Úvod > Aktuality > Víte, jaké novinky chystá liberecká iQlandia?
Víte, jaké novinky chystá liberecká iQlandia?
"> ">
Zážitky

Víte, jaké novinky chystá liberecká iQlandia?

  • Vydáno29. srpna 2016
Projděte se prostředím zamořeným ionizujícím zářením, prozkoumejte svět pod mikroskopem, pátrejte po důkazech o rotaci planety Země, zažijte vědeckou roadshow nebo prozkoumejte létající talíř. Nový školní rok už je za dveřmi a myslí na to i v libereckém science centru iQlandia.
Během "živých" pořadů vám v centru iQlandia v duchu hesla „od teorie k praxi“ představí speciální hi-tech vybavení pro přírodovědné obory. Třeba stereolupy, kameru MX-10 či ochranný vojenský oblek proti radiaci. Mateřské, základní a střední školy i víceletá gymnázia tak již nemusí do podobného zařízení investovat jen proto, aby měli žáci pestřejší hodiny fyziky, chemie nebo přírodopisu.

V laboratořích si nachystali hned dvě programové novinky. Ta první se věnuje jaderné energii. Během devadesáti až sto dvaceti minut budou žáci seznámeni se základními vlastnostmi ionizujícího záření prostřednictvím souprav Gamabeta a kamery MX-10. Dozvědí se, jaké záření odstíní pouhá voda či list papíru, a na které nestačí už ani vrstva kovu. Zjistí, co je to Tokamak, a na didaktickém modelu uvidí, z jakých částí se skládá. Na závěr budou mít žáci jedinečnou možnost vyzkoušet si speciální ochranný vojenský oblek a vydat se v něm hledat zdroj radiace do nasimulovaného zamořeného prostředí.

Druhý program nese název „Svět pod mikroskopem“. Žáci se pomocí moderní zvětšovací techniky, jako jsou stereolupy či digitální a optické mikroskopy, pokusí rozlousknout, jakým nožem byl spáchán zločin či jak funguje suchý zip. Opravdu zblízka si prohlédnou ptačí pírko, lišejník nebo smirkový papír. Tzv. „Laborek“ ale iQlandia nabízí mnohem víc. Připraveny jsou „Věda v kuchyni“, „Energie“, „Vědecká hračka“, „Člověk a jeho schopnosti“, „Chemie pro starší“ a „Chemie pro mladší“, „Voda“ nebo „Slyšíme a posloucháme“. Stačí si jen vybrat.
Kriminálka iQlandia vyšetřuje – detektivní hra

Kriminálka iQlandia vyšetřuje – detektivní hra

Vžijte se do role ostříleného kriminalisty a vyzkoušejte si napínavou detektivní hru Kriminálka v libereckém science centru.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl