ÚvodKalendář akcíVýstavyBarevný kulturní podzim v Hořicích v Podkrkonoší
Výstavy

Barevný kulturní podzim v Hořicích v Podkrkonoší

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Královéhradecký kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Mezinárodní festival krásných umění v Městském muzeu a galerii v Hořicích představuje v rámci svého devátého ročníku umění Francie. Další výstavou je U_mění Hořice 2023. Venkovní výstava, jejímž kurátorem je Filip Jakš. Koncem roku bude zahájena jubilejní výstava díla významného rodáka Karla Víka.
Mezinárodní festival krásných umění v Městském muzeu a galerii v Hořicích představuje v rámci svého devátého ročníku umění Francie. V Galerii plastik je již nyní k vidění výstava Moonlight Trilobite / Trilobit v měsíčním svitu francouzské umělkyně Néphéli Barbas. Výstava zde potrvá do 29.10. Součástí tohoto festivalu ale tradičně nebude pouze výstava, návštěvníci se mnou těšit i na 15. a 16. září, kdy se budou moci podívat na kulturu Francie zblízka. V prvním festivalovém dni proběhne komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Filipem Jakšem. O současné francouzské literatuře a o jejím překládání povypráví Sára Vybíralová, která do češtiny převedla mimo jiné knihy jedné z největších hvězd současného literárního světa Édouarda Louise. A nakonec se zaposlouchají zaposlouchají s Václavem Šafkou do tónů Francie, který v poslechovém večeru představí to nejdůležitější, dobře známé i opomíjené, z dějin i ze současnosti francouzské hudby.

Další výstavou je U_mění Hořice 2023. Venkovní výstava, jejímž kurátorem je Filip Jakš, potrvá v Hořicích do 29. 10. 2023. Letos se bude řídit řídí kurátorským tématem „uzlové body“ a ukazuje, jak je spjatá osobní i společenská historie s určitým místem a časem. Její součástí jsou sochy Čestmíra Sušky, se kterým se také budou moct návštěvníci setkat a diskutovat o umělecké tvorbě. Dále interaktivní autorská divadelně-výtvarné představení Kristýny Täubelové, Jana Beneše, Dory Bouzkové a Jiřiny Vackové, nazvané Včely. Stan v krajině-úl, do kterého se slétávají lidé-včely, kteří sdílejí prostor, hlas i vizuální zážitky, nabídne účastníkům prostor pro odhalování paralel tak odlišných společenstev jako jsou lidstvo a včelstvo. V závěru výstavy U_mění Hořice 2023 vystoupí hudebník Miro Tóth a Dystopic Requiem Qartet. Koncem roku Městské muzeum v Hořicích zahájí jubilejní výstavu díla významného hořického rodáka Karla Vika, která bude reflektovat proměny vnímání krajiny a významu, který jí přikládáme. Výstava ke 140. výročí narození Karla Vika představí jeho grafické a malířské dílo uložené ve sbírkách hořického muzea a potrvá v muzeu až do 7.ledna příštího roku.

Néphéli Barbas: Moonlight Trilobite / Trilobit v měsíčním svitu
Tvorba Néphéli Barbas (*1990) se pohybuje na pomezí instalace, objektu a sochy – Galerii plastik proměnila ve scénu, do které zasadila sochy ze stálé expozice i z depozitáře a vytvořila tak novou estetickou architekturu, v níž se umělecké artefakty stávají živými posly současné poetiky. Galerie v jejím pojetí splývá s francouzským bar tabac, se sázkovou kanceláří PMU nebo s benzinovou stanicí a umožňuje nám tak podívat se nově na svou minulost i budoucnost. Výstava Moonlight Trilobite / Trilobit v měsíčním svitu probíhá v Galerii plastik v Hořicích do 29. 10.

„Mezinárodní festival krásných umění v Hořicích ale nikdy není pouze o výtvarném umění! Naopak se v jeho rámci zaměříme i na další prvky francouzské kultury. V pátek 15. 9. do Hořic přijede o své práci pohovořit překladatelka Sára Vybíralová, hudbu Francie pak představí Václav Šafka. Na sobotu 16.9. jsme pro všechny milovníky umění připravili piknik, kde budeme ochutnávat francouzské speciality. Navíc ti frankofonní z nás budou mít příležitost francouzsky konverzovat s umělkyní Néphéli Barbas, autorkou výstavy v Galerii plastik. Program pak zakončí prohlídka výstavy s autorkou Néphéli Barbas, která bude probíhat ve francouzštině i s českým překladem. Piknik proběhne v Sochařském parku U Sv. Gotharda, v případě deště v Galerii plastik. Přijďte se ponořit do kultury Francie!“ zve ředitelka Městského muzea a galerie Petra Zachovalová.

