Úvod > Kalendář akcí > Slavnost Pocta Václavu Budovci z Budova (1621) v Mnichově Hradišti a na Zásadce
Společenské akce

Slavnost Pocta Václavu Budovci z Budova (1621) v Mnichově Hradišti a na Zásadce

Kdy 26. červen 2021 10:00 - 20:00
Při příležitosti 400. výročí Staroměstské exekuce se v sobotu 26. června 2021 koná v Mnichově Hradišti slavnost na počest památky Václava Budovce z Budova (1551-1621).
Při příležitosti 400. výročí Staroměstské exekuce pořádá v sobotu 26. června 2021 město Mnichovo Hradiště, ve spolupráci s městským muzeem, státním zámkem Mnichovo Hradiště, KLUBEM Mnichovo Hradiště s.r.o., místním Sborem Jednoty bratrské a Klubem českých turistů, celodenní akci věnovanou Václavu Budovci z Budova (1551-1621), od roku 1602 majiteli mnichovohradišťského panství, pánu na Zásadce a Klášteře. Vstupné zdarma na celý program.

1. S BUDOVCEM V MUZEU
Mezi 10. a 14. hodinou budou v městském muzeu probíhat speciální komentované prohlídky nové části expozice věnované Václavu Budovci z Budova a jeho pomníku – jedinému v České republice – v podání herců z Divadýlka na dlani. Oživené budou také ukázkou šermu od skupiny Nostra Ex
. Zažít Budovcovu dobu bude jak pro děti, tak i dospělé možné ve stylovém „fotokoutku“, v dílničce s praktickým vyzkoušením si psaní písma z doby 17. století, či při ochutnávce dobového jídla. Po prohlídce návštěvník obdrží „Pamětní list“ s mapou stanovišť odpolední Budovcovy cesty. Ve stejném čase se bude možné zdarma svézt zámeckým parkem v kočáře taženém starokladrubskými vranky ze stáje Kateřina. Zámeckou salu terrenu roztančí renesanční soubor Salome.

2. U POMNÍKU BUDOVCE V ZÁMECKÉ ZAHRADĚ
Pietní akt proběhne od 14:00 u pomníku Václava Budovce v zámecké zahradě.
 Promluví zde starosta města Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, historik Pavel Sosnovec a Ivo Šrajbr za Jednotu bratrskou. Pietního aktu se zúčastní i místní baráčníci, sokolové, skauti a Sbor dobrovolných hasičů. Hudebně tuto část akce oživí vystoupení žáků ZUŠ Mnichovo Hradiště.

3. BUDOVCOVA CESTA
Mezi 13. a 16. hodinou bude otevřena ‚‚Budovcova cesta‘‘ na tehdejší Budovcovo sídlo, dnešní zříceninu zámku Zásadka.
 Pěšky, po 3 km dlouhé zeleně značené turistické trase, alejí od parkoviště za zámeckou zdí. Zpestřenou o tematické úkoly od členů Sboru Jednoty bratské v Mnichově Hradišti pro děti i dospělé. Mapu stanovišť účastník obdrží v muzeu či na začátku trasy. Pod samotným čedičovým reliktem sopky Káčov účastníky se zdejší pestrou geologií seznámí Dominik Rubáš. V čase mezi 15. a 16. hodinou lze využít prohlídky románského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou s Jakubem Altmanem.

4. BUDOVCOVA ZÁSADKA
Od 15 hodin do 20 hodin bude probíhat slavnost na zřícenině zámku Zásadka. Po slavnostním zahájení a výstřelu z děla bude průběžně k vidění loutkové divadlo Štěpána Tučka a dramatizace pověsti o Zásadce v podání herců Štěpána Tučka, Petry Horváthové a Jindřicha Žampy. O hudební doprovod se postará kapela Mackie Messer Klezmer Band. 
Občerstvení zajistí Pekárna Sychrov a stánek Kiosek u rybníka. K zakoupení budou i buřty, k dispozici bude ohniště s rozdělaným ohněm. Děti si v dílničce budou moci samostatně vytvořit a ozdobit štíty z kartonu. Přítomen bude stánek se suvenýry v podobě pohlednice, turistické vizitky a výročního razítka.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 6. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U Mydlářů

Penzion a restaurace U Mydlářů

Mnichovo Hradiště, Český ráj
Pronájem chat a chalup

Pronájem chat a chalup

Mnichovo Hradiště, Český ráj
Restaurace U Kvapilů

Restaurace U Kvapilů

Mnichovo Hradiště, Český ráj
Hotel U Hroznu Mnichovo Hradiště

Hotel U Hroznu Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště, Český ráj