Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Jan Kubíček – výstava v Olomouci
Výstavy

Jan Kubíček – výstava v Olomouci

Jan Kubíček: Malíř, kreslíř, grafik, fotograf, ilustrátor, přední reprezentant české školy konstruktivního umění. Jan Kubíček patřil vždy k nejradikálnějším a nejautentičtějších představitelům z řady důležitých jmen českých racionalistů generace 60. let.
Jan Kubíček
Narozen: 30. 12. 1927, Kolín nad Labem
Zemřel: 14. 10. 2013, Kolín nad Labem
Žil a pracoval v Praze.

V letech 1948–1954 studoval v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a v letech
1954–1957 na Akademii múzických umění, obor scénografie.

Od realistické malby, přes lettrismus a informel ve svém výtvarném projevu velice
brzy dospěl k čistému konstruktivnímu řádu a od 60. let se systematicky zabýval nejrůznějšími geometrickými modely. Charakteristické pro jeho obrazy a grafiky jsou linie, které zároveň oddělují barevné plochy. Stejně dobře se dokázal pohybovat i v oblasti fotografie a objektu.

Jan Kubíček patřil vždy k nejradikálnějším a nejautentičtějších představitelům z řady důležitých jmen českých racionalistů generace 60. let.

Svým dílem je řazen k předním reprezentantům české školy konstruktivního umění a v grafické tvorbě k zakladatelským osobnostem české serigrafie. Byl dlouholetým členem spolku českých grafiků Hollar.

Od konce 60. let se zúčastňuje výstav českého konstruktivismu, rovněž jako člen Klubu konkretistů, který sdružuje české i zahraniční elementaristy. Vystavuje samostatně od roku 1965 a od roku 1953 se účastní skupinových výstav doma i v zahraničí.

Na přelomu let 1993–1994 Janu Kubíčkovi Wilhelm-Hack-Museum v Ludwigshafen am Rhein uspořádalo rozsáhlou monografickou výstavu, doprovázenou obsažným katalogem.

Kromě malby je známá i Kubíčkova fotografie či ilustrace. Jeho rozsáhlá grafická tvorba má vedle malířské rovnocenné postavení. Jan Kubíček byl oceněn za nejlepší Grafiku roku 1999 Cenou Vladimíra Boudníka.

V roce 2014 mu Galerie hlavního města Prahy uspořádala retrospektivní výstavu doprovázenou monografií, jejímž autorem je Kubíčkův dlouholetý přítel, umělecký kritik a sběratel, Hans-Peter Riese.

Jeho díla jsou zastoupena v mnohých českých i zahraničních sbírkách.

Olomoucké Vánoce 2022

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru až do 23. prosince 2022. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů. Novinkou letošních trhů je velký průvod Krampus čertů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vyhlídkové kolo v Olomouci

Vyhlídkové ruské kolo se pro návštěvníky roztočí v den zahájení trhů. A je z něj krásný výhled!
Olomouc, Olomoucký kraj

Vánoční trhy Opava 2022

Vánoční trhy v Opavě budou v roce 2022 probíhat v termínu 27. 11. – 23. 12. na Dolním náměstí. Bohatý kulturní program, místní prodejci, dílničky pro děti, dobré jídlo a skvělý punč!
Opava, Moravskoslezský kraj

Festival Jeden svět Olomouc

Inspirativní lidsko-právní festival dokumentárních filmů Jeden svět Olomouc proběhne letos od 27. března do 1. dubna. Festival prezentuje stovky filmů z celého světa a snaží se podporovat kvalitní dokumentární tvorbu se sociální, politickou, environmentální a lidskoprávní tematikou.
Olomouc, Olomoucký kraj

Květinová stezka v historickém centru Olomouce

Květinová stezka má šest zastavení, která spojují zajímavá místa Olomouce ozdobená květinami. Návštěvníky města stezkou provedou značky květin na chodnících, k dispozici je i průvodcovský letáček.
Olomouc, Olomoucký kraj

Venkovní úniková hra v Olomouci

Objevujte kouzelná místa, pátrejte po správných řešeních šifer, zapojte svou rodinu, přátele či kolegy do týmu a skvěle se při tom bavte.
Olomouc, Olomoucký kraj

Zábavná mobilní hra Mozart v karanténě

Vydejte se po stopách malého Mozarta, který s rodiči uprchnul před epidemií černých neštovic z Vídně. Délka trasy je 1,7 km a její projití zabere přibližně hodinu.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Levandulové bistro Olomouc

Kousek Levandulového statku Bezděkov uprostřed krajského města Olomouce. Bistro je hned naproti orloje a vedle prodejny tradičních loštických tvarůžků.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace a pizzerie U Kristýna

Italská restaurace a pizzerie U Kristýna se nachází ve Wurmově ulici v Olomouci. Nese jméno jednoho z předních a nejstarších patronů Olomoucké arcidiecéze sv. Kristýna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurant U Mořice

Nově otevřená restaurace hned vedle stejnojmenného kostela v Olomouci, která nabízí moderní českou kuchyni s vynikajícím tankovým Plzeňským ležákem.
Olomouc, Olomoucký kraj

Moravská restaurace

Zdeněk Matěj měl spoustu zkušeností z české gastro scény, ale i té rakouské. V roce 1996 otevřel Moravskou restauraci na olomouckém Horním náměstí a dodnes ji vede s ženou Blankou a synem Filipem.
Olomouc, Olomoucký kraj