!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Stříbrná sobota a neděle proběhne na Slezskoostravském hradě

Stříbrná sobota a neděle proběhne na Slezskoostravském hradě

Vydáno 12. prosince 2019 Kultura
Na nádvoří Slezskoostravského hradu můžete v průběhu adventu vidět venkovní betlém, v galerii je připraveno mnoho betlémů z rlzných materiálů. Hlavní předvánoční program je však připraven na nadcházející sobotu 14. prosince 2019. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů. Ochutnat můžete pečené kaštany. Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Areál bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Večer bude romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších.
slezskoostravský hradV Galerii Slezskoostravského hradu uvidíte až do 5. ledna 2020 spoustu historických i současných betlémů od profesionálních a amatérských autorů. Kouzelnou vánoční atmosféru doplní koledy a ručně vyrobené vánoční dekorace. Hradní prostředí vyzdobené ručně vyrobenými vánočními ozdobami a dekoracemi dodává výstavě betlémů vánoční kouzlo.

Prohlédnete si například část z ještě neprezentované sbírky Třebechovického muzea betlémů, betlémy rozsáhlé sbírky pana Jaroslava Valenty, keramický betlém keramičky Hany Pěchulové z Opavy, velký keramický betlém keramička Ivy Ryškové z Trojanovic, dřevěný havířský betlém řezbáře Tomáše Kudelniaka z Petřkovic, unikátně dřevěné plastiky a reliéfy lidového řezbáře Ing. Jana Čončka i rybí betlém pana Jana Czupryniaka z Polska.

slezskoostravský hrad jarmark vánoceJako každoročně bude však hlavní předvánoční akcí Stříbrná sobota a neděle, kdy se budou konat Vánoce na hradě 2019. Ty letošní připadají na víkend 14. a 15. prosince. Je připravený bohatý doprovodný program. Návštěvníci uvidí ukázky řemesel a vánočních zvyků (lití olova, lodičky ze skořápek a ořechů, krájení jablíček) nebo práci kovářského mistra, mohou ochutnat pečené kaštany. V rámci doprodovného programu, který bude probíhat na různých místech hradu mezi 10:00 a 17:00 hodinou, se můžete těšit na různé umělecké soubory prezentující lidovou a historickou tvorbu, nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé, dílničky a kreativní workshopy, na děti bude čekat překvapení v podobě Ježíškovy pošty. Zazpíváte si koledy, zatančíte lidové tance a nebude chybět ani mistr kovář.
Muzeum záhad na Slezskoostravském hradě

Muzeum záhad na Slezskoostravském hradě

Návštěvníci Slezkoostravského hradu se nově mohou těšit na unikátní expozici Muzeum záhad, která je umístěna v hradním podzemí. Kromě mnoha záhadných exponátů ze světa skýtajících zábavu i poučení pro malé i velké zde budou vystaveny i tajemné předměty z regionu.

Černá louka v Ostravě

Černá louka v Ostravě

Výstaviště Černá louka v současné době patří mezi pět nejvýznamnějších českých veletržních správ. V současné době se zde konají výstavy, veletrhy, kongresy a konference.

Halda Ema v Ostravě - jedinečný pohled na město

Halda Ema v Ostravě - jedinečný pohled na město

Nejvyšší vrchol Ostravy leží ve výšce 315 metrů nad mořem. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Vydejte se poznat Slezskoostravský hrad, kde se pořádají různé koncerty, jarmarky, divadelní představení a jiné kulturní akce.