Úvod > Kalendář akcí > Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově
Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově
">
12.8.
13.8.
+ Přidat foto

Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově

Kdy 12. srpen 2020 20:23 - 13. srpen 2020 1:00 Společenské akce
Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme vás na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny.
Meteorický roj Perseidy je každoroční nebeskou událostí. Je v činnosti od 17. července do 24. srpna s maximem vždy kolem 12. srpna. Letošní maximum připadá na 12. srpen v 15 hodin středoevropského letního času (SELČ). Noc s největším počtem meteorů bude z 12. na 13. srpna. V nocích kolem maxima lze očekávat až 100 meteorů za hodinu, v praxi jednoho pozorovatele to ale znamená maximálně pár desítek za hodinu, protože nejsme schopni vidět všechny meteory po celé obloze. Problémem letošního pozorování maxima Perseid ale bude Měsíc, který bude krátce po poslední čtvrti a bude tak rušit pozorování zejména slabých meteorů v druhé polovině noci. Přesto, že je výhodnější pozorovat Perseidy v druhé polovině noci, kdy souhvězdí Persea s radiantem meteorického roje vystoupá více na obzor a vidíme tak více meteorů, letos s ohledem na Měsíc bude vhodné začít s pozorováním hned po setmění.

Pozorování má smysl i noc před a noc po maximu, ale meteory Perseid, i když stále v menším počtu, spatříme na obloze až do 24. srpna.
 

Praktické info

V kolik: na místo je třeba se dostavit do setmění (Slunce zapadá ve 20:23), abyste pak nerušili světlem ani ostatní, ale zejména ne vědecká pozorování na hvězdárně.

Kde: na „radarové louce“, na mapce ZDE, je to tam, kde je číslo 26.

Co s sebou: karimatku a teplý spacák, teplé oblečení (nezapomeňte, že srpnová noc může být blízká zimnímu dni) a něco k snědku a pití na půlnoční svačinu J. Místa k ležení a pozdějšímu dospání (až vás to omrzí nebo prostě neudržíte oči) bude dost, radarová louka je velká a i ti coronavirově opatrní si budou moci vybrat větší rozestup.

Kde zaparkovat:
Auto můžete zaparkovat na lesním parkovišti označeném pro návštěvy Astronomického ústavu AV ČR, případně na blízkém hřišti nebo cestách, za zákaz vjezdu prosíme nejezděte, rušili byste světly při případném odjezdu pozorování. Je také možné zaparkovat v obci na náměstí a kolem kostela. Z obou parkovacích lokalit je to na místo pozorování asi 300 metrů.

Jak se chovat a jak se nechovat:
Prosíme nepoužívat světla. Zvečera nám poslouží soumrak, po půlnoci vycházející Měsíc a ráno vycházející Slunce. Kdo bude potřebovat odejít / odjet v průběhu noci, musí se chovat světelně co nejohleduplněji, na hvězdárně budou probíhat pozorování. Zejména je zakázáno svítit světlem vzhůru, laserová ukazovátka se nesmí používat (kromě průvodce z hvězdárny). Dospat na louce můžete pak libovolně dlouho J.

Co uvidíte a zažijete:
Během celé noci postupně očima uvidíte planety Jupiter, Saturn, Mars a Venuši (tu až nad ránem, zato ji pro její jasnost nepřehlédnete). V druhé polovině noci pak Měsíc krátce po poslední čtvrti. A Mléčnou dráhu, dokud nezačne svítit Měsíc. Možnost u nás přespat na louce nabízíme pouze jednou v roce, proto toho využijte a doražte se podívat na „slzy sv. Vavřince“, tedy ledoprachové částice komety 109P Swift – Tuttle hořící v naší atmosféře, tedy meteory alias “padající hvězdy”. V případě zatažené oblohy se samozřejmě pozorování nekoná.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Samechov v Posázaví

Hotel Samechov v Posázaví

Chocerady, Střední Čechy
Marmelády Šafránka

Marmelády Šafránka

Čerčany, Střední Čechy
Hotel Vila Olga Jevany

Hotel Vila Olga Jevany

Jevany, Střední Čechy