Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Na Švihově se bude hasit vápno jako ve středověku
Historické a vojenské akce

Na Švihově se bude hasit vápno jako ve středověku

Po tři dny bude možné na hradě Švihov zhlédnout netradiční akci – „Hašení vápna – tradiční postup zpracování kusového vápna pro stavení účely“. K vidění bude technika hašení vápna používaná ještě v nedávné minulosti, dnes však již téměř zapomenutá.

Proces hašení bude prováděn zkušeným zednickým mistrem, současně bude komentován také specialistou chemikem a technologem záchrany památek, vedoucí Technologické laboratoře Národního památkové ústavu, Ing. Dagmar Michoinovou, PhD., odbornicí na historické stavební materiály. Při akci se tak dozvíte nejen vše o postupu a procesu tradičního hašení vápna, ale také o významu a využití vápna pro současnou praxi obnovy historických objektů. K vidění a poznání toho bude ještě mnohem víc.

Akce „Hašení vápna“ bude probíhat od pátku 18.10. do neděle 20.10.2013, po všechny tři dny vždy od 10 do 16 hodin. Vstup je zdarma.

V sobotu ve 14 hodin se navíc uskuteční komentovaná prohlídka fasád hradu Švihov s podtitulem Dobrodružství vápna a kamene, která v doprovodu odborného výkladu specialistky na historické stavební materiály umožní návštěvníkům z fasád hradu přečíst postup výstavby hradu, jeho vnitřního uspořádání, ale i proces záchrany fasád.

Akce „Hašení vápna“ je pořádána v rámci projektu (Ne)tušené souvislosti ve spolupráci se správou SH Švihov a je letošní poslední aktivitou tohoto projektu pro širokou veřejnost.

Adventní prohlídky hradu Švihov

Na adventní a vánoční období připravujeme pro naše návštěvníky zimní prohlídky hradu.
Švihov, Plzeňský kraj

Zimní kino na hradě Švihov

Zveme vás na promítání pohádky Tři oříšky pro Popelku na hradě Švihov.
Švihov, Plzeňský kraj

Adventní prohlídky hradu Švihov

Na adventní a vánoční období připravujeme pro naše návštěvníky zimní prohlídky hradu.
Švihov, Plzeňský kraj

Zimní návštěva hradu Švihov

Ve dnech vánočních prázdnin je otevřen prví prohlídkový okruh hradu Švihova – Život na šlechtickém sídle,a to od 10:00 do 14:00 hodin.
Švihov, Plzeňský kraj

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.
Švihov, Plzeňský kraj

Vstupní věž hradu Švihov s expozicí stavebního vývoje hradu

Expozice nazvaná "Od zříceniny k památce" je rozmístěná v pěti podlažích a mapuje stavební vývoj hradu i proměnu okolní krajiny. Seznamuje s obnovou hradu v polovině 20. století i středověkými stavebními řemesly. Nechybí ani interaktivní model věže či herní prvky pro nejmenší návštěvníky.
Švihov, Plzeňský kraj

Po vodě kolem hradeb – jízdy na loďce u hradu Švihov

Na hradě Šivhově si lze zapůjčit lodičku a vydat se na ohruh "Loďka – po vodě kolem hradeb", který vám ukáže švihovský hrad netradičně z vodní hladiny přilehlého příkopu.
Švihov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.
Švihov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Country Relax a farma Galloway v Roupově

Pension, restaurace a steak house na rodinné biofarmě se zaměřením na chov dobytka Galloway a koní Appaloosa nacházející se v krásné krajině nedaleko hradu Švihov.
Roupov, Plzeňský kraj

Pivovar a restaurace Stará Škola

Minipivovar byl vystavěn v prostorách restaurace Stará škola v Chudenicích, kde ještě do r. 1986 byla místní škola.
Chudenice, Plzeňský kraj

Čajovna U Naší milé Paní v Klatovech

Klatovská čajovna, která vás přivítá ve své historické budově a tudíž v jedinečném prostředí, vám vždy nabídne příjemně strávené chvíle. Můžete si u nás vybrat ze široké nabídky čajů indických, čínských, i z dalších zemí dalekých.
Klatovy, Plzeňský kraj

Country Saloon Klatovy – Beňovy

Country Saloon Klatovy – Beňovy nabízí stylové ubytování i výbornou restauraci. Specialitou restaurace jsou steaky z hovězího masa, které grilujeme na otevřeném ohni – krbu přímo před zraky hostů.
Klatovy, Plzeňský kraj