Úvod > Aktuality > Přijďte se podívat, jak skutečně vypadal Yetti nebo mamut do Trojhalí Karolina v Ostravě
Přijďte se podívat, jak skutečně vypadal Yetti nebo mamut do Trojhalí Karolina v Ostravě
"> "> "> ">
Kultura

Přijďte se podívat, jak skutečně vypadal Yetti nebo mamut do Trojhalí Karolina v Ostravě

  • Vydáno13. ledna 2020
Každý, kdo by chtěl stát tváří v tvář pětimetrovému mamutovi nebo si na vlastní oči prohlédnout obřího pozemního lenochoda, má možnost navštívit výstavu „Giganti doby ledové“ v prostoru zastřešeného Náměstí ostravského Trojhalí Karolina. Po úspěchu zaznamenaném u návštěvníků a četných školních výprav v loňském roce, je tato jedinečná výstava k vidění do 23. února 2020.
Giganti doba ledováMinulost starou 10 tisíc let představuje 18 modelů vyhynulých zvířat, které byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a zasazeny do svého přirozeného prostředí. Všechny modely vynikají reálným zpracováním, jsou zde zastoupeny druhy, které vyhynuly před 10 tisíci lety vlivem klimatických změn ale i druhy, které skonaly před „pár staletími“ rukou lidskou. Autoři výstavy připravili opravdové giganty, jako například jednorožce – elasmotérium nebo ptáka moa.

gigantiDalším rozměrem výstavy Giganti jsou „scény s příběhem“, například boj veledaňka o holý život proti přesile jeskynních hyen, mamut ve zvratovém okamžiku boje se třemi lovci, nebo poslední chvilka koně napadeného ohromným severoamerickým lvem Atroxem. Všechna díla vynikají svým hyperrealistickým ztvárněním, které je k nepoznání od pravých zvířat, například lovci mají skutečné oční implantáty – na výrobě se podíleli specialisté na lidské oční protézy. Umělci dokonce promítli do modelů sami sebe – tři lovci jsou vlastně stylizované autoportréty sochařů. Každý z modelů zvířat je zasazen do scenérie imitující životní prostředí daného zvířete.

gigantiSoučástí výstavy jsou i doplňující texty o době ledové, o tom, jak modely vznikají, a také pracovní listy pro první a druhý stupeň ZŠ s rozšiřující informací pro učitele nebo rodiče. Všechny tyto texty jsou volně ke stažení na stránkách výstavygiganti.cz pod odkazem pro školy na hlavní straně. Otevřeno denně od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné stojí 150 korun, snížené pak 90 Kč. Rodiny pak zaplatí 350 Kč.