ÚvodKalendář akcíHudební a divadelní akceRachmaninov pro tři – Pardubické hudební jaro
RoVerde Trio
Hudební a divadelní akce

Rachmaninov pro tři – Pardubické hudební jaro

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Pardubický kraj nebo navštivte Hudební a divadelní akce v celé ČR.
Sympatické Trio RoVerde se představí na v rámci festivalu Pardubické hudební jaro poprvé a hned uchvátí posluchače svým provedením slavného Rachmaninova "Elegického tria". Přijďte okusit kouzelnou kombinaci, kdy se setkají na podiu housle, violoncello a klavír.
Koncert komorní hudby by měl být nedílnou součástí každého hudebního festivalu. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že je posluchačsky méně atraktivní než hudba orchestrální, má mnoho příznivců právě díky intimitě hudebního zážitku a bezprostřednějšího kontaktu posluchačů a interpretů. Počet děl komorní hudby je obrovský a zahrnuje díla různé kvality, od bezcenných salónních skladeb až po mistrovské kompozice patřící do zlatého fondu světové hudby.
 
Trio RoVerde vzniklo vlastně náhodou díky setkání tří umělců na natáčení Beethovenova Koncertu pro klavír, housle a violoncello op. 56 a díky synergické spolupráci pokračují v činnosti nadále. Ve složení Lusiné Harutyunyan (housle), Caroline Sypniewski (violoncello) a Ekaterina Litvintseva (klavír) koncertují po celé Evropě. Název „RoVerde“ vznikl poitalštěním jména Rob Groen, který je manažerem a ideovým zakladatelem uskupení.
 
Trio élégiaque č. 2 d moll (Elegické trio) Sergeje Rachmaninova vzniklo na podzim roku 1893. Autor jej věnoval památce P. I. Čajkovského a bylo na něm napsáno: „Na památku velkého umělce“. Premiéra díla se konala v Moskvě dne 31. ledna 1894, part klavíru přednesl samotný Sergej Rachmaninov. Bez opomenutí jeho skladatelské velikosti zmiňme, že není tajemstvím, že Rachmaninov měl velmi dlouhé prsty, které mu umožňovaly bez obtíží zahrát jeho pověstně náročné akordy, které jsou schopni zvládnout pouze někteří, dokonalou technikou vybavení klavírní virtuosové.
 
Symbolické trojky v letopočtech nás nadále skrz festival provází. Sergej Rachmaninov žil v letech 1873 až 1943, Dora Pejačević zemřela před sto lety – v roce 1923. Pokud Vám jméno Pejačević připomíná název zámku v chorvatském vnitrozemském městě Našice, vězte, že tato vysoce vzdělaná houslistka a hudební skladatelka pochází právě z tohoto šlechtického rodu. Její nejvýznamnější díla vznikala v období první světové války, kdy pomáhala jako zdravotní sestra a starala se o raněné vojáky. Její pozdně romantická, velmi svérázná, harmonická a instrumentálně rafinovaná hudba je považována za reprezentativní hudbu období Fin de siècle (také „Konec století“ či „Stříbrný věk“). Někdy je její styl přirovnáván právě k hudbě Sergeja Rachmaninova.
 
Klavírní trio C dur op. 29 napsala autorka roku 1910. Úvodní věta Allegro con moto je charakteristická svými dvěma velmi atraktivními a lyricky plynoucími tématy, která jsou zlehka narušována houpavými rytmickými motivy. Na řadu přichází velmi originální Scherzo. Brilantně je zde zpracovaná myšlenka přenesení důrazu z melodie na rytmus. Následuje dosti výjimečně pomalá věta s označením Lento, v níž se zaposloucháme do hudby vytvářející širokou škálu nálad a pocitů. Finále Allegro risoluto je pak funkční a energická záležitost s několika napínavými a vzrušujícími hudebními vrcholy.

Rok Vojtěcha z Pernštějna v Pardubicích

Letošní výročí 490 let od úmrtí Vojtěcha z Pernštejna je důvodem připomenout si tohoto šlechtice, který do regionu přivedl mnoho renesančních stavitelů a umělců a přispěl k jeho celkovému rozvoji v první polovině 16. století. Iniciátory akcí jsou Pardubický kraj, město Pardubice a další instituce.
Pardubice, Pardubický kraj

Pardubice Stabedo Open

9. ročník mezinárodního turnaje v billiardu Pardubice STABEDO Open 2024 se bude konat ve velké hale ENTERIA Arény Pardubice.
Pardubice, Pardubický kraj

Zmizelé Pardubice – Synagoga

V letošním roce Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s městem Pardubice a městským obvodem I zahajuje projekt Zmizelé Pardubice. Série venkovních panelových výstav zavede obyvatele Pardubic do zmizelých časů, připomene dávno ztracené budovy a místa, která dnes známe pouze z fotografií.
Pardubice, Pardubický kraj

Exit 91 – Vykopávka ve Východočeském muzeu v Pardubicích

Dosud nejrozsáhlejší záchranné archeologické výzkumy na území Pardubického kraje v letech 2017 až 2023 odhalily historii skrytou pod jedenácti silnicemi o celkové délce 91 kilometrů. Z více než 200 tisíc archeologických nálezů byly vybrány ty nejzajímavější a nejreprezentativnější objevy.
Pardubice, Pardubický kraj

