ÚvodKalendář akcíVýstavyLibuše Jarcovjáková – S kůží na trh
Libuše Jarcovjáková – S kůží na trh
Výstavy

Libuše Jarcovjáková – S kůží na trh

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Libuše Jarcovjáková (1952), byla oceněna Asociací profesionálních fotografů ČR titulem Fotograf roku 2019 a současně její kniha vyhlášena Knihou roku.
Vztah Libuše Jarcovjákové (nar. 1952) k výtvarnu se rozvíjel přirozeně, vyrůstala v uměleckém prostředí. Fotografovat začala pod vlivem kamarádky své matky Ester Krumbachové a vystudovala užitou fotografii na tehdejší Střední průmyslové škole grafické v Hellichově ulici v Praze. Cesta ke k vysokoškolskému uměleckému studiu však byla trnitá poté, co její rodiče, oba malíři, vystoupili z komunistické strany. Protloukala se v dělnických profesích, ale fotila, například dělníky ve smíchovské tiskárně. Nakonec byla v roce 1976 přijata na třetí pokus ke studiu fotografie na FAMU a v druhé polovině 70. let fotila romskou a vietnamskou komunitu v Československu a také dění v pražských klubech zaměřených na homosexuální menšinu. Za intimní, spontánní vhledy do prostředí je přezdívá máma momentek, snapshotů. V 80. letech podnikla první fotografickou cestu do Japonska. Když jí režim po návratu zabavil pas, vystěhovala se díky fingovanému sňatku za manželem do Západního Berlína. Po revoluci se vrátila do Prahy a začala vyučovat fotografii na „Helichovce“.
 
Vždy stála mimo hlavní fotografické kruhy, její snímky ležely dlouhé roky v krabicích, spolu s fotografováním si vedla i deníky. Všeobecně známou se unikátní práce Jarcovjákové stala po přelomu tisíciletí, především od let 2017 až 2019, kdy byla po dvakráte oceněna Asociací profesionálních fotografů ČR titulem Osobnost české fotografie a byla vydána její kniha Bouřlivé roky kombinující často intimní texty a fotografie. Do mezinárodního povědomí doslova vtrhla účastí na mezinárodním fotografickém festivalu Rencontres d’Arles v roce 2019. Na přehlídce v jihofrancouzském městě oslnila souborem Evokativ skládajícím se ze dvou stovek syrových černobílých a často neostrých děl ze 70. a 80. let minulého století jako autentická vypravěčka pocitů z éry socialismu. Britský deník The Guardian ji ve svém top 10 nejvýznamnějších fotografických událostí roku zařadil na první místo. S uznáním o ní referovaly francouzský Le Monde nebo zámořské New York Times. Ředitel přehlídky přirovnal Jarcovjákovou k americké hvězdě undergroundové fotografie Nan Goldinové. Fotoknihou roku pak byla vyhlášena její publikace Evokativ. Je držitelkou francouzského řádu Rytíř umění a literatury.
 
Fotografka se stále věnuje vlastní umělecké a výtvarné tvorbě i pedagogické činnosti, v současné době jako vedoucí ateliéru fotografie na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni
 
Večer nad fotografiemi s Libuší Jarcovjákovou není žádnou odbornou přednáškou, ale především povídáním s milým hostem nad jeho tvorbou.
 
„Osobní, autentické, syrové – synonyma, která se nejčastěji objevují v souvislosti s mojí prací. Dopracovala jsem se ke zjištění, že to nejintimnější a nejvíce osobní se může stát univerzálním sdělením. Že obyčejné a všední věci a události, které jsou nám tak blízko, že je vůbec nevnímáme, mohou být výzvou k velkému fotografickému dobrodružství. A také nástrojem pochopení sebe sama a svého místa na světě. O tuto zkušenost se chci během našeho setkání podělit,“ říká ke své autorské prezentaci v Kladenském zámku sama fotografka.

Provozovatel

Kladenský zámek

Zádušní 1
272 01 Kladno
Tel.:
+420 312 604 547
Tel.:
+420 725 118 555
Email:
kladnozamek@mesto...
WWW:
www.kladenskyzame...
GPS:
50,147961 14,101332
 
 

Cena

Cena: 70 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinná cena: 200 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Malý princ Elišky Podzimkové

Kouzelný les, všude stromy a pohádková světýlka, mlha rozlévající se po zemi a vůně, která vás bude šimrat v nose. Prostor, ve kterém se ocitnete v jiném světě na interaktivní výstavě Malý princ známé výtvarnice Elišky Podzimkové.
Kladno, Středočeský kraj

Fesťáček Kladno

Těšit se můžete opět na hvězdné vystupující, nový doprovodný program, nové maskoty a plno další zábavy!
Kladno, Středočeský kraj

Kempování v muzeu

Užijte si náš muzejní kemp! Zabavíme vaše děti, k ohni zahraje muzika, čeká vás stánek s občerstvením a točeným pivem a v závěru si užijete letní kino. Prostě pohoda!
Kladno, Středočeský kraj

