!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vagónka ve Studénce letos slaví 120 let od výroby prvních železničních vagonů
Vagónka ve Studénce letos slaví 120 let od výroby prvních železničních vagonů
"> "> "> ">
Památky

Vagónka ve Studénce letos slaví 120 let od výroby prvních železničních vagonů

Vydáno 19. února 2021
Vagonka ve Studénce slaví letos významné výročí – celých 120 let od výroby prvních železničních vagonů! Ačkoli je muzeum zavřené, jeho zaměstnanci se na toto výročí svědomitě připravují. Chystá se nová brožura a vagonce, výstava modelů a unikátů z depozitáře či nový dokument o vlakové výrobě.
vagonářské muzeum studénkaLetos je tomu právě 120 let, kdy továrna na vagóny ve Studénce vyrobila svůj první kus. K tomuto výročí se v muzeum připravuje řada zajímavostí. Jednou z nich je i nový dokument o mužích, kteří stáli u zrodu zdejšího podniku. Hotový by měl být na jaře 2021, návštěvníci si ho budou moci shlédnout přímo v muzeu.
 
Kromě dokumentu plánuje vagonářské muzeum vydání nové brožury, výstavu vagonových modelů vyrobených ve Studénce (ve spolupráci s kopřivnickými modeláři) či výstavu zajímavostí z depozitářů.
 
vagonářské muzeum studénkaVagonku založil ve Studénce Adolf Schustala v roce 1900 pod názvem „Staudinger Waggonfabrik A.G.“. Výroba prvních železničních vagonů byla zahájena v roce 1901. V letech 1916 až 1932 se ve Vagonce vyráběly i lokomotivy a v roce 1935 bylo ve společnosti zřízeno dokonce letecké oddělení. Vyrobily se tady známé kousky jako: Hurvínek, Orchestrion a mnoho dalších. Na přelomu let 1995 a 1996 byl zahájen vývoj zcela nové koncepce jednotek řady 471 CityElefant. Významným mezníkem v životě společnosti byl přelom let 2000 a 2001, kdy došlo k přemístění výroby ze Studénky do nových prostorů v Ostravě. Ostravská Vagonka navázala na stoletou tradici výroby kolejových vozidel ve Studénce a stala se přímým pokračovatelem tradice výroby osobních kolejových vozidel.
Největší a nejstarší vagonářské muzeum v České republice

Největší a nejstarší vagonářské muzeum v České republice

Muzeum se nachází ve Studénce již od roku 1956 a sídlí ve věžovité části místního zámku. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejrůznější exponáty související s rozšiřováním železnic na území České republiky a zajímavou expozici o historii místní továrny na vagóny, včetně zmenšených kopií vagónů a lokomotiv.

Město Studénka - město s tradicí výroby železničních vagónů

Město Studénka - město s tradicí výroby železničních vagónů

Nejmladším městem okresu Nový Jičín je město Studénka. Leží v chráněné krajinné oblasti Poodří. Právě řeka Odra s přirozenými meandry tvoří krásné přírodní okolí s jedinečnou flórou a faunou. Město se pyšní tradiční výrobou železničních vagonů.

Zámek Studénka - Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce

Zámek Studénka - Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce

Zámek Studénka stojí ve stejnojmenném městě v okresu Nový Jičín. Barokní budova zámku je dnes využívána ke kulturním i komerčním účelům. Nachází se zde např. stylová obřadní síň, knihovna, učebna základní umělecké školy a především unikátní Vagonářské muzeum.