Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Objevy – S nadhledem – Farkaš – Stiburek – Daum
Objevy – S nadhledem – Farkaš – Stiburek – Daum
Výstavy

Objevy – S nadhledem – Farkaš – Stiburek – Daum

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihočeský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Česko- německý projekt spojuje tři muže – dva fotografy a jednoho sochaře. V Česku žijící fotograf Lubomír Stiburek vystaví fotografie s přítelem Harry Farkašem, také fotografem, žijícím dlouhé roky v Německu. Ten si přizval na výstavu svého přítele, německého sochaře Wolfganga Dauma.
Sousloví „S nadhledem“ v názvu výstavy lze interpretovat ve dvou pohledech na podobu fotografie (obsah, provedení, forma) právě prostřednictvím dialogu, setkání dvou výjimečných fotografů a jejich děl. Provokativní nabídkou na neobvyklý poetický pohled na svět jinak neviditelný, kdy fotografie sice vznikají fotografickými postupy, jsou ale velmi odlišné od běžného snímání (důraz je kladen na výtvarné využití neostrosti obrazu, jako základ výtvarného vyjádření autora) v protikladu alternuje – rovněž s nadhledem, tentokrát i v pravém slova smyslu – detailní, běžně divákovi neviditelné souvislosti tvarové, barevné i jiné, další v podání velkoformátové letecké fotografie české přírody a krajiny. Slovo „Objevy“, k názvu výstavy rovněž přičleněné, vystihuje pak jednak proces a možnosti, spojené s přechodem autora z klasické fotografie na fotografii digitální, jednak vjemy diváků, kteří si mohu některá vystavená díla na stěně pootočit a nalézat tak jejich momentální vlastní interpretace

HARRY FARKAŠ (*1947 v Bratislavě)
Harry Farkaš je umělecký fotograf a profesionální kameraman, který čtyřicet let působil v německé veřejnoprávní stanici Westdeutscher Rundfunk. .
Vystudoval uměleckou fotografii u profesora Wedewardta v Kolíně nad Rýnem (SRN).
Po čtyřiceti letech práce s klasickou fotografií následoval přechod na digitální. A toto nové médium mu umožnilo, či lépe řečeno, mu donutilo, tvořit novým stylem. Položil si otázku: „Když mnozí malíři malují tak dokonale realisticky, že se jejich obrazy podobají fotografiím, proč nefotografovat abstraktně?“ A odpověď? Hledání... Rozhodnutí... Cesta, spletitá cesta – LABYRINT! – cesta plná překážek, jakou je každá opravdová tvorba... Je to ta pravá? Ta, co vede ad astra? Ta cesta trvá už víc než tři roky...
Jeho fotografie jsou snímané v podobě, v jaké je vidíte. Počítač používá jen na případné výřezy. Předlohy jsou konkrétní, ba často dokonce banální. Fotografie jsou komponovány tak, aby se daly otáčet kolem své osy. Tím se změní i pocit či představa diváka a on má potom možnost určit, jak na něj obraz nejlépe působí... Je člen skupiny UNFOCUSED, která se zaměřuje na propagaci výtvarných postupů, využívajících obrazovou (optickou, nebo pohybovou) neostrost.

LUBOMÍR STIBUREK (*1957 v Benešově)
Zájem o fotografování zdědil už v dětství po svém otci, proto později vystudoval obor filmová a televizní kamera a Institut výtvarné fotografie. Od osmdesátých let pracuje jako kameraman, nejčastěji na natáčení zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů. Během své praxe prošel většinou našich televizí.
Při práci televizního kameramana se tvůrčí fotografií začal cílevědoměji zabývat hlavně pod vlivem chebského fotoklubu a fotografické galerie G4.
Prošel řadou pokusů v dokumentární i výtvarné fotografii, k těmto tématům se stále rád vrací.
Jedním z hlavních oborů jeho profesionální fotografické práce bylo zobrazování památek a přírody ČR. Vytvořil obsáhlý archiv takovýchto snímků, který stále doplňuje. Jeho fotografie byly často využívány v nástěnných kalendářích, má několik vydaných samostatných knih o Praze a krásách naší země a účast v řadě dalších. Zakázkově fotografuje hlavně interiéry a architekturu, ale i reportáže.
Při své práci vždy považuje vedle obsahu za důležitou součást svých fotografií jejich výtvarnou kvalitu. Vedle komerčního fotografování jej přitahuje právě výtvarné zobrazení české a moravské krajiny, méně konkrétní a více stylizované a zobecněné. Jednou z netradičních forem je snímání přírodních útvarů z z výšky, někdy malé, jindy velké, které krásu krajiny ukazuje z méně obvyklého, ale velmi zajímavého a výtvarného úhlu. Další možností je posunutí stylizace krajiny pohybovým rozmazáním až k vytvoření jakýchsi imaginativních náznaků, které by měly více vyjadřovat náladu než zobrazovat konkrétní objekt.
Na velmi podobných principech jsou založeny i fotografie aktů, ve kterých se někdy až ztrácí rozdíl mezi křivkami dívčího těla a liniemi krajiny.

