Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet za tajemství štol na Americe a dalšími tajemnými místy
Výlet za tajemství štol na Americe a dalšími tajemnými místy
"> "> "> "> Lom Velká Amerika "> Solvayovy Lomy "> Lány

Výlet za tajemství štol na Americe a dalšími tajemnými místy

Ačkoli je do lomů Malá Amerika, Mexiko a Velká Amerika "českého Grand Canyonu" u obce Mořina kvůli nebezpečí úrazu trvale zakázaný vstup, staré lomy, jejich zatopená dna a labyrinty podzemních štol přitahují trampy, jeskyňáře, potápěče, milovníky koupání a vůbec celou řadu dobrodruhů.
Oblast kolem lomů na Americe je doslova prošpikovaná pověstmi a legendami. Ta nejznámější vypráví o hrůzném přízraku v německé uniformě SS jménem Hans Hagen, který se náhle vynořuje ze štol, zase se v nich beze stopy ztrácí a má na svědomí řadu záhadných úmrtí či zmizení. Replika zařízení, s jehož pomocí Hagena můžete přivolat, je umístěná v podzemní expozici hornictví ve staré důlní štole v Solvayových lomech.

Pozornost si zaslouží také největší český menhir Kamenný pastýř u Klobuk, který údajně dokáže vnímavým osobám dodávat pozitivní energii, a Kounovské kamenné řady, asi 2 500 balvanů o hmotnosti několika metráků až tun, které se táhnou v přesně vyskládaných dlouhých řadách v lese u obce Kounov na Rakovnicku.