Úvod > Aktuality > Zámek Lemberk zve návštěvníky na věž, nový gobelín i houpačku
Zámek Lemberk zve návštěvníky na věž, nový gobelín i houpačku
"> "> ">
Památky

Zámek Lemberk zve návštěvníky na věž, nový gobelín i houpačku

  • Vydáno11. června 2021
Zámek Lemberk u Jablonného v Podještědí zve milovníky zámeckých interiérů na úplně nový gobelín s názvem Hry v podhradí, který je k vidění na okruhu budoárem. O víkendu 12. a 13. června bude na zámku navíc zpřístupněna i zámecká věž a děti se mohou zhoupnout na nové houpačce v lipové aleji.
Zámek LemberkNa základní prohlídkový okruh zámku Lemberk se do budoáru vrátila zrestaurovaná sedací souprava a na tomto okruhu je nově vystaven gobelín "Hry v podhradí", který od Moravské gobelínové manufaktury zakoupilo v loňském roce Ministerstvo kultury. Jedná se o gobelín z roku 1750, původem z Francie, jehož ústředním tématem je skupinka dětí chytající ptáky.
 
V nejbližším okolí zámku došlo k rozsáhlé obnově zeleně, která se týkala především rozsáhlé revitalizace zámecké lipové aleje, jejíž historie spadá až do roku 1786. Na věkovitých stromech byly provedeny zdravotní řezy, redukce výmladků, větví a celková stabilizace, ozvláštněním je potom umístění dřevěné houpačky s logem NPÚ.
 
Během víkendu 12. – 13. 6. 2021 bude možné vystoupat na středověkou věž s vyhlídkou do širokého okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9:00 do 16:00 hodin.
 

Hrad svaté Zdislavy

zámek LemberkPůvodně gotický hrad byl vystavěný ve 40. letech 13. století Havlem z Lemberka, manželem sv. Zdislavy. V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek, a mezi léty 1660–1680 upraven do současné raně barokní podoby. Od roku 1726 byl v držení Gallasů, později Clam-Gallasů, kteří jej vlastnili až do roku 1945.

Jedinečná barokní štuková výzdoba, původní Zdislavina světnička, rytířský sál, černá kuchyně a clam-gallasovský apartmán z 19. století vám ukážou bohaté dějiny zámku. Nezapomenutelný bude jistě i bajkový sál s kazetovým stropem z roku 1610.
Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.