WOLFGANG DAUM
V roce 1957 přišel na naše gymnázium jako první poválečný učitel výtvarné výchovy umělec Wolfram Kurzenberger, který ho nadchl pro výtvarné umění. K maturitě pak dostal výtvarnou cenu gymnázia. Od této doby se umění stalo podstatnou součástí jeho života. Profesně až do roku 2008 působil jako pedagog a vědecký pracovník v oboru teorie vzdělávání.
Od roku 1996/97 se ve své umělecké tvorbě zaměřuje na kamenosochařství, od konce roku 2018 se pak novou oblastí jeho tvorby stalo zpracování skla za studena.
Výstavy a účasti na výstavách v Severním Porýní-Vestfálsku, Braniborsku, Dolním Rakousku a jižních Čechách; 2002 až 2018 práce v dílně u kamenosochaře Josefa Andrleho v Jindřichově Hradci. Účast na sochařských sympoziích v České republice a Polsku; sochy ve veřejném prostoru v Lichtenau, Diemelstadtu – Rhodenu, v Polsku a České republice.
S manželkou Barbarou jsou nositeli kulturní ceny města Lichtenau.
O jeho sochařské práci napsal Franz Goder po návštěvě ateliéru:
"Wolfgang Daum již více než 20 let rozvíjí svou uměleckou činnost a profesionálně vytváří kamenné sochy. Pracuje s různými druhy kamene. Ve svém ateliéru v Lichtenau používá také vápenec dostupný na Paderbornské náhorní plošině, který se sice nesnadno opracovává, ale často se dá velmi krásně brousit a leštit. Podle jeho zkušeností pak vypadá jako mramor.
U Wolfganga Dauma jdou umělecká myšlenka a kvalita řemeslného zpracování ruku v ruce, aby tak vznikl dobrý tvar. Je radost pozorovat hru barev, mramorování a postupně se rozvíjející vztah opracovaných, broušených a leštěných ploch k přirozeně lomeným povrchům".

Vernisáž se koná v neděli 7. května 2023 ve 14:00.

Úvodní slovo přednesou Pravoslav Tomek a Anna Doubravová.

Výstava potrvá do 25.6.2023
Kurátorem výstavy je Ivo Kraml.

Hudební krajinou

Výstava uměleckých fotografií přibližuje místa na Podblanicku, kde pobývaly osobnosti jako Bedřich Smetana, Josef Suk, Jan Dismas Zelenka, Gustav Mahler a další. Díla vytvořil Fotoklub Vlašim podle koncepce Muzea Podblanicka.
Čechtice, Středočeský kraj

Šperkařský workshop Volyně

Přijměte pozvání na největší tvořivou šperkařskou akci v regionu, která se uskuteční ve Volyni v kulturním sále Na Nové.
Volyně, Jihočeský kraj

Čarodějnice na volyňské plovárně 2024

Tradiční slet čarodějnic a čarodějů na volyňském koupališti začne v 16:00 hod. Nebude chybět oheň na opékání, soutěže a vyhodnocení nejlepších masek.
Volyně, Jihočeský kraj

Art camp – Festival ohně a pohybu pro celou rodinu

Kde lépe zahájit prázdniny než právě ve Volyni? Šestý ročník rodinného ohňového festivalu, který spojuje umění nového cirkusu, pohybu a hudby a je jediným svého druhu na jihu Čech.
Volyně, Jihočeský kraj

Velká cena Vimperka MTB XCO

Závod se stejně jako v minulých letech pojede jako přebor Jihočeského svazu cyklistiky MTB XCO.
Vimperk, Jihočeský kraj

8x Divokej Bill 2024 – Vimperk

Kapela Divokej Bill v letní sezoně 2024 zamíří hlavně na festivalová podia, ale pro své fanoušky si připravila také exkluzivních 8 samostatných koncertů pod jednoduchým názvem "8x Divokej Bill", na kterých se fanoušci mohou těšit na plnohodnotnou show, jakou na žádném z festivalů neuvidí!
Vimperk, Jihočeský kraj

Cyklistické závody Prima Cup 2024

Seriál závodů horských kol Prima CUP 2024 spustil registrace a nabízí účastníkům deset bikových příležitostí. Cyklistický podnik odstartuje tradičním dubnovým závodem v Hradci Králové a bude pokračovat až do října.
Stachy, Jihočeský kraj

