Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Vltavské ostrovy v Praze

Výstava Vltavské ostrovy v Praze

Kdy 3. listopad 2014 - 31. leden 2015 Výstavy
Výstižné texty, dobové obrázky i současné fotografie představí historii i současnost vltavských ostrovů nacházejících se na území hl. m. Prahy. Jaké pražské vltavské ostrovy jsou a jak jsou zapsány v povědomí Pražanů i návštěvníků? Dozvíte se na unikátní výstavě Přírodovědecké fakulty!
Počet vltavských ostrovů, jejich tvar, význam i funkce se v průběhu let měnily. Všechny ale mají společné to, že vznikly, případně zanikly prouděním vltavské vody (někdy napomohla i lidská činnost). Dříve byly tyto ostrovy hojně využívány především k zemědělské činnosti (pastviny, kosení luk, řezání vrbového proutí zahrady), dnes již zcela převládá funkce rekreační. Při podrobném prozkoumání zjistíme, že se v mnohém liší.

Třídit je můžeme podle vzniku (zániku ), podle velikosti, dominantní funkce, ale také podle významu. Ten může být lokální (Dětský ostrov), regionální (Císařský ostrov), národní (Slovanský ostrov) nebo mezinárodní (Kampa). Vltavské ostrovy jako specifická místa uprostřed města byly také často svědkem velice zajímavých událostí, jako bylo první fotbalové derby Sparta-Slavie, premiéra Smetanovy symfonické básně Má vlast; za války zde byly dokonce uskladněny rekvírované zvony.

Součástí výstavy budou staré mapy zachycující ostrovy v různých obdobích - ostrovy současné i ty, které dnes již v reálu nespatříme.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 11. 2014

Ubytování a restaurace v okolí