Úvod > Aktuality > Vagónka ve Studénce letos slaví 120 let od výroby prvních železničních vagonů
Památky

Vagónka ve Studénce letos slaví 120 let od výroby prvních železničních vagonů

  • Vydáno19. února 2021
Vagonka ve Studénce slaví letos významné výročí – celých 120 let od výroby prvních železničních vagonů! Ačkoli je muzeum zavřené, jeho zaměstnanci se na toto výročí svědomitě připravují. Chystá se nová brožura a vagonce, výstava modelů a unikátů z depozitáře či nový dokument o vlakové výrobě.
vagonářské muzeum studénkaLetos je tomu právě 120 let, kdy továrna na vagóny ve Studénce vyrobila svůj první kus. K tomuto výročí se v muzeum připravuje řada zajímavostí. Jednou z nich je i nový dokument o mužích, kteří stáli u zrodu zdejšího podniku. Hotový by měl být na jaře 2021, návštěvníci si ho budou moci shlédnout přímo v muzeu.
 
Kromě dokumentu plánuje vagonářské muzeum vydání nové brožury, výstavu vagonových modelů vyrobených ve Studénce (ve spolupráci s kopřivnickými modeláři) či výstavu zajímavostí z depozitářů.
 
vagonářské muzeum studénkaVagonku založil ve Studénce Adolf Schustala v roce 1900 pod názvem „Staudinger Waggonfabrik A.G.“. Výroba prvních železničních vagonů byla zahájena v roce 1901. V letech 1916 až 1932 se ve Vagonce vyráběly i lokomotivy a v roce 1935 bylo ve společnosti zřízeno dokonce letecké oddělení. Vyrobily se tady známé kousky jako: Hurvínek, Orchestrion a mnoho dalších. Na přelomu let 1995 a 1996 byl zahájen vývoj zcela nové koncepce jednotek řady 471 CityElefant. Významným mezníkem v životě společnosti byl přelom let 2000 a 2001, kdy došlo k přemístění výroby ze Studénky do nových prostorů v Ostravě. Ostravská Vagonka navázala na stoletou tradici výroby kolejových vozidel ve Studénce a stala se přímým pokračovatelem tradice výroby osobních kolejových vozidel.
Vagonářské muzeum Studénka – největší a nejstarší muzeum svého druhu v České republice

Vagonářské muzeum Studénka – největší a nejstarší muzeum svého druhu v České republice

Muzeum se nachází ve Studénce již od roku 1956 a sídlí ve věžovité části místního zámku. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejrůznější exponáty související s rozšiřováním železnic na území České republiky a zajímavou expozici o historii místní továrny na vagóny, včetně zmenšených kopií vagónů a lokomotiv.

Město Studénka – město s tradicí výroby železničních vagónů

Město Studénka – město s tradicí výroby železničních vagónů

Nejmladším městem okresu Nový Jičín je město Studénka. Leží v chráněné krajinné oblasti Poodří. Právě řeka Odra s přirozenými meandry tvoří krásné přírodní okolí s jedinečnou flórou a faunou. Město se pyšní tradiční výrobou železničních vagonů.

Zámek Studénka – Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce

Zámek Studénka – Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce

Zámek Studénka stojí ve stejnojmenném městě v okresu Nový Jičín. Barokní budova zámku je dnes využívána ke kulturním i komerčním účelům. Nachází se zde např. stylová obřadní síň, knihovna, učebna základní umělecké školy a především unikátní Vagonářské muzeum.

Další aktuality

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima se pozvolna chýlí ke konci. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A nově také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
Moravskoslezský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kam? Do Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Moravskoslezský kraj | Příroda

O hodinu déle v Zoo Ostrava: areál zoo prodlužuje otevírací dobu

Jak se postupně prodlužují dny, prodlužuje se i otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Zatímco na přelomu roku byla zoo otevřena jen do 16:00 hodin, od března můžete v areálu zůstat až do 18:00 hodin. Přijít ale musíte nejpozději v 17:00 hodin, pak již nejsou v provozu pokladny. Ve stejnou hodinu se uzavírají i pavilony. Během března stále můžete využít mimosezónní zlevněné vstupné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Inspiraci, kam na dovolenou, přináší ostravský veletrh cestovního ruchu

Široká nabídka dovolených, tipy na výlety a lázeňské pobyty, ochutnávky regionálních specialit, informace o zajímavostech a mnoho dalšího přináší jediná výstava cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji – veletrh Dovolená, která se bude konat od 3. do 4. března 2023 na výstavišti Černá louka v Ostravě, v pavilonu A.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.
Moravskoslezský kraj | Památky

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a za pomocí lanovky se můžete na některý z vrcholů nechat vyvézt.
Moravskoslezský kraj | Příroda