Úvod > Česká nej > Kulturní > Alfons Mucha - malíř, který dal světu nový styl
Kulturní

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra (1860–1939) původem z moravského města Ivančice. Jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl Mucha okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.
Secesní malíř, grafik a designer Alfons Maria Mucha se narodil 24. července 1860 v moravských Ivančicích. Již od dětství měl rád kreslení a malbu, avšak když si v roce 1878 Mucha podal přihlášku na pražskou Akademii, byl odmítnut "pro nedostatek talentu". Nicméně kreslířské práce se nevzdal a přivydělával si malováním kulis pro rozličné divadelní společnosti. Malování kulis se věnoval i ve Vídni, kam se roku 1879 přestěhoval.

O jeho talentu se dozvěděl hrabě KarlaKhuen-Belassi, který vyzval Muchu, aby mu jeho zámek v Hrušovanech nad Jevišovkou vyzdobil freskami podle svého umu.Hrabě byl jeho prací tak nadšen, že Muchu poslal na studia na malířské akademii v Mnichově.

 

Hvězda jménem Mucha začala stoupat v Paříži

V roce 1887 se Mucha přestěhoval do Paříže, kde pokračoval ve studiích na několika dalších akademiích (Julian a Colarossi). Potom, co ho hrabě již přestal podporovat, našel si první "malířské" zaměstnání, a to v divadelním časopise Le Costume au theatre, pro který kreslil nejrůznější ilustrace a reklamy. Roku 1890 už si založil vlastní ateliér a o rok později se seznámil se slavným Paulem Gauginem, který s Muchou jeden čas dokonce atelier sdílel. Muchova hvězda začala stoupat od roku 1894, kdy vyhotovil plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt. Ta si s Muchou po pracovní stránce "padla do oka" a uzavřela s českým umělcem exkluzivní smlouvu na reklamní plakáty k divadelním hrám, návrhy kostýmů a dokonce šperků nebo kulis. Světová výstava v Paříži roku 1900 byla celá ve znamení jeho osobitého „Art nouveau“. Jeho všestranný talent obsáhl i další umělecké obory od sochařství přes fotografii až po divadlo.

Mezi lety 1906 a 1910 pobýval Mucha za oceánem, ve Spojených státech. Tam vyučoval malířské umění a vytvořil řadu portrétů, kterým dominivaly hlavně dámy z vyšších kruhů. Roku 1921 měl Mucha velkou retrospektivní výstavu v brooklynském muzeu umění.

 

Muchovy učebnice

V roce 1902 Mucha vydal svou knihu Documents Décoratifs, která byla jakousi příručkou pro kreslíře, malíře a řemeslníky, a stala se hlavní učebnicí secesníhoo ornamentu. V roce 1905 byla vydána kniha Figures Décoratives, která představovala Muchovy principy v kresbě postav.


Návrat do Čech

Mucha se vrátil do Československa v roce 1910 a zasvětil zbytek svého života tvorbě epické série 20 obrazů zobrazujících historii Slovanů, Slovanská epopej. O vytvoření těchto velkoformátových obrazů z mytologie a dějin slovanského lidu snil Mucha celý život. Svůj sen si splnil, když dílo vytvářel na zámku Zbiroh. Jedná se o dvacet rozměrných maleb, které na deseti z nich zobrazují české legendy a ranou historii; deset dalších pláten je pak věnováno všeslovanským námětům. Celé dílo daroval 1. září 1928 městu Praze, pod podmínkou, že pro obrazy vystaví novou galerii (což se dosud nestalo).

Poté co roku 1918 vzniklo samostatné Československo, zapojil se Mucha ochotně do budování nové vlasti. Z jeho ruky vyšly návrhy na nové známky,
podoba nových policejních uniforem i bankovek mladého státu.

Konec Muchova života poznamenalo smutné období okupace Československa nacistickým Německem roku 1939. Nacistům bylo dílo Alfonse Muchy trnem v oku, jelikož Slovany považovali za podřadný národ. Mucha byl
jedním z prvních umělců, kterého zatklo a vyslýchalo gestapo. Mucha zemřel na plicní infekci 14. července 1939 v Praze. Byl pohřben na vyšehradském Slavíně.
Naposledy změněno: 15. 7. 2021
Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Slovanská epopej

Slovanská epopej

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021 – 2026 vrací na zámek Moravský Krumlov.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Po stopách zednářů v Česku: lóže na Zbirohu, rituální potřeby na Kynžvartu či tajná zahrada v Lednici

Po stopách zednářů v Česku: lóže na Zbirohu, rituální potřeby na Kynžvartu či tajná zahrada v Lednici

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Kudy z nudy se rozhodlo, že vám pomůže trošku poodhalit zednářské aktivity na našem území – tedy alespoň provést vás po místech, která jsou se zednáři úzce spjata…

Mucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika

Mucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika

Slavný secesní malíř Alfons Mucha se opět vrátil na svou rodnou jižní Moravu: na brněnském Výstavišti je nyní v rámci festivalu Re:publika k vidění jeho největší dílo, slavná Slovanská epopej. Kudy z nudy ale ví i o dalších místech, kam se můžete vypravit po jeho stopách.

