Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Opevněný kostel sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši
Zdroj foto: bitessko.com
Památky

Opevněný kostel sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši

Kostel ve Velké Bíteši pochází z románského období. Z původní stavby se dochovaly pouze zbytky zdí zakomponované do gotické přestavby z konce 15. století. V té době bylo vybudováno kromě síňového dvoulodí i mohutné opevnění kolem kostela se vstupní dvoupatrovou věží a pěti baštami se střílnami.
První zmínka o kostele sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši je i první písemnou zmínkou o městě samotném. Kostel s farou a poplužním dvorem vznikl ve 12. století. O sto let později začala stavba románského kamenného kostela. V té době bylo vybudováno kromě síňového dvoulodí se třemi sloupy, stropního žebroví a věží, i mohutné opevnění kolem kostela. To vzniklo za účelem dokonalejší ochrany obyvatel – město sice již bylo obklopeno hradbami, ale přesto byla zbudována kamenná hradba i kolem kostela. Mimo to byla postavena i vstupní hradební věž do areálu kostelní tvrze.
 
Chrám je převážně vrcholně gotický a další stavební úpravy následovaly. Jde o jeden z mála dvojlodních kostelů v České republice, hlavní oltář je v novogotickém stylu. V nejvyšším patře kostelní věže sídlil 250 let až do roku 1762 hlídač. Kolem jeho bytu stála na kamenných podporách pavlač, do které vedly z kostelní strany dveře. Požár toto obydlí však zničil a od té doby již nebylo obnoveno. Celé patro pochází z pozdější doby než sama věž, asi z 16. století.
 
Bítešský kostel má pět zvonů. Na kostelní věži se nachází také Polední, kterým se zvonilo proti mračnům. Váží šest set kilo a odlili ho kolem roku 1500. Dalšími zvony jsou Maria, Kříž, Velký zvon a Umíráček. Pověst o Velkém zvonu říká, že byl slyšet až do Brna, za což ho chtěli radní odkoupit. Když krajem táhli Turci, místní naplnili zvon kaší a zakopali do země. Po letech se páslo na místě stádo sviní, až jedna z nich zvon vyhrabala, takže ho opět mohli zavěsit.
 

Relikviář s kapkou krve

Do ozdobeného výklenku v kněžišti bítešského kostel byla roku 2022 uložen relikviář s kapkou krve papeže Jana Pavla II. Ostatky světce přivezli zástupci římskokatolické farnosti loni v říjnu z polského Krakova.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Velká Bíteš

Kostelní 71
595 01 Velká Bíteš
Tel.:
+420 604 676 197
Email:
velkabites@diecez...
WWW:
https://velkabite...
WWW:
https://www.vysoc...
GPS:
49,290046 16,225191
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Bítešské hody

Bítešské hody patří v posledních více než padesáti letech každoročně k hlavním událostem kulturního života Velké Bíteše.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Deštivé dny

Americké drama je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Chovatelská přehlídka trofejí na zámku v Náměšti nad Oslavou

Tradiční chovatelská přehlídka trofejí.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Svatební veletrh na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na zámku v Náměšti nad Oslavou opět uskuteční Svatební veletrh, do jehož organizace i programu se aktivně zapojí i handicapovaní spoluobčané hlavního pořadatele Občanského sdružení Míša & Míša.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Městské muzeum Velká Bíteš – expozice minerálů a hornin

Zajímavá je expozice minerálů a hornin, která představuje ukázky typických druhů a skupin, zahrnuje většinu známých lokalit v širším okolí Velké Bíteše a předvádí ukázky z nejnovějších nálezů. Vedle přírodních vzorků jsou vystaveny i kusy v různé míře opracované.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Údolí Bílého potoka

Území je tvořeno více než 15 kilometry dlouhým tokem Bílého potoka v malebném údolí s prastarými stromy, skálami, strmými svahy, četnými lávkami a brody přes potok.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Naučná stezka Už ty mlýny doklapaly na Bítešsku

Naučná stezka vede nejenom okolo 9 bývalých mlýnů v okolí Vlkova, Křoví a Velké Bíteše.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Devět Křížů u dálnice D1

Devět dřevěných křížů u exitu 168 na dálnice D1 připomíná podle pověsti krvavou událost z roku 1540.
Lesní Hluboké, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ranč pod Jasany – ubytování, jízdy na pony pro děti i dospělé na koni

Rodinný ranč se nachází v krásné a čisté lokalite na Vysočině. Chová čistokrevné westernové koně plemene paint horse.
Vlkov, Kraj Vysočina

Ubytování na faře ve Březí u Osové Bítýšky

Fara se nachází vedle kostela Jména Panny Marie. Fara je po kompletní rekonstrukci.
Březí, Kraj Vysočina

Svatojakubský pivovar Hluboké

Svatojakubský dvůr – Pivovar je rodinný pivovar nacházející se v prostorách zrekonstruovaného staroselského dvora se zachováním fortele starých mistrů.
Hluboké, Kraj Vysočina

Restaurace Na zámeckých valech

Přijďte posedět a vychutnat si příjemnou atmosféru tradiční zámecké restaurace, která se nachází přímo v areálu zámku v Náměšti nad Oslavou. Můžete zde posedět při dobrém jídle, kávě, vínu, pivu, limonádě nebo jen zmrzlině.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina