Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
Výstavy

Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší

Výstava Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší proběhne v Hořicích v Podkrkonoší od 25. listopadu tohoto roku do 27. února příštího roku. Z velkého množství kamenných křížů a křížových kamenů ukazuje výstava v Hořicích ty nejzajímavější.
Prastaré monolity ve tvaru kamenných křížů, případně křížových kamenů, oživují po staletí kulturní krajinu téměř všech evropských států. Na území Čech a Moravy je v současné době zaznamenáno více než 2 800 drobných kamenných památek v podobě křížů, křížových kamenů nebo kruhových stél, které jsou rozesety po obcích, uvnitř lesů, při cestách i mimo ně. Setkání s nimi člověka často donutí zastavit se a přemýšlet. Co jsou zač? Proč tu stojí? Komu záleželo na tom, aby vyrostly právě tady? Na některé otázky je možné odpovědět. Někdy však i přes snahu a zdlouhavé hledání zůstává stále za otazníkem jen další otazník. Téma kamenných křížů a jejich poselství zařadilo hořické muzeum právě na dobu adventu, který je časem pokory, vnitřního klidu a rozjímání. Výstava Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší proběhne v Hořicích v Podkrkonoší od 25. listopadu tohoto roku do 27. února příštího roku. Z velkého množství kamenných křížů a křížových kamenů ukazuje výstava v Hořicích ty nejzajímavější. Výstava Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší nabízí rovněž inspiraci k výpravám za tajemstvím minulosti. Za cíl si však také klade, probudit zájem o tyto mlčenlivé svědky minulosti s potřebou drobné památky chránit jako kulturní rozměr krajiny. Návštěvu Hořic mohou návštěvníci také spojit s další adventní výstavou muzea – Kouzlo Vánoc aneb jak si zkrášlit čas vánoční, která představuje vánoční tradice na Hořicku i v celém Podkrkonoší. Výstava začíná 27. listopadu a potrvá až do 9. ledna příštího roku.

„Drobné kamenné památky někdy nazývané jako cyrilometodějské, smírčí, švédské kříže nebo prostě „baby“ měly zřejmě úlohu pietní, pamětní, hraniční nebo smírčí. Tradice trvalé vzpomínky v místě neštěstí, úrazu či náhlého úmrtí je stará jako lidstvo samo. Dodnes rok co rok přibývají křížky a pomníčky u silnic, pocit pozůstalých, že tragédie navěky nějak poznamenává krajinu, v nás dosud žije,“ uvádí Martin Witkowski, kurátor výstavy Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší.  „Lidskou pozornost dnes nejvíce poutají kamenné památky spojené se starým soudnictvím – jsou to kříže smírčí.  Jméno jim daly tzv. smírčí smlouvy, které v období 14 . – 17. století měly zamezit krevní mstě a odpovídajícím způsobem sjednat nenásilné a mimosoudní vyrovnání mezi vrahem a rodinou oběti. V Čechách a na Moravě se k dnešnímu dni podařilo nalézt asi 55 smírčích smluv, které vedle dalších bodů ukládají hříšníkovi zasadit kamenný kříž na místo, kde vraždu spáchal. Pravdou zůstává, že celá řada dalších smírčích smluv a zápisů o zřízení kříže nemluví, věnuje se především ekonomickému zajištění pozůstalých a zaplacení církevních obřadů, které měly zajistit odpovídací pokání pro hříšníka a posmrtný klid duši zavražděného,“ dodává Martin Witkowski.

Výstava představí více než čtyřicet velkoformátových fotografií nejzajímavějších středověkých a novověkých kamenných křížů z oblasti Českého ráje a Podkrkonoší. Fotografie doprovodí také příběhy, pověsti a legendy, které přiblíží důvod vzniku těchto drobných kamenných památek. Instalaci doplní i tři křížové monolity  "in natura" ze sbírek podkrkonošských muzeí.

