Okrouhlice

Prozkoumejte obec Okrouhlice, která se nachází 8 kilometrů severozápadně od Havlíčkova Brodu, a její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Z Okrouhlic pocházel významný český malíř Jan Zrzavý, po něm je zde pojmenovaná naučná stezka.
Obec se nachází v turistické oblasti Havlíčkobrodsko, protéká jí Sázava. Pod Orouhlice spadá část Babice. 

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého, na místní škole je busta malíře Jana Zrzavého. Významnou budovou je zámek Okrouhlice, který chátral a měl by projít rekonstrukcí. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Obcí prochází jak turistické, tak cyklistické trasy. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Okrouhlice

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého

Dvaadvacet kilometrů dlouhá stezka vznikla jako poděkování a pocta velkému rodákovi a jako dárek všem, jimž může přinést alespoň malé obohacení jejich života. Stezka začíná v Okrouhlici, povede vás přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice.
Okrouhlice, Kraj Vysočina

Crystal Glamour – sklárna Okrouhlice – uzavřeno

Sklárna Crystal Glamour zachovávala výrobu původního 24% olovnatého křišťálu, určeného pro ruční broušení. Sortiment sklárny zahrnoval širokou škálu křišťálových a barevných výrobků s lehkými i bohatě broušenými dekory, s vysokým smaltem, pískovanou nebo pozlacenou dekorací.
Okrouhlice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v obci Okrouhlice

Skalní chata Valentýna na Vysočině

Chaloupka, která se ukrývá mezi skalami, lesy a řekou Sázavou. Taková, o které se vám zdává. S úchvatnými výhledy, ohněm v krbu, vyhřátou saunou i podlahou.
Okrouhlice, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Havlíčkobrodsko


S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

Havlíčkův Brod se až do roku 1945 jmenoval Německý Brod. Dnes svým jménem připomíná Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, kritika a odvážného vlastence. S jeho jménem ale je spojená větší část Českomoravské vrchoviny, a tak putování s Havlíčkem zahájíme ještě o kousek dál: v městečku Havlíčkova Borová, kde se narodil a které se od roku 1949 rovněž jmenuje na jeho počest.
Havlíčkův Brod, vítěz soutěže Historické město roku 2020, Pěšky po Česku

Za osudem paní Žofky do Ledče nad Sázavou

Hrdou dominantou města Ledče je hrad vypínající se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Hrad patří tak k nejstarším kamenným šlechtickým sídlům v Čechách. V roce 1509 zde došlo k sice kuriózní, leč tragické nehodě, na kterou doplatila choť majitele panství Buriana Ledečského.
Ledeč nad Sázavou, Výlety s příběhem