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Československé a české peníze příští rok oslaví rovnou stovku. Jakou měly podobu, které tváře se na nich objevily, kdo je maloval a kde si prohlédnete zajímavá bankovní muzea? Na to všechno známe na portálu Kudy z nudy odpovědi!

Slovanská epopej se vrátila z cest. Prohlédnout si ji bude možné příští rok v Obecním domě

Slovanská epopej se vrátila z cest. Prohlédnout si ji bude možné příští rok v Obecním domě

V červenci 2017 se vrátil unikátní cyklus dvaceti velkoformátových obrazů Slovanská epopej Alfonse Muchy zpátky do Prahy. Dle vyjádření Galerie hlavního města Prahy by už nikam dál putovat neměla, a příští rok by měla být vystavena v Obecním domě v Praze.

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

Slovanská epopej, plakáty s promyšlenými secesními ornamenty, výzdoba Obecního domu či malované okno katedrály sv. Víta v Praze, několik muzeí anebo ateliér na zámku Zbiroh? Portál Kudy z nudy vám nabízí přehršel míst, kde se setkáte s díly věhlasného secesního umělce Alfonse Muchy.

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?

Výstava Muchových plakátů pokračuje až do září

Výstava Muchových plakátů pokračuje až do září

Zájemci o dílo Alfonse Muchy, kteří dosud nestihli zavítat do Obecního domu v Praze, nemusejí zoufat. Organizátoři výstavy nejkomplexnější sbírky Muchových plakátů, kterou v průběhu třiceti let sestavil tenista Ivan Lendl, zareagovali na mimořádný zájem veřejnosti a prodlužují termín expozice až do 10. září letošního roku.

V Obecním domě uvidíte novou expozici secese

V Obecním domě uvidíte novou expozici secese

První listopadový den se v Obecním domě otevře nová dlouhodobá výstava s názvem Secese/Vitální umění 1900, která představuje výběr špičkových děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Jejím cílem je ukázat užité secesní umění jako reformní umělecký proud, který byl součástí převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století. K vidění bude až do konce prosince roku 2015.

Slovanská epopej zdobí Veletržní palác

Slovanská epopej zdobí Veletržní palác

Slovanská epopej je znovu po několika měsíční pauze přístupná veřejnosti. Monumentální dílo malíře Alfonse Muchy se po 84 letech vrátilo do Velké Dvorany Veletržního paláce v Praze, kde byl poprvé vystaven roku 1928.

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.

Muchova vila v pražské Bubenči

Muchova vila v pražské Bubenči

Pražský dům světově proslaveného malíře Alfonse Muchy naleznete v Praze 6, v ulici V Tišině. Jedná se o novoklasickou dvoupodlažní budovu postavenou mezi lety 1925 až 1928. Vila není veřejně přístupná.

Na Slovanskou epopej bude lákat kampaň a možná poputuje do Japonska

Na Slovanskou epopej bude lákat kampaň a možná poputuje do Japonska

Město Praha vypsala veřejnou zakázku připravuje reklamní kampaň, která má přilákat další zahraniční turisty na výstavu Muchovy Slovanské epopeje. Expozice se ve Veletržním paláci se otevřela letos v květnu. Od té doby ji navštívilo 43.000 lidí.

Slovanská epopej bude až do konce roku vystavena v pražském Obecním domě

Slovanská epopej bude až do konce roku vystavena v pražském Obecním domě

Slovanská epopej se po dvouleté přestávce opět objeví před zraky veřejnosti. Tentokrát v prostorách, které jsou spjaty se vznikem Československa a zároveň s dalším dílem Alfonse Muchy, který zde dekoroval Primátorský salónek. Výstavní prostory v Obecním domě patří k nejreprezentativnějším v Praze a jsou svým secesním charakterem velice spřízněné s autorovou dekorativní tvorbou. Pro cyklus Slovanské epopeje pochopitelně vytvářejí také velice vhodnou kulisu, nicméně jejich kapacita nestačí pro všech dvacet monumentálních pláten. Objeví se zde jedenáct obrazů menších rozměrů, které vesměs vznikly během první světové války a po ní, kdy byl Mucha nucen původní rozměry přizpůsobit omezeným dodávkám plátna z Belgie.

