Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Vydejte se po pašeráckých stezkách Orlických hor

Vydejte se po pašeráckých stezkách Orlických hor

Skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí mezi vysokými rulovými skalami, působí jako vstupní brána do Čech. Odtud získala tato nádherná přírodní rezervace jméno Zemská brána. Za dávných časů tu býval ráj pašeráků a k místu se tak váže řada zajímavých legend. Nejkrásnějším obdobím pro cestu do Orlických hor je jaro, kdy všude rozkvetou bledule a petrklíče.

Zemskou bránou s Jakubem Hlaváčkem

NS Zemská bránaNaučná stezka Zemská brána vás provede nejkrásnějšími úseky balvanitého koryta Divoké Orlice. Vydejte se od kamenného mostu mezi obcemi Bartošovice a Čihák po modré turistické značce směr Klášterec nad Orlicí. Cestou budete potkávat informační tabule, které vás seznámí se zdejší přírodou i historií. Na jednom místě Divokou Orlici přejdete po dřevěné pašerácké lávce. Ta byla v dávných dobách postavena pro potřeby dřevorubců a formanů svážejících dřevo z okolních lesů. Postupem času, hlavně v období po první světové válce, na ní začal panovat čilý ruch i v nočních hodinách. Bandy pašeráků přes lávku přenášeli nejrůznější druhy zboží. Nedaleký dřevěný mlýn sloužil jako skladiště, úkryt a místo pro nelegální prodej. Asi za další kilometr dojdeme do míst linie opevnění z let 1936 – 1938. Připomínkou jsou zbytky železobetonového pěchotního srubu.
 

Orlický zbojník Ledříček

Jednou z dalších zastávek je přibližně 60 metrů vysoká Ledříčkova skála s malou jeskyní. Nese jméno po historicky doložené postavě Ledříčka z 1. poloviny 19. století. Jeskyně statečnému zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával, sloužila téměř dvacet let jako úkryt. Svým pronásledovatelům hrdinně unikal. Nakonec ale přeci jen zemřel na útěku před vojáky. Na skále se pod ním přetrhl provaz, a on se zřítil do hlubiny.
 

Nádech starých časů v Bartošovicích

Zemská bránaPokud toužíte po skutečně stylovém ubytování v Orlických horách, nebo jen chcete zakusit atmosféru starých časů při obědě či večeři, zavítejte do romantické horské chalupy U nás v Bartošovicích. Pokoje a interiéry jsou nově zrekonstruované, takže nabízejí maximální pohodlí. Ve stylové restauraci mají dokonce i pec, která obzvláště v zimním období potěší prokřehlé turisty. Bartošovice v Orlických horách jsou ideálním startovním místem pro pěší turisty, cyklisty i běžkaře. Pro pokročilé milovníky sjezdového lyžování je nedaleké středisko Říčky v Orlických horách, začátečníkům postačí areál Farský kopec v Rokytnici v Orlických horách.
 
Zajímavá trasa z Bartošovic, vhodná i pro cyklisty, vede do pohraniční osady Neratov, někdejšího poutního místa s malými lázněmi. Zdejší pamětihodností je zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie z let 1723 – 1733. V roce 1945 byl kostel vypálen sovětskými vojáky, ale od roku 1990 na něm probíhají záchranné práce. Sdružení Neratov, bojující o jeho obnovu, zajistilo konzervaci obvodového zdiva, opravu průčelí i nové zastřešení. Opravy na kostele stále probíhají. V Neratově je také k vidění několik dochovaných roubených staveb.
 
Zpáteční cestou se zastavte na Anenském vrchu (991 m. n. m.) s novou rozhlednou a u dělostřelecké tvrzi Hanička, která patří do systému předválečného opevnění z 30. let. Při toulkách Orlickými horami si uvědomíte, že je to místo, kudy kráčely dějiny.
Celý popis