Výstava Kořeny – Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Výstava Kořeny ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně potrvá od 14. 2. 2024 do 5. 1. 2025.
Kladno, Středočeský kraj

Zažijte Kladno jinak

Zažijte Kladno z jiné perspektivy – jako krásné místo setkávání nejen místních obyvatel.
Kladno, Středočeský kraj

Kladenský maraton

Kladenský maraton je tradičním závodem nejen pro maratonce, ale i pro mládež všech kategorií. Maraton má start a cíl na Městském stadionu – Sletiště a probíhá přes lesopark Lapák po zpevněných cestách. Délka tratě je standardní 42 195 m a je úředně změřena. Dětské kategorie mají vzdálenosti od 10...
Kladno, Středočeský kraj

Spalovač mrtvol – Letní kino Mayrau

Nenechte si ujít jeden z nejtemnějších filmů české kinematografie v atmosférickém prostoru Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna.
Vinařice, Středočeský kraj

Čtvrtky s živou hudbou na Racku

Hudební čtvrtky v Tuchlovicích.
Tuchlovice, Středočeský kraj

Stromy lásky na Kladensku a Slánsku

Mandloň, která se bude sázet na 1. máje v Nelahozevsi, bude v regionu Kladensko – Slánsko již čtvrtým Stromem lásky. Postupně by vysazením dalších stromů v regionu měla vzniknout Cesta lásky.
Kladno, Středočeský kraj

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

V kladenském zámku naleznete expozici "Zdeněk Miler nejen Krtek" věnovanou zdejšímu rodákovi, výtvarníkovi Zdeňku Milerovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život. Na konci roku 2020 zde zde otevře také autentická pracovna Zdeňka Milera.
Kladno, Středočeský kraj

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, představuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku i kulturní instituci. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, simulovanou důlní štolu, galerii, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.
Kladno, Středočeský kraj

Městské medvědárium Kladno

Kladno má v zámeckém parku malé medvědárium, kde si, pokud máte štěstí, můžete prohlédnout dva adoptované medvědy Martu a Míšu.
Kladno, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladně

Na místě původního gotického kostela ze 14. století byl v letech 1897 – 1899 byl postaven nový kostel, jako trojlodní novorománská bazilika s věží podle projektu Ludvíka Láblera.
Kladno, Středočeský kraj

Kaple sv. Floriána v Kladně

Barokní kaple sv. Floriána se nachází Floriánském náměstí, kousek od centrálního městského náměstí. Jde patrně o jedno z posledních děl K.I.Dientzenhofera.
Kladno, Středočeský kraj

Saunování v saunovém světě Saunia v Central Kladno

Saunia je se svými jedenácti pobočkami jedničkou mezi saunovými světy v ČR. Je unikátní svým umístěním v obchodních centrech, takže disponuje skvělou dopravní dostupností. V ceně vstupu je osuška a prostěradlo, takže rozhodnout se pro návštěvu můžete skutečně kdykoli. Vstup je časově neomezený.
Kladno, Středočeský kraj

Městské divadlo Kladno

Městské divadlo Kladno je jedním z nejstarších českých činoherních divadel; pokračuje ve stoleté tradici profesionální kladenské scény.
Kladno, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Starokladno – pivo vařené s láskou, poctivostí a péčí

Pivovar Starokladno započal svou staronovou historii v roce 2009, když v prostorách restaurace u Kozlíků otevřel pivovar, který pak navázal na pětisetletou tradici vaření piva na Kladensku.
Kladno, Středočeský kraj

Dům 550 – gastronomický zážitek v kulisách 19. století

Pořádáme pravidelné zážitkové degustace, exkluzivní hostiny a další gastronomické a kulturní akce. 
Kladno, Středočeský kraj

Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe – kavárna prvorepublikového stylu. Vyberte si u nás z široké nabídky dezertů a zmrzlin vlastní výroby a poznejte, jak chutná řemeslo dělané s láskou.
Kladno, Středočeský kraj

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Hotel je součástí komplexu sportovišť Sportovních areálů města Kladna, tudíž je ideálním výchozím bodem pro sportování i relaxaci.
Kladno, Středočeský kraj

Restaurace Kuklík – Sport

Český pivní lokál na Kladně to je Restaurace Kuklík – Sport.
Kladno, Středočeský kraj

Restaurace a penzion Racek v Srbech

Restaurace Racek u Turyňského rybníku v obci Srby je velmi častým cílem cyklistů. Nad restaurací je možné se ubytovat v penzionu.
Tuchlovice, Středočeský kraj

Pražírna Brandýsek

Provoz kavárny s vlastní pražírnou. Ochutnáte zde také výborné italské speciality a dortíky.
Brandýsek, Středočeský kraj

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc bylo založeno v roce 1997 Petrem Rychtaříkem a Janou Isopovou. Vlastní vinohrad o rozloze 16,5 ha se nachází na jihozápadním svahu a jistě jej nikdo nepřehlédne při cestě autem po rychlostní silnici z Prahy do Mostu.
Slaný, Středočeský kraj