Úvod > Aktuality > Zámek Nebílovy na Plzeňsku zve na unikátní nástěnné malby

Zámek Nebílovy na Plzeňsku zve na unikátní nástěnné malby

Vydáno 23. března 2018 Památky
Zámek Nebílovy, ležící asi 20 km od Plzně, otevírá letos své brány v sobotu 24. března. Těšit se můžete na komentované prohlídky zámeckých interiérů, včetně zrestaurovaných prostor jednoho z nejkrásnějších zámeckých sálů v Česku. Jedná se o unikátní nástěnné a nástropní malby v tanečním sále, které pocházejí z konce 18. století a zobrazují fantaskní orientální krajinu s vysokými palmami, džunglí a cizokrajnými ptáky.

Zámek NebílovyKlidnou, romantickou atmosféru barokního nádvoří s procházejícími se pávy, provoněného levandulí a oleandry, intimitu pokojů a aristokratických salónů 18. a 19.století, výjimečné kousky mobiliáře nebo zcela unikátní nástěnné a nástropní malby Antonína Tuvory v tanečním sále - to vše a ještě mnohem více nabízí zámek Nebílovy, vídeňský palác na českém venkově, který poprvé v letošní sezóně otevírá již tuto sobotu 24. března 2018.

Od slavnostního zpřístupnění zámku veřejnosti v roce 1998 letos uplyne 20 let. Původně ruině určené k demolici se částečně podařilo navrátit tvář ojedinělého vídeňského paláce na českém venkově. Těšit se můžete na komentované prohlídky zámeckých interiérů, nově si v letošním roce budete moci prohlédnout obnovenou arkádovou lodžii zádní zámecké budovy.
 

Tropická džungle v tanečním sále

Taneční sálFantaskní nástěnné a nástropní malby v tanečním sále o rozsahu téměř 400 metrů čtverečních pocházejí z konce 18. století a jejich námětem je tropická džungle s řadou vysokých stromů. Stěny jsou pomalované ptáky, motýly, mezi stromy jsou průhledy do orientálních krajin. Palác, který vyrostl kvůli reprezentaci Adama Jindřicha hraběte ze Steinau - vysoce postaveného aristokrata u dvora polského krále, sloužil později jako domov českému hraběti Vojtěcha Prokopa Václava hraběte Černína z Chudenic, Nejvyššího lovčí království Českého.

Barokní palác vídeňského střihu v Nebílovech se každým rokem víc a víc otevírá zájemcům o kulturu, historii, umění. Brána zámku se prvním letošním návštěvníkům otevře v sobotu 24. března 2018 v 9:45 hodin.

Zámek Nebílovy

Zámek Nebílovy

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.