Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Okraje Design
Mariana Berec
Těšit se můžete na náš výběr českých a slovenských designérů: Mariana Berec, studio Dechem, Durch Duo, Miroko Maroko a Tyformy.
Mariana Berec
Pro šperkařskou tvorbu Mariany Berec je charakteristický minimalistický přístup, čistá geometrie a elegance. Tvarově jednoduché šperky často záměrně narušuje. Jsou ozvláštněny specifickou strukturou nebo naopak vysoce lesklým povrchem. Klasické podoby šperku doplňuje o experimenty s netradičními materiály a novými technologickými postupy. Pro letošní Designblok připravila novou kolekci šperků s názvem BEZIER, která vychází z parametrické křivky vyvinuté Pierrem Bézierem. Šperk je hybridní kombinací tradiční náušnice a ear cuffu, který kopíruje tvar ucha.

DECHEM
Studio Dechem tvoří designéři Michaela Tomišková a Jakub Janďourek, kteří vyprávějí prostřednictvím svých ručně vyráběných skleněných výrobků sofistikovaný příběh o materiálech, tradičních výrobních technikách a lyrických formách. Jádro práce studia představují vlastní kolekce současných designových produktů tvořených s mistrovskou precizností sklářského umění a s respektem k původním řemeslům. Studio DECHEM tvoří skleněná svítidla a minimalistické dekorativní a broušené předměty. Lampy, vázy a další dekorativní předměty svými přirozenými formami připomínají předměty z každodenního života nebo z vašeho dětství.

Durch Duo
Durch Duo je Anežka Podzemská a Dana Elsterová, které studio založily krátce po absolvování Textilní tvorby na pražské VŠUP v roce 2012. Od té doby tvoří koberce, polštáře, deky a další interiérové doplňky. Durch je jarní bouře, hustá mlha, hřebeny skal, plující věneček po lesním potůčku, běh ranní rosou, teplo zvířecí srsti. Durch je intenzita dojmů. Hlavním aspektem jejich tvorby je souhra materiálů, hravost a osobitost. Inspiraci čerpají z nekonečných dojmů a pocitů z přírody. V jejich tvorbě se zaměřují i na zpracování české ovčí vlny, jejíž produkce u nás v posledních letech rapidně klesá. Na tuto problematiku upozornily například v projektu PASTVA, kdy navrhly kolekci vlněných koberců, k jejichž výrobě je použita výhradně vlna z českých ovcí.

Miroko Maroko
Mirka Mitísková alias Miroko Maroko je grafická designérka, která se kromě zakázek věnuje své největší vášni – hvězdným mapám. Svou první hvězdnou mapu vytvořila v devíti letech. Do velkolepých, přesně vypočítaných map hvězdné oblohy vkládá něhu, jemnost a řemeslnou autenticitu. „Přesností svých map chci oslovit i odborné publikum. Je ale naprosto v pořádku, když si nezasvěcený divák užije pouze estetickou stránku, ponoří se do ní, zasní se… Lidé dnes málo sní,“ vysvětluje autorka. Miroko Maroko pracuje na mapách v temné komoře technikou kontaktní kopie. Barytové fotopapíry nabízí neuvěřitelnou škálu černých barev. „Je to celé o čase a o světle, stejně jako noční obloha. Snažím se zkrátka zpomalit čas… Čas a světlo”, dodává Miroko Maroko.

TYFORMY
Studio TYFORMY zaměřující se na tvorbu užitých předmětů z porcelánu vede Pavla Vachunová. Ateliér se profiluje specificky pojatými šperky, často se stříbrným či zlatým pokovem, užitým porcelánem i velkými exteriérovými plastikami často inspirovanými krajinou a lokálními specifiky. Za kolekci Kořenáče vyrobenou ve spolupráci se sochařem Adamem Kovalčíkem získalo studio v roce 2019 nominaci na cenu Czech Grand Design za Objev roku. Studio TYFORMY je svou moderně pojatou porcelánovou tvorbou dalším z důkazů, že spojení tradice a současného designu může dokonale fungovat.

Provozovatel

Galerie Okraje

Žižkova 250
390 01 Tábor
Tel.:
+420 608 248 183
Email:
ahoj@okraje.com
GPS:
49,414340 14,660948
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Tábor
Tipy na výlet:
Tábor a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Čertoviny

Uličky Starého Města zaplní družiny Mikuláše s čerty a anděly.
Tábor, Jihočeský kraj

Podzimní street food festival Tábor

Podzimní edice Street Food Festivalu v Táboře je tady!
Tábor, Jihočeský kraj

Komedianti v ulicích Tábora

Mezinárodní festival pouličního divadla v ulicích Starého Města.
Tábor, Jihočeský kraj

Táborská setkání 2023

Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století. Časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Tábor, Jihočeský kraj

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.
Tábor, Jihočeský kraj

Muzeum hudby v Táboře

Muzeum hudby vzniklo z popudu Pavel Neufuse, který se po 30 letém pobytu v USA usadil v Táboře. Aby svojí myšlenku uskutečnil, zakoupil k tomu účelu vhodný objekt na okraji Starého města Tábora.
Tábor, Jihočeský kraj

Galerie Baobab v Táboře

Galerie Baobab v samém centru starého města táborského nabízí příjemné posezení nad kvalitními současnými knihami se zvláštním důrazem na tvorbu pro děti a neustále se obměňující výstavu současné ilustrace a grafiky.
Tábor, Jihočeský kraj

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20 000 lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.
Tábor, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Jedinečný jihočeský gurmánský zážitek v Hotelu Dvořák v Táboře

Patříte k milovníkům nevšední gastronomie? Nechcete se spokojit s fádní nabídkou jídel, které nabízí většina restaurací? V restauraci LA CAVE hotelu Dvořák Tábor máte ochutnejte jedinečné degustační menu a vaše chuťové buňky Vám budou vděčné!
Tábor, Jihočeský kraj

Rafariz v Táboře – ochutnejte ujgurská národní jídla

Ujgurská národní restaurace dvou bratru Rafkata a Rizajdina – Rafariz, nabízí svým hostům speciality této kuchyně vyrobené jen z čerstvých surovin.
Tábor, Jihočeský kraj

Moccacafé Tábor – sweet shop & coffee bar

Cukrárna a coffee bar v Táboře vás nadchne. Mimo vynikající kávy si tu můžete dát řemeslnou zmrzlinu, domácí dorty a dortíky. Nechybí samozřejmě ani slané dobroty.
Tábor, Jihočeský kraj

Kávová zastávka v Táboře

Čerstvá výběrová káva z českých i zahraničních pražíren. Baví nás vše, co je dobré a hlavně kvalitní.
Tábor, Jihočeský kraj