Program Mezinárodního festivalu krásných umění
Pátek 15. 9. 2023
16.00 komentovaná prohlídka výstavy Moonlight Trilobite s kurátorem Filipem Jakšem
17.30 Sára Vybíralová: O současné francouzské literatuře / komentované čtení s překladatelkou
19.30 Václav Šafka: Chanson et Son / komentovaný poslech hudby Francie
Sobota 16. 9. 2023
11.00 – 13.00 francouzský piknik s Néphéli Barbas v sochařském parku s ochutnávkami francouzské kuchyně a možností konverzace ve francouzštině
13.00 komentovaná prohlídka výstavy Moonlight Trilobite s umělkyní Néphéli Barbas

U_mění Hořice 2023 – Venkovní výstava potrvá v Hořicích do 29.10. Kurátorem je Filip Jakš
Od roku 2021 probíhají v Hořicích pravidelně přehlídky současného umění, dočasně proměňující veřejný prostor Hořic. Loni se zde návštěvníci mohli setkat s dílem Tomáše Polcara, který v hrubém betonu zrcadlil svůj vlastní zrod. Letos se projekt řídí kurátorským tématem „uzlové body“ – ptáme se, jak je spjatá osobní i společenská historie s určitým místem a časem. Nemusí jít pouze o velkolepé události jako jsou bitvy husitů. Mohou to být události zdánlivě nenápadné a každodenní, které ale pro naši osobní historii hrají důležitou roli. I v nich se totiž v prostoru odráží konkrétní historie, a tím se z neurčitého prostoru pro nás stává určité místo, nebo dokonce prostředí – pojem, který nejvíce vyjadřuje rozprostření místa kolem naší mysli a vzpomínek.

Sochař Čestmír Suška představuje v Hořicích v rámci projektu U_mění Hořice dvě svá díla – Kazatelnu a Čočku s průnikem. V pondělí 25. září budou mít zájemci možnost setkat se s autorem, poslechnout si, jak o své tvorbě uvažuje, a poznat, jakou roli hrají tato díla v kontextu jeho tvorby. Prostor bude i pro diskuzi o současném umění a jeho vystavování ve veřejném prostoru, kterému se Suška dlouhodobě věnuje. Čestmír Suška (* 1952) je nejen sochař, ale také kurátor či organizátor kulturních událostí. V Hořicích vystavuje své typické ocelové objekty, vznikající ze starých cisteren a rour a využívající tak přirozenou krásu rezavého materiálu. Sochy Čočka s průnikem a Kazatelna jsou k vidění na náměstí Jiřího z Poděbrad před Muzeem. Součástí výstavy bude i setkání s Čestmírem Suškou, a to 25. 9. v 18.00 u Kaza­telny, nám. Jiřího z Poděbrad.

Kristýna Täubelová, Dora Bouzková, Jan Beneš, Jiřina Vacková představí svou interaktivní divadelně-výtvarnou inscenaci Včely v pátek 20. 10. ve spodní části sochařského parku U Sv. Josefa

Včelstvo funguje jako jediná bytost, jejíž srdcem je včelí matka. Jaké by to asi bylo, kdybychom sami sebe vnímali jako součást obrovského superorganizmu? Stan v krajině/úl, do kterého se slétávají lidé/včely, kteří zažívají společné sdílení prostoru, hlasu i vizuálních zážitků, nabízí účastníkům prostor pro odhalování paralel tak odlišných společenstev jako jsou lidstvo a včelstvo. VČELY jsou interaktivní autorská výtvarně-divadelní instalace Kristýny Täubelové, Dory Bouzkové, Jana Beneše a Jiřiny Vackové, zaměřená (nejen) na dětské publikum. Vznikly ve spolupráci se spolkem Loutky bez hranic.
Miro Tóth a Dystopic Requiem Qartet vystoupí pátek 27. 10.

