Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte
Společenské akce v celé ČR.
Hornická Příbram se opět připravuje na 31. ročník Prokopské pouti a hornické slavnosti v roce 2020. Největší a nejslavnější česká hornická pouť, kterou doprovázejí různá kulturní vystoupení, kostýmované průvody, dobové scénky, pouťové atrakce, staročeské trhy a občerstvení.
Letos 3+. ročník historické hornické pouti proběhne na začátku července a přinese krojovaný průvod horníků a hutníků s mezinárodní účastí, polní mše, doprovodný program o dějinách hornictví na Příbramsku.
Kdo z návštěvníků do města zavítá na svátek sv. Prokopa, patrona rolníků a havířů přesvědčí se o tom, že pouť nemusí být je duchovní záležitostí. Počátky pouti pocházejí z dávné minulosti kdy středověcí horníci uctívali svého patrona sv. Prokopa. Letos čeká návštěvníky 31. ročník slavných hornických oslav, průvod krojovaných horníků a hutníků, polní mše, dobové scénky v areálu muzea, staročeské jarmarky a pouťové atrakce.
Slavná tradice pouti byla obnovena v roce 1990 z podnětu bývalých havířů a ve spolupráci s městem Příbram . Havíři, kteří v roce 1990 stáli u jejího obnovení, založili v roce 1992 občanské sdružení Spolek Prokop Příbram a v roce 1993 Cech příbramských horníků a hutníků.
Na přípravě se dále podílejí město Příbram, Hornické muzeum Příbram a další příbramské spolky. Hlavní součástí Prokopské poutě jsou dva krojované průvody, čepobití (vychází od bývalého ředitelství Rudných dolů) dále tradiční průvod hornických světlonošů, hudby a horníků .
V dnešní době se této slavnosti účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších zemí Evropy.
Návštěvníci se budou moci svézt po nové trase důlního vláčku z Ševčinského dolu k někdejší úpravně dolu Vojtěch.