V oblasti Českého ráje a Podkrkonoší se dnes nachází více než sto křížových monolitů, z nichž větší část tvoří kříže latinského typu, vysekané z jednoho kusu kamene – nejčastěji z pískovce. Ty nejstarší lze zařadit do středověku. Dokazují to vytesané symboly středověkých zbraní – meče, kuše, dýky, tesáky, širočiny, kopí atd., které mohly posloužit jako vražedné zbraně. Vyskytují se zde ale také kříže s letopočty, které ukazují na jejich novověké stáří.

Provozovatel

Městské muzeum a galerie Hořice

Náměstí Jiřího z Poděbrad 160
508 01 Hořice
Tel.:
+420 731 613 603
Email:
katreh@post.cz
WWW:
www.muzeum.horice...
GPS:
50,369375 15,632634
 
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 30 Kč

Rodinné vstupné: 120 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Muzejní noc Hořice 2023

Srdečně zveme na hořickou Muzejní noc, která proběhne v Městském muzeu i v Galerii plastik v pátek 9. června! Těšit se můžete nejen na komentované prohlídky ke všem našim výstavám, ale také na výtvarnou dílnu, koncert a filmové promítání...
Hořice, Královéhradecký kraj

Objekt v objektivu

Výstava Objekt v objektivu v Městském muzeu v Hořicích ukazuje vztah fotografie a sochařství, a to zejména na pozadí sochařských děl z vlastních sbírek nebo děl spjatých s blízkým okolím.
Hořice, Královéhradecký kraj

Husité v našem kraji

Město Hořice si v letošním roce připomíná 600. výročí bitvy na Gothardě, při níž husitské vojsko v čele s Janem Žižkou porazilo oddíly panské jednoty. Při té příležitosti je ve městě připravena celá řada vzpomínkových akcí – v Městském muzeu bude od 13. 4. k vidění výstava Husité v našem kraji!
Hořice, Královéhradecký kraj

Hořický plenér 2023

Městské muzeum a galerie Hořice zve zájemce na víkendový kurz krajinomalby, PLENÉR 2023, který proběhne 26. – 27. srpna.
Hořice, Královéhradecký kraj

Jiří Thýn – Morfologie

Letošní sezonu v Galerii plastik zahájíme výstavou Jiřího Thýna Morfologie. Ta představí sérii děl, která vychází z Thýnova zájmu o sochařskou tvorbu, v níž svým osobitým vizuálním jazykem rozvíjí prvky, kterých si při focení sochařského díla všiml, zdůrazňuje tvary a překládá přes sebe barvy.
Hořice, Královéhradecký kraj

Hořický Food Festival

6. ročník Hořického Food Festivalu.
Hořice, Královéhradecký kraj

Trabant sraz Vřešťov 2023

Podkrkonošský Trabi klub zve již na 12. Trabant – IFA sraz do Velkého Vřešťova.
Velký Vřešťov, Královéhradecký kraj

MotoSlezina 2023

Setkání vyznavačů jedné stopy.
Lodín, Královéhradecký kraj

Městské muzeum a galerie Hořice

Městské muzeum bylo založeno v roce 1887 jako Archeologický a musejní spolek. Během své 130 leté existence muzeum shromáždilo unikátní sbírku s více než 40 000 předměty. Od roku 1942 sídlí v novorenesančních prostorech domu s pískovcovou fasádou od stavitele Františka Karažeje z roku 1877.
Hořice, Královéhradecký kraj

Chlumíčkova stezka pro děti v Hořicích

Chlumíčková stezka zabaví zejména nejmenší děti při vycházce na koupaliště Dachova v lesním úseku od rozcestí u Lomu U Sv. Josefa a Malátovy cesty až na zmíněné koupaliště. Stezka vede po žluté turistické trase a je součástí naučného okruhu městem.
Hořice, Královéhradecký kraj