Dystopic Requiem Qartet pod vedením hudebního skladatele Miro Tótha vydalo tento rok album Black Angels Songs, které je specificky spjato s příběhem rodiny Gálových a jejich pohnutého osudu za druhé světové války. Uzlovým bodem pro rozhodnutí Miro Tótha pracovat s tímto tématem bylo vystoupení Fedora Gála proti neonacistům na protiromské demonstraci a tento moment se zrcadlí ve zvuku alba. Tóny smyčcového kvartetu jsou na tomto albu elektronicky proměňovány a promítají se do nich zvuky a ruchy inspirované konkrétními zaniklými budovami. Miro Tóth propojuje tradiční skladbu s experimentálními postupy v osobité symbiose.

Z díla Karla Vika – 6. 10. 2023 – 7. 1. 2024
Versniáž 5. 10. v 17.00 – Městské muzeum, Štorchova síň, kurátorka: Jarmila Gregorová
Na začátku října Městské muzeum v Hořicích zahájí jubilejní výstavu díla významného hořického rodáka Karla Vika, která bude reflektovat proměny vnímání krajiny a významu, který jí přikládáme. Karel Vik (1883 – 1964) byl český grafik, ilustrátor a malíř, jeden ze zakládajících členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Věnoval se malbě a tvorbě grafických cyklů s tematikou krajiny. Ve svém díle zobrazoval například Český ráj, Krkonoše či Slovensko. Množství grafik a kreseb také zobrazuje známá místa Hořic a okolí.

Výstava ke 140. výročí narození Karla Vika představí jeho grafické a malířské dílo uložené ve sbírkách hořického muzea. Vybrané práce zobrazující známá historická místa kraje budou konfrontovány se současnými fotografiemi stejných míst. Výstava bude slavnostně zahájena ve Štorchově síni hořického muzea ve čtvrtek 5. října a potrvá do 7. ledna 2024.

Provozovatel

Městské muzeum a galerie v Hořicích

Náměstí Jiřího z Poděbrad 160
508 01 Hořice
Tel.:
+420 739 699 730
Email:
info@muzeum.horic...
WWW:
https://muzeum.ho...
GPS:
50,369375 15,632634
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Komentovaná prohlídka soch Mořice Černila z ohradní zdi

Pojďte poznat sochy Mořice Černila z ohradní zdi hořické SUPŠ sochařské a kamenické při prohlídce s Viktorem Svobodou!
Hořice, Královéhradecký kraj

Za Smetanou nejen do sadů – komentovaná vycházka

25. 7. 17.00 komentovaná vycházka „Za Smetanou nejen do sadů“ po hořických stopách Bedřicha Smetany (začátek před radnicí).
Hořice, Královéhradecký kraj

Stehem, tahem – Dívčí průmyslová škola Vesna v Hořicích

Ve Štorchově síni muzea můžete v průběhu léta navštívit výstavu Stehem, tahem, která představuje hořickou dívčí školu Vesnu. Tu bude několikrát v průběhu léta možné poznávat i s komentářem!
Hořice, Královéhradecký kraj

Stehem, tahem – Dívčí průmyslová škola Vesna v Hořicích

Ve Štorchově síni muzea můžete v průběhu léta navštívit výstavu Stehem, tahem, která představuje hořickou dívčí školu Vesnu. Tu bude několikrát v průběhu léta možné poznávat i s komentářem!
Hořice, Královéhradecký kraj

Stehem, tahem – Dívčí průmyslová škola Vesna v Hořicích

Výstava připomíná Dívčí průmyslovou školu Vesnu, která vznikla v Hořicích na počátku 20. století. Setkáte se zde nejen se školními pracemi žákyň školy, s řadou archivních materiálů, ale také například s rozsáhlou folklorní sbírkou, kterou škola dlouhodobě budovala.
Hořice, Královéhradecký kraj

To, co zbylo

V letošním roce si připomínáme 140. výročí od založení hořické Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické. Tato významná instituce ovlivnila nejen řady svých absolventů a absolventek, ale celé město Hořice.
Hořice, Královéhradecký kraj

Slavnosti Hořických trubiček 2024

Jedenáctý ročník Slavností Hořických trubiček se uskuteční v sobotu 31. srpna 2024 na náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích.
Hořice, Královéhradecký kraj

Halina Pawlowská – Manuál zralé ženy

Jedinečná talk-show Haliny Pawlowské. Halina Pawlowská je spisovatelka a scénáristka, ale i výborná vypravěčka. Její zájezdové pořady jsou nabité humorem a nebrání se ani diskuzím s přítomným publikem. Její pořady mají výborný divácký ohlas.
Hořice, Kraj Vysočina