Slovanská epopej se vrací zpět do Moravského Krumlova

Slovanská epopej se vrací zpět do Moravského Krumlova

Ve středu 17. 10. 2019 bylo rozhodnuto, že se cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej opět vrátí do svého původního domova, a to na zámek v Moravském Krumlově. Soubor pláten zachycující slovanskou mytologii bude možné v celku opět zhlédnout od léta 2020.

Slovanskou epopej čeká asijské turné

Slovanskou epopej čeká asijské turné

Jedno z nejznámějších děl secesního malíře Alfonse Muchy, Slovanská epopej, které bylo po desetiletí vystaveno jen v Česku, se vydá na pouť po světě. Začátkem března slavný cyklus odcestuje do Asie. V rámci Roku české kultury, který v Japonsku probíhá k šedesátiletému výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů, bude Epopej vystavena v Tokiu od března do června. Pak měla být zhruba na tři roky převezena do Číny. Kvůli obavám odborníků od tohoto záměru ministerstvo v prosinci oficiálně odstoupilo.

Unikátní soubor děl Alfonse Muchy uvidíte nově v Praze

Unikátní soubor děl Alfonse Muchy uvidíte nově v Praze

Sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze byly obohaceny výjimečným darem – rozsáhlým souborem kreseb a tisků Alfonse Muchy, který muzeu velkoryse věnovala paní Věra Neumann, mecenáška umění žijící ve Švýcarsku. Ze sbírky, kterou shromáždila se svým manželem Lotarem Neumannem, se do České republiky dostávají Muchovy originální kresebné předlohy k jeho slavnému Otčenáši (Le Pater) z roku 1899.

Unikátní výstava Muchových plakátů se v Obecním domě otevře 10. dubna

Unikátní výstava Muchových plakátů se v Obecním domě otevře 10. dubna

Výstavu originálních plakátů Alfonse Muchy ze sbírky slavného tenisty českého původu Ivana Lendla si budou moci lidé prohlédnout od 10. dubna 2013 v pražském Obecním domě. Vystavení děl z Lendlovy kolekce v tomto rozsahu bude mít v Praze světovou premiéru.

Upomínkové předměty z výstavy Muchových plakátů si koupíte on-line

Upomínkové předměty z výstavy Muchových plakátů si koupíte on-line

U příležitosti unikátní výstavy Ivan Lendl: Alfons Mucha, si od 20. dubna můžete pohodlně zakoupit ojedinělou kolekci upomínkových předmětů prostřednictvím e-shopu na webových stránkách výstavy. Originální nabídka zahrnuje špičkové reprodukce plakátů v nejvyšší možné kvalitě, hedvábné šátky a šály, exkluzivní vázanou publikaci a plakáty tištěné na plátno.

V Obecním domě proběhne aukce výtvarných děl Alfonse Muchy

V Obecním domě proběhne aukce výtvarných děl Alfonse Muchy

V Obecním domě proběhne mimořádná aukce výtvarných děl Alfonse Muchy, jednoho z největších Čechů první poloviny 20. století, konané při příležitosti jeho výstavy ze sbírek Ivana Lendla. Aukce se bude konat ve čtvrtek 30. 5. 2013 od 19 hodin v Obecním domě v Praze.

Výjimečná expozice Muchova díla v Obecním domě brzy skončí

Výjimečná expozice Muchova díla v Obecním domě brzy skončí

Výstava Slovanská epopej od Alfonse Muchy v pražském Obecním domě brzy skončí. Nenechávejte její návštěvu na poslední chvíli! I proto je v následujících dnech expozice otevřená každý den. Je to poprvé a pravděpodobně i naposledy, kdy jsou monumentální plátna veřejně přístupná i z rubové strany. Nahlédněte za obraz – najdete třeba poznámku, výpočet nebo skicu, kterou si Mucha udělal v průběhu prací. Výstava končí už 13. ledna 2019. Zbylých devět pláten cyklu zůstává do konce roku na brněnském výstavišti, kde byla součástí festivalu Re:publika 1918-2018.

Výlet do Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Výlet do Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

V roce 2014 uplynulo 75 let od okamžiku, kdy v Praze zemřel malíř a grafik Alfons Mucha, významný představitel evropské secese. Jeho snové krásky s květinami, zarámované v romantických scenériích, známe z kalendářů, plakátů, dekorativních zástěn, obalů od čokolád, likérů či sušenek.

Ubytování a restaurace

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Kavárna Café Manuela Ivančice

Kavárna Café Manuela Ivančice

Ivančice, Jižní Morava