Zahraj si Pardubice ve Východočeském muzeu v Pardubicích

Vydejte se na dobrodružnou cestu časem pro malé objevitele, na výstavu Zahraj si Pardubice! Význačné milníky města od roku 1845 až do 30. let 20. století poznáte díky vzácným předmětům z naší sbírky i zábavným hračkám, originálním hrám a stavbám, a to všemi smysly.
Pardubice, Pardubický kraj

Maker Faire Pardubice 2024 – Přehlídka inovátorů a vynálezců

Celosvětová přehlídka kreativity, tvořivosti a inovací přichází i do Pardubic! Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si nevšední projekty a experimenty z oblastí nových technologií, řemesel, 3D tisku, ale i vyšívání, elektroniky, designu, dronů, modelářství a mnoho dalších. Vstup zdarma!
Pardubice, Pardubický kraj

Czech Open Pardubice 2024

Ve druhé polovině července budou Pardubice opět hostit mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek.
Pardubice, Pardubický kraj

Barvám Neutečeš – Pardubice

Zažij nejbarevnější běh svého života!
Pardubice, Pardubický kraj

Městská památková rezervace Pardubice

Pardubice představují typ residenčního panského města české pozdní gotiky a renesance, jehož stavební a umělecký rozvoj probíhal v první polovině 16. století. Historické jádro města je od roku 1964 městskou památkovou rezervací.
Pardubice, Pardubický kraj

TripGame aneb poznej město jinak

Nově Praha, ale také stále Třebíč, Jihlava, Ostrava, Telč, Litomyšl i Pardubice, vyberte si město a zahrajte si i vy tuto outdoorovou hru.
Pardubice, Pardubický kraj

Mázhaus Pardubice

Jsme malým výstavním a komunikačním prostorem v historickém jádru města. Prostor u nás nalézají amatérští či začínající umělci, školy i neziskové organizace. Otevřeni jsme rovněž profesionálním umělcům. Výstavní činností navazujeme na kulturní život v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Venkovní městské únikové hry – Cityhry

Únikovka vás provede po nejzajímavějších místech města, ke kterým Vám vždy prozradí nějakou zajímavost. Abyste však mohli hrou postupovat, musíte na vybraných stanovištích řešit nejrůznější hlavolamy.
Pardubice, Pardubický kraj

Výlet Bohdanečskem – od bratranců Veverkových k Bohdanečským rybníkům

Víte, že nedaleko Pardubic naleznete rodný dům jednoho z vynálezců ruchadla? Při projížďce jižním Bohdanečskem se zastavte v obci Rybitví. 13.4.1796 se zde narodil Václav Veverka, který se se svým bratrancem Václavem zapsal do historie jako vynálezce ruchadla, kterému se dlouho přezdívalo veverče.
Pardubice, Pardubický kraj

Koupaliště Cihelna v Pardubicích – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Koupaliště Cihelna v Pardubicích je uzavřeno z důvodu rekonstrukce. Otevřít by se mělo v létě 2024, nejspíše v červenci, bazén bude ve zkušebním provozu.
Pardubice, Pardubický kraj

Dům u Jonáše v Pardubicích

Dům u Jonáše je jedním z nejcennějších měšťanských domů v Pardubicích. Byl postaven po velkém požáru, kterému roku 1507 padla za oběť velká část města. V současné době je používám ke společenským a kulturním účelům.
Pardubice, Pardubický kraj

Galerie Art Space NOV v Pardubicích

Galerie Art Space NOV je prostorem pro současné umění – malbu, plastiku, instalace, performance, video art i multimediální projekty.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna v Pernštýnské

Jsme rodinná cukrárna v historickém centru Pardubic. V přízemí najdete prodejnu cukrárny, kde si můžete posedět a dát si ke kousku dortu také kávu či víno. Naše zákusky vlastní výroby jsou moderní a především lehké, inspirované italskými a francouzskými cukrářskými produkty.
Pardubice, Pardubický kraj

Bakla café

Bakla café v Pardubicích nabízí výbornou kávu i něco dobrého k tomu.
Pardubice, Pardubický kraj

Hotel Zámecká 17 v Pardubicích

V historickém centru Pardubic byl na podzim 2023 otevřen nový hotel Zámecká 17.
Pardubice, Pardubický kraj

Kafe, víno, kokino

Malá, tak trochu zašitá, kavárna v centru Pardubic.
Pardubice, Pardubický kraj

U Toulavé pípy

Zavítejte do malé craftové pivnice u Automatických mlýnů v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Hotel Zlatá Štika v Pardubicích

Hotel Zlatá štika nabízí ubytování v klidné části Pardubic jen pár desítek metrů od historického centra města. Nedílnou součástí hotelu je restaurace, pivnice Formanka, vinný sklípek, kongresový sál a salónky.
Pardubice, Pardubický kraj

Café Gočár – kavárna ve zrekonstruovaném areálu automatických mlýnů

Příjemnou kavárnu v centru Pardubic najdete ve zrekonstruovaném areálu Automatických mlýnů. Má otevřeno každý den a nabídne vám lahodou kávu, vynikající dezerty a také čerstvé plněné bagety.
Pardubice, Pardubický kraj

Medychef

Pavel Meduna si splnil sen být šéfkuchařem. Chyběl mu ale kontakt se zákazníkem, a tak si z Polska od černošky z Barbadosu, co dělala latino kuchyni, dovezl Mercedes Sprinter a začal objíždět akce. Často rozdává radost u pardubických Automatických mlýnů.
Pardubice, Pardubický kraj