Městské muzeum a galerie Hořice

Městské muzeum bylo založeno v roce 1887 jako Archeologický a musejní spolek. Během své 130 leté existence muzeum shromáždilo unikátní sbírku s více než 40 000 předměty. Od roku 1942 sídlí v novorenesančních prostorech domu s pískovcovou fasádou od stavitele Františka Karažeje z roku 1877.
Hořice, Královéhradecký kraj

Chlumíčkova stezka pro děti v Hořicích

Chlumíčková stezka zabaví zejména nejmenší děti při vycházce na koupaliště Dachova v lesním úseku od rozcestí u Lomu U Sv. Josefa a Malátovy cesty až na zmíněné koupaliště. Stezka vede po žluté turistické trase a je součástí naučného okruhu městem.
Hořice, Královéhradecký kraj

Vycházky v Hořicích – procházka do Svatogothardské Lhotky

Jedním z cílů při návštěvě Hořic může být procházka do Svatogothardské Lhotky, která je na velmi krátkém úseku přímo nabitá zajímavostmi. Vycházku lze začít na Gothardě u památníku s reliéfem prvního československého ministra financí Dr. Aloise Rašína, pravděpodobně díla Marie Wagnerové-Kulhánkové.
Hořice, Královéhradecký kraj

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.
Hořice, Královéhradecký kraj

Turistická trasa Cesta Karla Václava Raise

Dálková turistická trasa s názvem Cesta Karla Václava Raise vychází z Hořic a směřuje k rozhledně Zvičina. Celá trasa měří 22 km, a je vhodná pouze pro pěší turisty.
Hořice, Královéhradecký kraj

Husitská mohyla v Hořicích

V Hořicích najdete na jih od nádraží Husitskou mohylu neboli Mohejlík v podobě husitského válečného vozu. Je připomínkou místa, kde se konala v roce 1423 bitva.
Hořice, Královéhradecký kraj

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Dominanta východočeského města Hořice stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Z vyhlídkového ochozu je možné za dobré viditelnosti spatřit celé panorama Krkonoš.
Hořice, Královéhradecký kraj

Synagoga a židovský hřbitov v Hořicích

Poblíž hasičské zbrojnice v ulici Tovární v Hořicích se nachází budova bývalé židovské synagogy. Od r. 1956 je modlitebnou Církve česko-slovenské husitské. V Karlově, dříve Židovské ulici, najdeme i starý židovský hřbitov.
Hořice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Expivovar Hořice

Areál bývalého pivovaru, byl vybudován v letech 1885 – 1895 a nachází se v centru Hořic.
Hořice, Královéhradecký kraj

Restaurace Staré Časy

Stylový restaurant v útulném prostředí starého hořického pivovaru uvítají všichni ti, kteří hledají místo pro schůzku s přáteli, obchodní jednání nebo jen pro relaxaci.
Hořice, Královéhradecký kraj

Hotel Dachova v Hořicích

Hotel Dachova se nachází u města Hořic v Podkrkonoší, které proslulo díky sochařskému umění jako “Město kamenné krásy”. Celková kapacita hotelu je 11 pokojů. Restaurace s letní zahrádkou nabízí příjemné posezení se specialitami české kuchyně.
Hořice, Královéhradecký kraj

Glamping kemp Dolíček – zážitek v každé chvíli

Krásné místo, nacházející se ve starém pískovcovém lomu, na okraji místní osady Doubrava, nedaleko města Hořice v Podkrkonoší. Snahou je vytvořit hezké místo, kde můžeme relaxovat v lůně neobvyklé zahrady a tuto pohodu příležitostně nabídnou i našim kamarádům a podobně naladěným lidem.
Hořice, Královéhradecký kraj

Kemp Alegro

Areál Kempu Alegro je umístěn na okraji rekreační oblasti města Hořice. Nabízí příjemné a klidné prostředí a širokou škálu atrakcí hlavně pro děti.
Hořice, Královéhradecký kraj

Zámek Holovousy

Obec Holovousy nedaleko Hořic se pyšní secesním zámkem s romantickými prvky. Zámek i park si lze pronajmout pro pořádání kulturních a společenských událostí.
Holovousy, Královéhradecký kraj

Autokemping Na Vyhlídce v Miletíně

Na okraji města Miletín, při silnici na trase mezi Hořicemi a Dvorem Králové nad Labem, se nachází autokemp Na Vyhlídce.
Miletín, Královéhradecký kraj

Skautská základna Miletín

Skautská základna se nachází v malebném městečku Miletín v Královéhradeckém kraji.
Miletín, Královéhradecký kraj