Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet do Panenského Týnce, kde si dobijete baterky
Výlet do Panenského Týnce, kde si dobijete baterky
"> "> "> "> ">

Výlet do Panenského Týnce, kde si dobijete baterky

Areál bývalého kláštera klarisek v Panenském Týnci je neobyčejné, tajemné a nevšední místo. Klášter založil někdy kolem roku 1280 Jan Plichta ze Žerotína, a ačkoli fungoval až do josefínských reforem na sklonku 18. století, klášterní kostel nebyl nikdy dostavěn. Finanční důvody nebo nepřízeň osudu?
Panenský TýnecKdyby byl kostel v Panenském Týnci dokončen, patřil by v dobách svého vzniku k největším v Čechách. Jeho kněžiště je 21 m dlouhé, 9 m široké a přes 20 m vysoké. Z původně budovaných tří lodí však zbyla pouze jižní zeď s krásným portálem, část západní zdi a základy ostatních zdí. Loď nebyla nikdy zastřešena, jeden z nosných pilířů posloužil jako základ pro barokní zvonici.

Podle psychotroniků je v chrámu silná pozitivní zóna, která příznivě působí na lidské zdraví; je jí dokonce přisuzována schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života. Spirituální síla se zde prý skrývá v kamenných zdech kostela. Známý psychotronik a spisovatel Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu pozitivní zónu číslo 8, tedy nejsilnější, uzdravující.

Ať už na sobě pocítíte léčivé účinky, nebo ne, výlet do Panenského Týnce je opravdu zajímavý a nedostavěné torzo gotické stavby nesmírně působivé. Výlet lze propojit s dalšími zajímavostmi v okolí, ať už je to zámek Nový Hrad v Jimlíně nebo hrad Šumburk.