připravil pro návštěvníky zajímavý kulturní program, který spojí soubory a skupiny z příhraničního regionu, aby společně vytvořili mozaiku plnou folkloru, kvalitní muziky a krásných krojů. I letos se před zahájením programu na obou pódiích přípravný výbor slavností spolu s pozvanými hosty přesune k památníku, kde položí na znak úcty kytice květů.

Autobusová doprava
Stará Turá – Veľká Javorina a zpět

Stará Turá: odjezd v 8:30
Javořina: odjezd v 16:30 přes zastávky Tesco, Viaduk, Miškech Dedinka, Hrnčiarové, Velká Javořina.
Doprava zdarma.

V současném provedení se jedná o 27. ročník slavností, ale je nutno říci, že Velká Javořina má v setkávání lidí z obou stran dnešní hranice daleko delší tradici. Ta sahá až do roku 1848, tedy trvá více než 170 let. Průkopník slovanské vzájemnosti spisovatel a politik Jozef Miloslav Hurban ji tehdy vyjádřil slovy "Tu bratia vždy stretať sa budú...“. Tato slova jsou dlouholetým mottem slavností.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 7. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Holubyho chata na Velké Javořině

Holubyho chata na Velké Javořině

Strání, Východní Morava
Penzion a restaurace Zámeček ve Strání

Penzion a restaurace Zámeček ve Strání

Strání, Východní Morava
Chalupa Levandule ve Strání

Chalupa Levandule ve Strání

Strání, Východní Morava
Chata Arnika

Chata Arnika

Lopeník, Východní Morava