Vycházky v Hořicích – procházka do Svatogothardské Lhotky

Jedním z cílů při návštěvě Hořic může být procházka do Svatogothardské Lhotky, která je na velmi krátkém úseku přímo nabitá zajímavostmi. Vycházku lze začít na Gothardě u památníku s reliéfem prvního československého ministra financí Dr. Aloise Rašína, pravděpodobně díla Marie Wagnerové-Kulhánkové.
Hořice, Královéhradecký kraj

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.
Hořice, Královéhradecký kraj

Husitská mohyla v Hořicích

V Hořicích najdete na jih od nádraží Husitskou mohylu neboli Mohejlík v podobě husitského válečného vozu. Je připomínkou místa, kde se konala v roce 1423 bitva.
Hořice, Královéhradecký kraj

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Dominanta východočeského města Hořice stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Z vyhlídkového ochozu je možné za dobré viditelnosti spatřit celé panorama Krkonoš.
Hořice, Královéhradecký kraj

Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice

Barokní kostelík sv. Gotharda byl postaven ve druhé polovině 17. století na místě původní dřevěné kaple s věžičkou. Ta byla založena pražskými premonstráty a zasvěcena sv. Gothardu, patronu proti bouřkám, krupobití a ohni.
Hořice, Královéhradecký kraj

Barokní zámeček Hořice

Nedaleko náměstí v Hořovicích stojí již po staletí barokní zámek. V současnosti je sídlem Lesů ČR a Lesní společnosti Hradec Králové. Kolemjdoucí zcela jistě upoutají dosud funkční sluneční hodiny a nad vchodem erb, který byl znakem rodu Strozziů, pánů na Hořicku.
Hořice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace Královský Dvůr v Hořicích

Hotel Královský Dvůr se nachází v centru města Hořice v Podkrkonoší, které proslulo díky sochařskému umění jako “Město kamenné krásy”. Asi 1,5 Km od hotelu leží známé přírodní koupaliště Dachova.
Hořice, Královéhradecký kraj

Restaurace Staré Časy

Stylový restaurant v útulném prostředí starého hořického pivovaru uvítají všichni ti, kteří hledají místo pro schůzku s přáteli, obchodní jednání nebo jen pro relaxaci.
Hořice, Královéhradecký kraj

Penzion a restaurace U Jízdárny v Hořicích

Penzion a restaurace U Jízdárny se nachází v malebném městě kamenné krásy Hořice v Podkrkonoší. Nabízí ubytování ve dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociální zařízením.
Hořice, Královéhradecký kraj

Hotel Dachova v Hořicích

Hotel Dachova se nachází u města Hořic v Podkrkonoší, které proslulo díky sochařskému umění jako “Město kamenné krásy”. Celková kapacita hotelu je 11 pokojů. Restaurace s letní zahrádkou nabízí příjemné posezení se specialitami české kuchyně.
Hořice, Královéhradecký kraj

Autokemping Na Vyhlídce v Miletíně

Na okraji města Miletín, při silnici na trase mezi Hořicemi a Dvorem Králové nad Labem, se nachází autokemp Na Vyhlídce.
Miletín, Královéhradecký kraj

Skautská základna Miletín

Skautská základna se nachází v malebném městečku Miletín v Královéhradeckém kraji.
Miletín, Královéhradecký kraj

Restaurace Sousedský dům Miletín

Restaurace Sousedský dům v Miletíně zve na obědy, večeře, posezení s přáteli či firemní jednání. Zajišťuje též svatby, promoce, křtiny či jiné slavnostní akce pro vás a vaše blízké.
Miletín, Královéhradecký kraj

Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Řekne-li se jméno Miletín, většině lidí se vybaví rodiště autora Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ale již druhým charakteristickým rysem Miletína jsou Erbenovy Miletínské modlitbičky, které zviditelňují toto městečko v kraji pod Zvičinou již od 19. století.
Miletín, Královéhradecký kraj