Den dětí na hradě Kašperk

Oslavte Den dětí na hradě Kašperk!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dobrš – klenot šumavského Podlesí

Dobrš je vesnička s bohatou historií, ležící v severozápadní části jižních Čech. Najdete tu uměleckou galerii Co Co.
Drážov, Jihočeský kraj

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného kopce ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.
Vacov, Jihočeský kraj

Rozhledna Čestice u Volyně

Nad obcí Čestice u Volyně nedaleko místní vodárny se od roku 1999 tyčí telekomunikační věž se sedmimetrovou plošinou. Rozhledna umožňuje částečný výhled na Šumavu, ale hlavně na Čestice a okolí.
Volyně, Jihočeský kraj

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.
Čestice, Jihočeský kraj

Kalvárie Čestice

Od roku 1821 se na zalesněném návrší tyčí soubor 6 staveb s názvem Kalvárie. Vrch Kalvárie byl poutním místem ještě před výstavbou kaplí.
Čestice, Jihočeský kraj

Ranč Hoslovice

Ranč Hoslovice je místem, kde se snažíme chovat hovězí dobytek, koně, ovce a další domácí zvířata v duchu toho nejlepšího z jihočeské, bavorské i americké tradice. Naší radostí jsou i koně, na kterých vás rádi svezeme v naší jízdárně a ty zdatnější vezmeme na vyjížďku.
Hoslovice, Jihočeský kraj

Kostel Stětí Sv. Jana Křtitele v Česticích

Románský kostel Stětí Sv. Jana Křtitele ze 13. století v Česticích je chráněnou kulturní památkou. Hlavní oltář je řezbářským uměním Jana Hammera z roku 1737. Kostel byl několikrát přestavován a upravován, uvnitř se nachází několik vzácných obrazů s křesťanskou tématikou.
Čestice, Jihočeský kraj

Zámek Čestice

Barokní zámek v Česticích byl postaven ke konci 17. století. Jedná se o hodnotný soubor budov tvořený vlastní budovou dvoukřídlého zámku s nádvořím a hospodářskými budovami, doplněný romantickým krajinářským parkem.
Čestice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Vítovce na Šumavě

Dopřejte si alespoň krátký oddych v překrásné přírodě nedaleko obce Nespice na Šumavě. Penzion Vítovce s milou a domácí atmosférou naleznete v krásně položeném klidném tichém údolí v obci Nespice. Poznejte krásný kraj, kde ještě krásná příroda a čerstvý vzduch existují.
Vacov, Jihočeský kraj

Medové údolí

Před davy turistů utajené, jedno z nejkrásnějších pošumavských údolí říčky Spůlky v oblasti Vacova, téměř na samotě a přesto snadno dostupný, právě tam v Medovém udolí se odehrává náš rodinný příběh, buďte jeho součástí.
Vacov, Jihočeský kraj

Chalupa v Nahořanech na Šumavě

Nabízíme ubytování na Šumavě, v útulném podkroví podkroví rodinné chalupy.
Čestice, Jihočeský kraj

Hotel Annín – wellness v srdci Šumavy

Wellness Hotelu Annín v těsné blízkosti Kašperských hor nabízí wellness centrum, 2 bowlingové dráhy a restauraci.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Penzion Marcela Malá Dolany

Penzion s velkou zahradou s vlastním bazénem je vhodný pro pobyt rodin s dětmi. Přestože se penzion nachází v blízkosti silnice 1. třídy jedná se o klidné místo, nedaleko řeky Volyňky.
Dolany, Plzeňský kraj

Divoký Bistro

Francouzský kuchař Cyril Sauvage se v Nebespánu zamiloval hned ve dveřích do cukrářky Jitky. Tu do Prahy pak přetáhl Roman Paulus, Cyril šel vařit do SoHo. Po dvou letech se už jako manželé Sauvage, tedy divocí, vrátili na Šumavu.
Stachy, Jihočeský kraj

Penzion Baurů Dvůr

Zažijte pohodovou a klidnou dovolenou na šumavské samotě, kde se výborně vaří, nejezdí tam žádná auta a na dvoře i v penzionu mohou děti řádit od otevření oček až po sladký spánek.
Zdíkov, Jihočeský kraj

Pidipivovárek u Pujiče na Šumavě

Soukromý Pidipivovárek u Pujiče se nachází v malé vesničce Lazny v Pošumaví. Jeho cílem je zachovat tradiční postupy vaření piva za použití těch nejkvalitnějších surovin. Pro výjimečnost piva hovoří i šumavská pramenitá voda z hor.
Strašín, Plzeňský kraj