Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Moravskoslezský kraj nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Ostravské muzeum 8. února zahájí výstavu Sandarmoch — kde stromy mají tváře. Výstava je věnována pamětnímu místu Sandarmoch v ruské Karélii, popravišti z dob stalinského teroru a jeho objeviteli, historikovi Juriji Dmitrijevovi, který je dnes vězněn ruským režimem.
O výstavě:
Sandarmoch je vzdálené místo v ruské Karélii poblíž finských hranic, kde se v minulosti odehrál masakr, který měl být zapomenut. V době vrcholících stalinských represí v letech 1937–1938 zde bylo popraveno přes 6 tisíc osob 56 národností, včetně šesti Čechů. Sandarmoch neupadl v zapomnění hlavně díky historiku Juriji Dmitrijevovi ze sdružení Memorial. Výstava připomíná nejen temnou historii, ale také její přesahy do současnosti i osud objevitele tohoto místa s tragickou minulostí.
Dmitrijev spolu s kolegy z petrohradského Memorialu popraviště v Sandarmochu objevili v roce 1997 a v dalších letech se jim podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených. Ruské úřady jejich práci zpočátku podporovaly. Ale poté, co se v roce 2014 Dmitrijev otevřeně postavil proti ruské agresi na Ukrajině, začal být pronásledován a ve vykonstruovaném proces dostal 15 let pobytu trestanecké kolonii. V současnosti je umístěn v lágrech v ruské Mordovii, kde v 30.–50. letech stály tábory Gulagu a kam později za Brežněva byli posíláni sovětští disidenti. Organizace Mezinárodní Memorial, která se od konce 80. let věnuje uchování historické paměti a dokumentaci stalinských zločinů, následně byla v únoru 2022 v Rusku soudně zlikvidována.
Výstava představí historii Sandarmochu, včetně výrazné české stopy. Kromě podrobností o šesti popravených Češích přibližuje i osudy Ukrajinců a Rusů, kteří ve 20. letech 20. století studovali v Československu a po návratu do vlasti byli zatčeni a později popraveni. Představeny budou také osobní předměty Jurije Dmitrijeva, které používal během svých badatelských expedic, nálezy z odhalených masových hrobů a součástí bude rovněž výstava uměleckých děl inspirovaných tématem. Díla vznikla na základě otevřené výzvy, na kterou zareagovalo sedm desítek umělců z různých zemí světa.
Výstava od loňského roku putovala po celé republice a Ostravské muzeum bude po Praze, Brně, Plzni, Liberci a Opavě jejím šestým zastavením. Organizátory jsou Gulag.cz, sdružení Memorial (Moskva, Praha), petrohradský Fond Iofe a Ostravské muzeum. Výstava vznikla za podpory EU-Russia Civil Society Forum a Ministerstva zahraničí ČR. Záštitu nad ní převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.
Vernisáž se uskuteční 8. 2. v 17:00 v Ostravském muzeu. Výstavu zahájí úvodním slovem Štěpán Černoušek, předseda organizace Gulag.cz a české pobočky Memorialu a Miroslav Karas, ředitel České televize Ostrava a bývalý dlouholetý zpravodaj ČT v Rusku. Vernisáž doprovodí komentovaná prohlídka výstavy.
Výstava bude v Ostravském muzeu k vidění do 26. května.