Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Josef Blecha – Portréty slavných osobností
Josef Blecha – Portréty slavných osobností
Výstavy

Josef Blecha – Portréty slavných osobností

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Výstava kreseb a koláží uznávaného českého portrétního karikaturisty Josefa Blechy (71) s názvem Portréty slavných osobností. Návštěvník tak pohlédne například do tváří herců Bolka Polívky, Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, Lina Ventury, hudebníků skupiny Kiss či Stinga.
Josef Blecha se narodil v roce 1952 a umění karikatury, minimalistického portrétu a koláží se rodák z Rokycan věnuje od svých 16 let.
 
„Vystudoval jsem pražskou Vysokou školu ekonomickou, obor zahraniční obchod. K portrétní karikatuře mě přivedli mistři tohoto opomíjeného nelehkého výtvarného oboru, Adolf Hoffmeister, Antonín Pelc, František Bidlo a Ladislav Rada. Ze zvučných jmen v zahraničí vzpomenu na vliv dvou jmen v USA, Ala Hirschfelda a Saula Steinberga,“ říká uznávaný český karikaturista.
 
První Blechovou komerční karikaturou byl Jiří Stivín pro časopis Melodie, namaloval ji v 18 letech. Jeho práce se následně objevily v mnoha médiích např. The New York Times, The New Yorker, Gramorevue či Playboy. Poté se přeorientoval z tiskovin na větší formáty a uspořádal více než 70 samostatných výstav. Spolupracoval také na projektech výzdoby hotelů Aria v Praze a Budapešti či Bellevue Hotel Karlov v Benešově. V roce 2023 vydalo nakladatelství 555 v Liberci jeho biografii s názvem Karikatury, slavné tváře v čarách, kterou si návštěvníci výstavy budou moci v Kladenském zámku i zakoupit.
 
„Lidská tvář je natolik úžasná a zajímavá, že se v ní odráží život člověka. Každý má ve vráskách vepsané své příběhy. Ve své tvorbě se snažím čistou úspornou linkou vystihnout danou podobu, často i dynamiku těla. Dnes už přestávám dělat hranice mezi karikaturou a minimalistickým portrétem. Vystihnout stručnou čarou charakteristické rysy i mysl či emoce předlohy jsou moje každodenní výzvy. Paul Klee se kdysi výstižně vyjádřil o čáře, že je to tečka, která se vydala na procházku. Hlásím se k tomuto bonmotu a vodím místo psa na procházku tečky…,“ uvedl s humorem sobě vlastním osobitý umělec a dodal: Při hledání vlastního stylu jsem stále více doplňoval linku barevnou koláží. Tak se do mého skromného penálu kromě tužky, pera, gumy a tuše vkradly i nůžky. V poslední době kresbu občas nahradím čistou koláží.“
 
Josef Blecha se hlásí ke společenství Svazu výtvarných umělců Mánes. Jeho díla si získala srdce obdivovatelů po celém světě, jsou součástí mnoha soukromých sbírek v Evropě, Americe i v Asii.
 

Provozovatel

Kladenský zámek

Zádušní 1
272 01 Kladno
Tel.:
+420 312 604 547
Tel.:
+420 725 118 555
Email:
kladnozamek@mesto...
GPS:
50,147961 14,101332
 
 

Vstupné

Cena: 70 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinné vstupné: 200 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Figurka ze šustí s Jaroslavou Zuskovou

Srdečně zveme na další tvořivý podvečer, během kterého nás zkušená a milá lektorka Jaroslava Zusková zasvětí do práce s kukuřičným šustím. Šustí je přírodní materiál, kukuřičné slupky. Šikovní tvůrci z něj dlouhá léta vyrábějí nejrůznější figurky.
Kladno, Středočeský kraj

Adventní neděle

Adventní neděle – předvánoční den na zámku plný sváteční atmosféry, milých setkání, zpívání, vůní, dárků a dobrot.
Kladno, Středočeský kraj

Vitráž – vánoční hvězda s Markétou Váradiovou

Srdečně zveme na svátek sv. Lucie do našeho zámku, kde si technikou vitráže tiffany vyrobíme vánoční dáreček nebo ozdobu na stromek, a to krásnou skleněnou vánoční vitráž ve tvaru hvězdy.
Kladno, Středočeský kraj

Andy Warhol a světový Pop-art

S velkou radostí zveme na ojedinělou prodejní výstavu výtvarníka a režiséra avantgardních filmů ANDYHO WARHOLA a jeho souputníků z hnutí POP ART.
Kladno, Středočeský kraj

