Koncerty a divadelní akce

Poprask na laguně

0 z 5 (0x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prozkoumejte aktuální akce v regionu Kraj Vysočina nebo navštivte Koncerty a divadelní akce v celé ČR.
První představení, které zahájí Ochotnický festival ve Velké Bíteši.
Úterý 23. dubna v 18:30 hod – Ořechovské divadlo – Poprask na laguně (komedie)

Temperament, rvačky, pračky, hádky, rozchody a usmiřování – to vše ve slavné klasické komedii ze slunné Itálie. Muži a ženy šílí! Podaří se snaživému soudnímu úředníkovi urovnat věčné spory mezi rozhádanými mileneckými páry? Commedia al dente, piccante, furiosa!

Jednu ze svých nejúspěšnějších komedií, Poprask na Laguně (La baruffe chiozotte), napsal Carlo Goldoni v roce 1762. Ve svých Pamětech k jejímu vzniku poznamenává: „Žil jsem v mládí nějaký čas v Chioggii jako koadjutor kancléře. Měl jsem tu pořád dost a dost co dělat s tím početným neklidným obyvatelstvem složeným z rybářů, námořníků a ženských, kteří nemají jiné shromaždiště než ulici. Seznámil jsem se s jejich mravy, jejich zvláštním dialektem či hantýrkou, poznal jsem jejich veselou letoru i jejich prohnanost. Dovedl jsem je tedy vylíčit, jak náleží.“

Na českých jevištích slavila tato vděčná komedie plná temperamentu, radostí i starostí obyčejných lidí z jedné rybářské vesničky nemalé úspěchy: např. v šedesátých letech to byla inscenace Národního divadla v Praze s Ladislavem Peškem a později inscenace s Viktorem Preissem a Petrem Kostkou na jevišti Vinohradského divadla v Praze.

Kontakt

Informační centrum Velká Bíteš
Masarykovo nám. 5, 595 01 Velká Bíteš

E-mail: info@bitessko.com dasa.martakidu@gmail.com
Telefon: 602523807
Web: www.bitessko.com

Region: Kraj Vysočina
Oblast: Střední Vysočina – Jihlavsko
Město: Velká Bíteš
Tipy na výlet: Velká Bíteš a okolí

Schválila redakce Kudy z nudy.

Nahlásit neaktuální obsah

Certifikace a další informace

Související témata