Cesta Emilie Milerové

Výstava Emilie Milerové.
Kladno, Středočeský kraj

Betlémy ve vánoční kapli sv. Vavřince

Výjimečná expozice historických i současných betlémů je otevřena od 28. listopadu ve vánoční kapli sv. Vavřince.
Kladno, Středočeský kraj

Zážitková degustace

Degustace šlechtických chodů konce 19. století s programem.
Kladno, Středočeský kraj

Zážitková degustace

Degustace šlechtických chodů konce 19. století s programem.
Kladno, Středočeský kraj

Stromy lásky na Kladensku a Slánsku

Mandloň, která se bude sázet na 1. máje v Nelahozevsi, bude v regionu Kladensko – Slánsko již čtvrtým Stromem lásky. Postupně by vysazením dalších stromů v regionu měla vzniknout Cesta lásky.
Kladno, Středočeský kraj

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

V kladenském zámku naleznete expozici "Zdeněk Miler nejen Krtek" věnovanou zdejšímu rodákovi, výtvarníkovi Zdeňku Milerovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život. Na konci roku 2020 zde zde otevře také autentická pracovna Zdeňka Milera.
Kladno, Středočeský kraj

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, představuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku i kulturní instituci. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, simulovanou důlní štolu, galerii, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.
Kladno, Středočeský kraj

Městské medvědárium Kladno

Kladno má v zámeckém parku malé medvědárium, kde si, pokud máte štěstí, můžete prohlédnout dva adoptované medvědy Martu a Míšu.
Kladno, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladně

Na místě původního gotického kostela ze 14. století byl v letech 1897 – 1899 byl postaven nový kostel, jako trojlodní novorománská bazilika s věží podle projektu Ludvíka Láblera.
Kladno, Středočeský kraj

Kaple sv. Floriána v Kladně

Barokní kaple sv. Floriána se nachází Floriánském náměstí, kousek od centrálního městského náměstí. Jde patrně o jedno z posledních děl K.I.Dientzenhofera.
Kladno, Středočeský kraj

Saunování v saunovém světě Saunia v Central Kladno

Saunia je se svými jedenácti pobočkami jedničkou mezi saunovými světy v ČR. Je unikátní svým umístěním v obchodních centrech, takže disponuje skvělou dopravní dostupností. V ceně vstupu je osuška a prostěradlo, takže rozhodnout se pro návštěvu můžete skutečně kdykoli. Vstup je časově neomezený.
Kladno, Středočeský kraj

Městské divadlo Kladno

Městské divadlo Kladno je jedním z nejstarších českých činoherních divadel; pokračuje ve stoleté tradici profesionální kladenské scény.
Kladno, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Starokladno – pivo vařené s láskou, poctivostí a péčí

Pivovar Starokladno započal svou staronovou historii v roce 2009, když v prostorách restaurace u Kozlíků otevřel pivovar, který pak navázal na pětisetletou tradici vaření piva na Kladensku.
Kladno, Středočeský kraj

Dům 550 – gastronomický zážitek v kulisách 19. století

Pořádáme pravidelné zážitkové degustace, exkluzivní hostiny a další gastronomické a kulturní akce. 
Kladno, Středočeský kraj

Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe – kavárna prvorepublikového stylu. Vyberte si u nás z široké nabídky dezertů a zmrzlin vlastní výroby a poznejte, jak chutná řemeslo dělané s láskou.
Kladno, Středočeský kraj

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Hotel je součástí komplexu sportovišť Sportovních areálů města Kladna, tudíž je ideálním výchozím bodem pro sportování i relaxaci.
Kladno, Středočeský kraj

Restaurace Racek v Srbech

Restaurace Racek u Turyňského rybníku v obci Srby je velmi častým cílem cyklistů.
Tuchlovice, Středočeský kraj

Pražírna Brandýsek

Provoz kavárny s vlastní pražírnou. Ochutnáte zde také výborné italské speciality a dortíky.
Brandýsek, Středočeský kraj

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc bylo založeno v roce 1997 Petrem Rychtaříkem a Janou Isopovou. Vlastní vinohrad o rozloze 16,5 ha se nachází na jihozápadním svahu a jistě jej nikdo nepřehlédne při cestě autem po rychlostní silnici z Prahy do Mostu.
Slaný, Středočeský kraj

Zmrzlina 2AD v Kačicích

Podnik 2AD v Kačicích na Kladensku je schopný vyrobit až 100 druhů této studené pochoutky. Před populárním podnikem se často stojí fronty. Druhy zmrzlin jsou zde opravdu různorodé, například angreštová, arašídová, kaštanová, jablečný koláč, punčová, zázvorová, maková, rebarborová…
Kačice, Středočeský kraj